Gülşah Erol’un prodüktörlüğünü üstlendiği Birds Ensemble projesi “Ouroboros” albümü

0

Gülşah Erol ödün vermediği sıra dışı müzikal yaklaşımıyla ve dünyadaki çello virtüözlerinden onu farklı kılan, Scar “Yara İzi” adlı ilk solo albümünden sonra prodüktörlüğünü de üstlendiği ‘Birds Ensemble’ projesiyle, ikinci albümü “Ouroboros” ile tekrar karşımızda.

Müzikal geçmişi klasik müzik ile başlayan sanatçı, günümüze kadar elektronik, deneysel, rock, film müziği, özgür doğaçlama ve free jazz gibi müziklere odaklanarak, müzisyenliği ve besteciyle, bu sefer çelloya eşlik eden tenor saksofon, piyano, bas ve davul için yazdığı besteleriyle Modern Caz’a yeni bir soluk getirdi.

Yarattığı özgün sekiz parçayla, ‘Ouroboros’a da bir gönderme yaptığı albümü, sıklıkla öz düşünümlüğü ya da döngüselliği, özellikle de kendini sürekli yeniden yaratan, biter bitmez yeniden başlayan döngüler olarak algılanan ve yeniden kendini var eden Ouroboros’u simgeler. Hatta albüm içerisinde yer alan ‘Ouroboros’ adlı parça bu nedenle albümün en yoğun ve farklı eseridir. Albüm içerisinde yer alan müzikal temaların tekrarlanışı “doğanın ebedi döngüsü” nü ifade etmektedir. Yazılmış besteler içerisinde doğaçlamaya da yer vererek kaydedilen albüme bakıldığında, bestecinin yaşadığı yıllar içerisinde önemli bir yol kat ettiğinin ve bu yolda ön benliğin “uyanma” durumunun, fikirsel olarak aklında olanın simgelenmesidir. Saykodelik, ambient, rock, elektronik ve klasik bestelerini caza dönük bir komposizyon anlayışıyla tekrar bestelemiş olduğu da gözlemlenmektedir.

Birds Ensemble – Ouroboros albümü, klasik müzikle büyümüş, caz’a ilk adımını atan bir bestecinin ve caz müzisyenlerinin müzikal bakışından beslenmiş, ‘Nordik Caz ve Modern Caz’ kalıpları içerisinde değerlendirilebilecek bir albümdür. Besteler bazen salıncaklı yoğun bir duygu verir, bazen de çok renkli bir dalgalanmayla gerginlikler getirir. Duyduğumuz melodiler, soyut doğaçlamalarla dolu aydınlık, duygusal, hareketli ve heyecanlı etkilerle doludur.

Besteci/ Müzisyen Gülşah Erol, albümde yer alan 4 müzisyenin her birinin kaliteli sololarından faydalanmıştır. Canlı olarak yapılan kayıtta klasik tınlayan melodiler, cüretkar ve modern caz tonlarla örülmüştür.

PRODÜKTÖR : GÜLŞAH EROL

KAYIT : SİNAN SAKIZLI, CAN AYKAL, HAYYAM STÜDYOLARI

MIX & MASTERING : SİNAN SAKIZLI, GÜLŞAH EROL

KAPAK TASARIM : ALP TUĞAN

TÜM BESTELER : GÜLŞAH EROL

*SELF-PORTRAIT BESTESİ : ODDARANG

BIRDS ENSEMBLE

GÜLŞAH EROL – ÇELLO

BARIŞ ERTÜRK – SAKSAFON

BARIŞ BÜYÜKYILDIRIM – PİYANO

FERYİN KAYA – BAS

ERALP GÜVEN – DAVULLAR

Önceki İçerikKayıp Rıhtım yeni tasarımı ile yayında
Sonraki İçerikNoel Baba da Corona engeline takıldı, bestesini yapmak da Robbie Williams’a düştü
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments