The Simpsons’tan kripto para kehaneti

0

Kripto para biriminin aslında ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Jim Parsons bu soruyu cevaplayabilir. The Big Bang Theory yıldızı bu hafta The Simpsons’ın 31. sezonunda “Frinkcoin” adlı bölümde rol aldı. Ayrıca Parsons, daha önce de “Family Guy”da rol almıştı.

Bölümde Lisa Simpson, kendisine kripto para birimini geliştirdiğini anlatan Profesör Frink hakkında bir makale yazmaya koyuluyor.

Bir noktada “Televizyonun en sevilen bilim insanı, Bay Jim Parsons”ı tanıtıyor. Parsons, elbette, bir bilim insanı değil ne var ki teorik fizikçi Sheldon Cooper’ı canlandırdığı The Big Bang Theory’de 12 yıl boyunca rol aldı.

Parsons bölümde “İnsanlar bir inek olduğumu düşünüyor ama aslında çok havalıyım. Bu yüzden gerçekten havalı bir konuda, dağıtılmış mutabakat temelli kripto para birimleri hakkında konuşmak için buradayım” ifadelerini kullanıyor. Ardından, kripto paranın “geleceğin parası” olduğunu iddia eden bir şarkı eşliğinde bu para birimlerinin iç işleyişini anlatıyor.

Bu iddia, bazılarına The Simpsons’ın bu sözlerle bir kez daha geleceği tahmin etmiş olabileceğini düşündürdü. Dizinin daha sonra gerçeğe dönüşen olay örgülerini önceden yazmaya dair bir geçmişi var.

Parsons’ın açıklamasının ardından alaycı bir bilgilendirme yazısı geliyor: “Kripto para; kripto para birimsiz bir merkezi otoriteye dayanmayan, bunun yerine kripto para biriminin mülkiyetine dair merkezileştirilmemiş ve dağıtılmış mutabakata dayanan bir sistemdir (…) Kripto para birimini tanımlarken ‘kripto para birimi’ kelimesini tekrar tekrar kullanmak, bizi kripto para birimini anlamaya çalışan bir kripto para acemisi gibi gösteriyor (…) Yani, koca bir kripto para birimi yığını.”

Önceki İçerikM.K. Perker’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi: “Gece Vardiyası”
Sonraki İçerikİstanbul’da sanatla geçen iki gün: “Geleneksel Art Boya Sanat Günleri”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments