Kırım Tatar Kültürü Günleri

0

Rusya Devlet Başkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi Georgiy Muradov, uzun süredir organizasyonu planlanan Kırım Tatar Kültürü Günleri’nin Ankara’da ilk kez kapsamlı şekilde kutlandığını duyurdu.

Spunik’e konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Rusya Devlet Başkanlığı Kırım Daimi Temsilcisi, “Bu, Kırım Tatarlarının Türkiye’deki yurttaşları için düzenledikleri ilk kapsamlı etkinlik” dedi.

Muradov, “Düzenlenen kapsamlı etkinliklere Kırım’dan sanat toplulukları, bilirkişiler, tarihçiler ve restorasyon uzmanları katıldı. Kırım manevi ve kültürel yaşam merkezi, Kırım Tatar dili ve eğitim merkezi olarak kendini gösterdi” değerlendirmesini yaptı.

Etkinlikler çerçevesinde Kırım Tatar kimliğinin ideoloğu, düşünür ve yazar İsmail Gasprinskiy (Gaspıralı) tanıtıldı, Kırım’daki modern yaşam hakkında kısa metrajlı filmler gösterildi ve Kırım Tatarlarının yaşamını gözler önüne seren fotoğraf sergileri  düzenlendi.

Aynı zamanda Bahçesaray kentinde yer alan Hansaray’da gerçekleştirilen restorasyonun sunumunun yapıldığını aktaran Muradov, şunları söyledi:

“Bilirkişiler, mimarlar, restorasyon uzmanları konuştu. Bilindiği üzere dostumuz olmayanlar tarafından bu konuda birçok çarpıtılmış ve yanlış bilgiler yayıldı. Bu nedenle Bahçesaray’daki sarayın restorasyonu ve tadilatı ile ilgili olumlu durum hakkında objektif bilgi sunuldu.”

Muradov, Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarlarının, Türk Kırım Kalkınma Vakfı’nın eş organizatörlüğündeki Kültür Günleri’ni coşkuyla karşıladıklarını vurguladı.

Sputniknews
Önceki İçerik“Istanbul Art Show” binlerce kişinin katılımıyla sona erdi
Sonraki İçerikİklim değişikliğiyle savaşta önemli araç: “Uydular”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments