Efza’dan yeni single “Şairin Kelimeleri”

Efza sırası ile “Hüzün Kokar Bu Şarkı”, “Isınsın Biraz” ve “Düzen” single’ları ile karşımıza çıkmış ve bize kendisini tanıtmış, sonrasında da 3 adet parçayı içeren İki Kafa Bi’ Ruhdaş isimli EP’siyle müzikseverlerin karşısına çıkmıştı.

0

Efza, son yayımladığı “İki Kafa Bi’ Ruhdaş“ın üstünden fazla zaman geçmeden “Şairin Kelimeleri” isimli yeni single çalışmasıyla yeniden müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

Efza sırası ile “Hüzün Kokar Bu Şarkı”, “Isınsın Biraz” ve “Düzen” single’ları ile karşımıza çıkmış ve bize kendisini tanıtmış, sonrasında da 3 adet parçayı içeren İki Kafa Bi’ Ruhdaş isimli EP’siyle müzikseverlerin karşısına çıkmıştı.

Efza’nın profesyonel kariyerine adım attığı günden beri yaptığı çalışmalar, ortalamanın oldukça üzerinde bir şarkı sözü yazarının ve müzisyenin gelişini ve gelişimini müjdeler gibi…

Önemli müzik yazarlarından Hikmet Demirkol’un (Hürriyet) kendisi hakkında övgüsüne mazhar olan Efza, Demirkol tarafından yeni bir soluk, taze kan olarak tanıtıldı…Şarkı sözlerini kendisi yazıyor, besteliyor, düzenliyor ve mixlerini de evinde kurduğu kendi stüdyosunda yapıyor. Kısa cümleler yazmayı sevmeyen Efza, genel olarak her bir çalışmasında üslubu belli ölçüde renklendirerek, monoton olmaktan kaçınmayı başarabiliyor.

İronik ve oldukça şüpheci ancak bir o kadar da sıkıcılıktan uzak ve her bir yüklemin değeri bilenerek yazılmış “Şairin Kelimeleri”nde Efza’nın neredeyse imza niteliğine sahip form ve denge konularında genç bir söz yazarı için oldukça ustaca yaklaşımını görüyoruz.

Ritmik unsurlarda yeninin arayışında olmak, vokal ve gırtlak kullanımında yeterince deneysellik ve cesaret, öyküleme unsurlarında da rahat bir hitabet ve sakin bir duruş ile göze çarpıyor Efza…

Efza, “elektronik sesler, canlı enstrümanlar, devrik cümlelerim, akılda kalması zor nakaratlar, kuralsızlık ve sadece içimden geçen her şey” olarak tanımladığı müziğinin özellikle söz yazımı kısmını ise “genelde yaptığım gözlemler, dinlediğim hikayeler ya da ben içimde yaşadığım basit bir olayla içimi büyütüyorum. Hemen hemen her şey bana ilham kaynağı olabiliyor…” şeklinde açıklıyor.

“Şairin Kelimeleri”nde yeniden hikayeleştirdiği şarkı sözleri ile elektronik sesler, drum kitler ve canlı enstrümanların birliktelikleri, yer yer perküsyonlar, Jazzy Hop ritimleri tadında aksak bir üslub dikkat çekiyor. Parçadaki klarnet solosu ve eşlikleri 5. dereceden hicazı tutan nihavendin gücüyle birlikte yeniden bir harman niteliğinde… Sonradan eklenen, kendisinin tasarladığı synth seslerin bu yapıya katılmasıyla parça başka bir şekle bürünmeye başlıyor. Efza’nın geçmişi ve geleceğiyle konuştuğu bu parça görece sakin bir üslupla başlayıp aldığı agresyon ile bu zaman yolculuğunu dinleyene yaşatıyor.

Önceki İçerikDevlet Tiyatroları, “Açık Hava Tiyatrosu Yaz Oyunları” ile seyircisiyle yeniden buluştu
Sonraki İçerikDanimarka’daki “Küçük Deniz Kızı” heykeline saldırı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments