İstanbul’un açık sahnesi K! Kültüral 2019/2020 sezonuna hazır!

0

Başta sahne sanatları olmak üzere tüm sanat disiplinlerine açık bir ortak platform düşüncesi olarak filizlenen bağımsız kültür ve sanat alanı K! Kültüral Performing Arts, 2019/ 2020 tiyatro sezonuna “Merhaba” derken Kasım ayını dopdolu bir tiyatro programıyla karşılıyor.

2018 yılında kendi tiyatro yapımları ile sanatçı ve sanatçı adaylarına yönelik eğitim workshoplarıyla kültür ve sanat dünyasına hızlı bir giriş yapan İstanbul’un açık sahnesi K! Kültüral Performing Arts 2019/2020 sezonunda kendi yapımlarının yanı sıra nitelikli tiyatro topluluklarının oyunlarına da yer vererek  programını zenginleştiriyor. Kasım ayında GalataPerform, Kumbaracı 50, Versus Tiyatro, KadroPA, Başak Kara, Şehrin Azizleri, SFRPZTF Uğur Kanbay, Karart Kültür gibi nitelikli sanat üreten konuk topluluklarıyla ve 2019 Mayıs ayında Türkiye prömiyerini gerçekleştiren, seyircisinin ve tiyatro çevrelerinin büyük ilgisiyle karşılanan kendi yapımı “Paravanlar” oyunu ile tiyatroseverleri ağırlamaya hazır.

K! Kültüral Performing Arts’ın Kasım Ayı Tiyatro Programı şöyle:

Yüz Yılın Evi – GalataPerform

Türkiye prömiyerini 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde gerçekleştiren Galata Perform’un oyunu Yüz Yılın Evi gerçekle kurgunun iç içe geçtiği yarı otobiyografik bir oyun.  Yazar, yönetmen ve oyuncu Yeşim Özsoy’un kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikayeler Yüz Yılın Evi’nde belgesel bir dille aktarılıyor. Yüz yıllık tarihimiz, Özsoy’un 1919 doğumlu anneannesinin konağı ve yıkımı üzerinden ele alınıyor. Yüz Yılın Evi, 8-9 Kasım’da K! Sahne’de ve her ay iki oyunla perde açacak.

Yan Rol – Başak Kara

Siz hiç geçtiniz mi karanlık tarafa?

Bunun için neleri göze alırsınız?

Neleri feda edersiniz?

Nelerden vazgeçersiniz?

Karanlık tarafa geçmek saliselik bir şey

Siz buna cesaret edebilir misiniz?

Hayatı boyunca başkalarının hikayesinin yan rolü olan kızın kendi hikayesinde başrol olma zamanı!

Deniz Madanoğlu’nun yazdığı, Pınar Çağlar Gençtürk’ün yönettiği Yan Rol’de Başak Kara tek kişilik performans sergiliyor. Yan Rol, 6 Kasım Çarşamba Akşamı izleyicisiyle buluşacak.

Aspargandis – Şehrin Azizleri

Tiyatro Şehrin Azizleri tarafından sahneye konulan bilim kurgu türündeki Aspargandis, prömiyerini geçtiğimiz sezon Kültüral Performing Arts’ta yaptı. Serkan Aksu’nun yazdığı Levent Aras’ın yönettiği oyunda Aynur Sağır, İlayda Şallı, Koray Alpay, Serkan Aksu ve Serkan Ortaç rol alıyor. Aspargandis, 7 ve 22 Kasım’da K! Sahne’de!

Eylül – Sfrpztf

Hepiniz bu hikayeyi biliyorsunuz ama görmezden geliyorsunuz.’ 

Eylül, 28 yaşında trans bir kadındır. Tek odalı evinde maniler söyleyerek başından geçenleri anlatmaya başlar. Nasıl seks işçisi olduğunu… Çarka çıktığı zamanları… Askerlik muayenesini… Aşık olduğu adamı.. Ailesini… Arada bir sorar: Kaç Olduk? 

Bunca şeyi kime anlatır, bilinmez. Başından geçen gullüm tadındaki olaylar bir sarmala dönüşür ve gerçekler ortaya çıkar. 

Hala Eylül müdür? Yoksa başka biri mi olmuştur artık… 

Bu hikaye birçok trans bireyin başına gelen olaylardan esinle, kurmaca hikayeler eklenerek kaleme alınmıştır.  

Paravanlar – K! Kültüral Performing Arts

Tiyatronun ve edebiyatın asi çocuğu Jean Genet’nin ‘Paravanlar’ oyunuyla seyircisini rüyalar geçidi içinde hem karanlık hem rengarenk karnavala davet ediyor. Geçtiğimiz sezonun son çeyreğinde tiyatroseverlerin büyük ilgi ve beğenisiyle kaşılanan Paravanlar, sezonu kendi evinde açıyor. Sadece kendine benzeyen yazar Genet’nin vefatından önce yazdığı son oyun olan Paravanlar’ın proje tasarımı, sahne metni ve rejisi Kültüral’ın Kurucu Sanat Yönetmeni de olan Yağmur Yağmur’a ait. Paravanlar Kasım ayında üç gösterim yapıyor.

Yalınayak Müzikhol – Altıdan Sonra Tiyatro, Kumbaracı 50

Dönüşen kentler nedeniyle yersiz kalmış bir müzikholün çalışanları, Patron’un ve Dişsiz Nene’nin tasarladığı yeni bir gösteriyle İstanbul’un sahnelerini dolaşır. Hepimizin bildiği şarkıları özgün düzenlemelerle yorumlayan 10 kişilik “Yalınayak Müzikhol” ekibi; sunucu, dansçı, çalgıcı ve şarkıcılardan oluşuyor. Küçük gösteriler, birbirinden güzel ve damardan şarkılar, nefis danslar ve eşsiz sanatçılar “Yalınayak Müzikhol”de! Yalınayak Müzikhol, 14 Kasım Perşembe akşamı saat 20.30’da perde açacak.

Ölümün Uykudaki Duruşu – Karart Kültür Sanat

Yıl 2045… İnsanoğlu ölümü öldürmeyi başardı!

Modern zamanların en büyük teknolojik gelişmesi yaşanalı 6 ay oldu. Bir insanın beynindeki tüm bilgiler, insansı bir robot bedene başarıyla aktarıldı. Artık robotu, dünyanın geri kalanıyla tanıştırma vakti geldi! Bir bilim insanı, bir gazeteci ve bir robot, dünya tarihinin en unutulmaz röportajına imza atmak için bir aradalar. Ancak farkında olmadıkları bir şey var! Her birinin geçmişi, bu röportajın önündeki en büyük engel. Röportaj sürdükçe en karanlık sırlar gün yüzüne çıkacak! 

Macbeth Mutfakta – KadroPA

2011 yılında, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuvar Tiyatro Bölümü mezunu birkaç arkadaşın bir araya gelmesiyle kurulan Kadro Pa’nın ilk oyunu Shakespeare’in ünlü eseri Macbeth oyununun obje tiyatrosu uyarlaması olan ‘Macbeth Mutfakta’da Simge Günsan sahnede menemen yapıyor, menemen tarifi verirken de Macbeth hikayesi geçiyor.

Kreutzer Sonat – Versus Tiyatro

Kreutzer Sonat, Ludwig Van Beethoven’ın la majör, 9 numaralı, op.47 keman ve piyano sonatının adıdır. Karısının kendisini genç bir müzisyenle aldattığını düşünen Pozdnışev bir kıskançlık krizine girerek karısını öldürür. Pozdşınev’in tek kişilik bir anlatı ile bütün evlilik sürecini gözden geçirdiği oyun müzik, kadın ve erkek ilişkileri ve toplumun insan üzerindeki baskısını masaya yatırıyor.

::: K! Kültüral Performing Arts :::

A: Sanayi, Yeşilce Mah. Donatım Sok. 5/A 4. LEVENT, 34418 Kâğıthane
T: 0 (212) 281 81 55

Önceki İçerikMüjdat Gezen’den yeni oyun: “Pera Müzikali”
Sonraki İçerikDepresyon işlemeli yeşil hırka şimdi açık artırmada… Kimin mi?.. Tabii ki Kurt Cobain’in!
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments