“Istanbul Art Show” binlerce kişinin katılımıyla sona erdi

0

Türkiye’nin yeni sanat fuarı Istanbul Art Show’un ilki 14-16 Aralık tarihleri arasında Istanbul Hilton Exhibition Center’da düzenlenen etkinlikle gerçekleşti.

30 sanat galerisinin katıldığı fuarda 500’ün üzerinde yerli ve yabancı sanatçının binlerce eserine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

‘Sanata sığınmacı bir ressamın gözünden bakmak’ temalı çalışmasıyla fuarda sergi açan İranlı sanatçı Jaleh Nezamdoustroudsari resim yapmaya çocuk yaşta başladığını belirtiyor.

Nezamdoustroudsari, “Resim yapmaya çocuk yaşta başladım. Profesyonel olarak resim çalışmalarıma ise üniversiteye gittikten sonra başladım. Bir süre sonra İran hükümetiyle yaşadığım problemlerden dolayı ülkemi terk etmek zorunda kaldım ve Türkiye’ye geldim. Mülteci ve sanatçı olarak yaşadıklarımı tecrübe etmeye çalışıyorum. Çünkü benim sanatımı kesinlikle etkiliyor. Bazen bu sorunlar sizi bir köşeye sıkıştırabiliyor.Bir şey düşünüp yapamıyorsunuz. Ben hayatımın pozitif taraflarından bir şeyler almaya çalışıyorum aksi halde benim ileride yapacağım sanat çalışmalarımı da etkileyecektir” dedi.

Sanata ilgi giderek artıyor

Ressam Aygun Tuğay, sergiye gelen ziyaretçilerin sanata olan ilgisinin gün geçtikçe belirgin bir şekilde arttığını ifade etti. Tuğay, “Eskiden insanlar resimlerin önünden geçip sadece bakarlardı. Şimdi ise eserlerin önünde duruyorlar ve inceliyorlar” dedi.

Fuarın sorumlularından Gönül Akyıldız, Istanbul Art Show’a ilişkin VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada İstanbul’un çok büyük bir metropol olduğunu belirterek, “Biz sanatın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Türkiye’de şu anda en çok ihtiyaç duyduğumuz, insanları birleştiren konulardan bir tanesidir sanat. Bu anlamda böyle bir etkinliğe İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan mutluyuz” dedi.

Önceki İçerikDünya içme suyu kıtlığı tehlikesiyle karşı karşıya kalabilir
Sonraki İçerikKırım Tatar Kültürü Günleri
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments