Hamile Bir Kadından Daha Güçlüsü, Daha Dayanıklısı Yok

0

Bilim insanları sıradan bir insanın sürdürülebilir fiziksel dayanıklılık sınırını buldu. 

Duke Üniversitesi tarafından yapılan ve Science Advances’da yayınlanan araştırma herhangi bir kişinin günde en fazla 4 bin kalori harcamasının sürdürülebilir üst enerji sınırı olduğunu ortaya koydu. Araştırmada bir kişinin günde en fazla dinlenme metabolizma hızının iki buçuk katına çıkabileceğini ortaya koydu.

RMR olarak da bilinen dinlenme metabolizma hızı vücudun tamamen dinlenme durumundayken temel fonksiyonlarını yerine getirebilmek için harcadığı enerji miktarına deniyor. RMR’ın 2 buçuk katına çıkıldığında vücut kalori açığını kapatmak için kendi dokusunu bozmaya başlıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Duke Üniversitesi’nden araştırmacılar dünyanınen hızlı ve dayanıklı maratoncularının bile bu sınırı sürdürülebilir bir şekilde aşmasının mümkün olmadığını söyledi.

Duke Universitesi’nden araştırmaya katılan bilim insanlarından biri olan Profesör Herman Pontzer, “Bu çalışma insan için neyin mümkün olabileceğinin sınırlarını belirliyor.” dedi.

Pontzer ile birlikte altı kişilik araştırma ekibinin başında yer alan İskoçya’nın Aberdeen Üniversitesi’nden John Speakman, dayanıklılık sınırını belirleyen etmenlerden birisinin insan sindirim sisteminin yiyecekleri hazmetme kapasitesi olabileceğini ifade etti.

Potzer enerji için ne kadar yemek yenirse yensin, “Bağırsaklarımızın günde ne kadar kalori sindirebileceğinin bir sınırı var.” şeklinde konuştu.

Hamile kadınlar dayanıklılık sınırının zirvesinde yaşıyor

Dayanıklılık sınırını ortaya koyan bilim insanları bu araştırma için 2015 yılında ABD’nin Kaliforniya eyaletinde başlayıp Washington DC şehrine kadar batıdan doğuya koşulan 4 bin 828 kilometrelik maratonu inceledi. Bilim insanları 5 ay boyunca haftada 6 maraton koşan atletlerin günde kaç kalori yaktıklarını ölçümledi.

Araştırmada hamile kadınların günlük kalori yakımına da bakıldı. Buna göre hamilelik süresince kadınlar RMR’ın 2.2 katı enerji harcıyor. Bu da hamile kadınların insanın fizksel dayanıklılık sınırının zirvesinde yaşadığını ortaya çıkardı.

Dünyanın en dayanıklı atletlerinin maraton sırasında koşarken harcadığı en yüksek günlük enerjinin annelerin hamilelik döneminde harcadığı günlük enerjiden sadece biraz fazla olduğu görüldü.

Beraat Gökkuş / Euronews
Önceki İçerikUluslararası İstanbul Opera Festivali, Temmuz’da benzersiz bir Troya yorumuyla açılışını yapacak
Sonraki İçerikArter, İletişim Ajanslarını Belirledi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments