Haider Ali’den “Beni Yak Kendini Yak”

"Beni Yak Kendini Yak şarkısına cover yaptım çünkü Sezen’in kendisine saygımı hayranlığımı sunmak istedim."

0
Haider Ali

Müzik evrenseldir, bir şarkının ruhuna işlemesi için sözlerini anlaman bile gerekmez çoğu zaman…
İşte böyle bir hikayeden bahsedeceğim şimdi, Türkiye’den çooooook uzakta bir müzisyenin hikayesi bu; Haider Ali‘nin hikayesi…

Bir Türk Müzisyene ve onun şarkılarına nasıl aşık olduğunu kendi yazdıklarından okuyalım; sonra da dilini bile bilmediği bir şarkıyı kendince yorumlamasını dinleyelim;

“Merhabalar Ben Haider Ali. Pakistan’da yaşıyorum. Bir müzisyen, şarkıcı ve ses mühendisi olarak kendi parçalarım üzerinde çalışıyorum. Aynı zamanda 8 yıldır bir pop rock grubunda da keyboardist olarak çalışmaktayım. 2007 de İslamabad’da Türk Büyükelçiliği’nde sahne aldık, orada Sen Ağlama isimli şarkıyı duydum.

Sözlerini anlamadım ama şarkıyı söyleyen kişi beni tamamen aldı götürdü. Şarkıcıyı da tanımıyordum doğal olarak. Pakistan’a döndüğümde şarkıyı arasam da bulmayı başaramadım.

Facebook’da Sezen Aksu’nun hayranı bir Türk arkadaş ile tanıştım. Şarkının adını da bilmiyordum ama melodisi aklımdaydı, melodiyi sözler olmadan aktarabileceğim bir video çektim. Bu arkadaş beni Sezen ile tanıştırdı ve ben melodilerin kraliçesine aşık oldum.

Beni Yak Kendini Yak şarkısına cover yaptım çünkü Sezen’in kendisine saygımı hayranlığımı sunmak istedim. Bu şarkıyı kendisinin karşısında söylemek ve eser sahibinin çalışmamı dinleyip resmi yayın izni vermesini çok isterdim.”

Müziğin hatta daha geniş bir perspektiften bakacak olursak sanatın evrenselliği karşısında tüm siyasi oluşumlar, din, dil, ırk farkını körükleyenler yenilmek zorunda.
Yeter ki sanat çoğalsın…

Önceki İçerikŞarkılarla Yolculuğa Çıkmak “Robert Wyatt”
Sonraki İçerikTek kişilik akustik orkestra “Ali Deniz Kardelen”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments