İstanbul’da sanatla geçen iki gün: “Geleneksel Art Boya Sanat Günleri”

0

“Geleneksel Art Boya Sanat Günleri – 2020” etkinlikleri, bu yıl 29 Şubat – 1 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşti. Katılımın çok yoğun olduğu etkinliklerde sanata dair çok şey paylaşıldı. Her yıl düzenli olarak yapılan etkinlik çerçevesinde, bir fotoğraf sergisi, sanatçı workshopları, atölye çalışmaları ve eğitim programları  düzenlendi.

Fotoğraf meraklılarının ilgiyle takip ettiği fotoğraf sergisinin bu yıl konusu “Toprak” olarak belirlenmişti. Özellikle genç fotoğraf sanatçılarını desteklemek, onlara yol açmak amacıyla, Küratör Tahsin Aydoğmuş tarafından seçilen fotoğraflar, orijinal  Hahnemühle kağıda,  Fine Art baskı olarak hazırlanmış ve müze camıyla özel olarak çerçevelenmiş olarak izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Artboya Eğitim koordinatörü Neşe Köymen etkinlikle ilgili olarak yaptığı açıklamada, ” Katılımcılar için hafta sonunu sanatla geçirdikleri bir görsel  şölen gerçekleştirdik. Her yıl daha büyük bir heyecanla ve yeni sanatçıların katılımıyla hazırlanıyoruz etkinliklere. Bu yıl da sanatseverler, birbirinden değerli sanatçıları izleme olanağı buldular, malzeme kullanımı ve özellikleri hakkında bilgi aldılar ve uygulamalı eğitimlere katılma şansları oldu. Fotoğraf seminerleri,  1800’lü yılların  fotoğraf baskı teknikleri, fotoğraf meraklılarının ilgiyle izlediği etkinliklerdi. Bunların dışında akrilik resim, akrilik doku, suluboya, panpastel, minyatür, tezhip,  kaligrafi,  sculpey polimer kil çalışması, botanik illüstrasyon, tezhip, edirnekari ve maket malzemeleriyle model peyzaj uygulaması gibi çok sayıda farklı etkinliğin izlendiği iki gün yaşadık ve sanatın birleştirici gücünü hissettiğimiz bir hafta sonu geçirdik hep birlikte” dedi.

Sanatla ilgilenen, sanatsal çalışmalar içinde olan herkes, etkinlikler süresince hem sanatçılardan hem de Art Boya yetkililerinden sanat malzemeleri ve teknikler hakkında detaylı bilgi alma şansına sahip oldular. Hangi konuya ilgileri ve merakları varsa o konuda workshoplara ve atölye çalışmalarına katıldılar.

Bu yıl eğitim çalışmaları ve workshop yapan sanatçıların isimleri şöyleydi:

Tahsin Aydoğmuş – Kutsal Bilgelik ve Kutsallığın Donduğu Kent isimli fotoğraf seminerleri
Kerim Suner – Albümen ve Tuz Baskı ile Cam Üzerine Baskı Eğitimi
Taner Alakuş – Minyatür Workshop
Erhan Olcay – Kaligrafi Workshop
Ebrar Şayan – Tezhip Workshop
Sait Günel – Akrilik ve Suluboya Workshop
Burhan Özer- Suluboya Workshop
Şebnem Altuntaş – Akrilik boya Workshop
Dilşad Atasoy – Akrilik Doku Workshop
Hülya Korkmaz Atölyesi– Botanik İllüstrasyon
Erdinç Arslan – Panpastel Workshop
Halil Teksöz – Edirnekari Workshop
Leyla Arsan – Sculpey Polimer Kil Workshop
Günsu Saraçoğlu – Maket Malzemeleriyle Model Peyzaj Uygulaması

İki gün boyunca devam eden Art Boya Sanat Günleri, sanat eğitimcileri ve sanat meraklılarının yoğun ilgisi ve katılımıyla sonlandırıldı.

Önceki İçerikThe Simpsons’tan kripto para kehaneti
Sonraki İçerikTESAK Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri: “Buluşmalar”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments