I. Dünya Savaşı’ndan orijinal görüntüler, Peter Jackson’ın gözünden beyaz perdede

0

Dünyaca ünlü yönetmen Peter Jackson, Birinci Dünya Savaşı’nda çekilen gerçek görüntüleri onararak yeniden gün yüzüne çıkarıyor. Oscar ödüllü yönetmen, dudak okuma uzmanları aracılığıyla 100 yıl önce savaşan askerlerin duyulmayan diyaloglarına da yeniden ses kazandırdı.

“They Shall Not Grow Old” (Yaşlanmamalılar) adlı belgeselde savaşın gerçek görüntülerinin yanı sıra BBC arşivlerinde bulunan ve 1960’larda savaş gazilerinin deneyimlerini anlattıkları videolar da var.

Arşiv görüntülerinin tamamı onarılarak bilgisayarda renklendirildi. Ayrıca sinemanın saniyede 25 kare standardına uyarlayabilmek için eski videolardaki karelerin araları dolduruldu.

Jackson proje üzerinde gönüllü çalıştı

Babasının sürekli kendisine savaşa katılan dedesi hakkında hikayeler anlattığını söyleyen Jackson, proje üzerinde gönüllü olarak çalıştı. 90 dakikalık belgesel için toplamda 100 saatlik arşiv izleyen sinemacı, en çok ilgi çeken noktanın askerlerdeki mizah olduğunu belirtti.

Yönetmen, “Biz onların adeta bir kıyma makinesinin içinde, cehennemde olduğunu düşünüyoruz ve zaten öyleydi. Ama kendileri olaya hep mizahla yaklaşıyorlardı. Bir açıdan bakıldığında da başka seçenekleri yoktu. İnsanlar, ne zaman çok büyük baskı ve tehlike içinde olsa, bu süreci atlatmak için mizaha yönelir.” şeklinde konuştu.

Gençlerin Birinci Dünya Savaşı hakkında eğitimine katkı sağlamak istediğini söyleyen 56 yaşındaki yönetmen, belgeseli İngiltere’deki tüm liselere gönderecek.

Yapımı 4 sene süren filmin galası, savaşın bitiminin 100’üncü yılı onuruna 16 Ekim’de Birleşik Krallık’ın en büyük sinema etkinliği olan Londra Film Festivali’nde yapılacak.

Enis Günaydın / Euronews
Önceki İçerikGörme bozukluklarının tedavisi için retina üretildi
Sonraki İçerikGülce Duru: “Ben bağımsız bir müzisyenim ve öyle kalmaya kararlıyım”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments