Jean ‘Moebius’ Giraud ve Sürrealist Sanatı

"Jean ‘Moebius’ Giraud, aynı zamanda eserleriyle çizgi roman sektörüne ve Hollywood filmlerine yön vermiştir."

0

Herkese tekrar merhabalar, bu ay köşemizi bir başka Sürrealist Maestro’ya ayıracağız: Jean ‘Moebius’ Giraud.

Jean ‘Moebius’ Giraud, gerçeküstücü tarzıyla ses getirmiş, tasarımları çizgi romanlara ve filmlere konu olmuş, tarzıyla bir ekol oluşturmuş, kendisinden sonra gelen sanatçılara ilham kaynağı olmuş bir sanatçıdır.

Eserlerinde oluşturduğu Sürrealist ortamları sıklıkla Bilim kurgu ile kaynaştırmıştır. Uzak bir gelecekte konu ettiği ileri teknoloji geliştirmiş ve aynı zamanda ileri bir spiritüel seviyeye ulaşmış uygarlıkları konu eden Moebius, aynı zamanda gerçeküstü dünya dışı yaratıkları tasarladığı bu dünyalara katmıştır.

Eserlerinde kullandığı teknik, yağlıboya ve çini mürekkep tekniğini kaynaştırdığı karışık bir tekniktir. Sizlere daha önceleri tanıttığım diğer Sürrealist büyük ustalar gibi, Moebius’un tekniğide mükemmeliyetçidir. Eserlerine yaklaşılsa bile fırça izi görülmez, yalnızca çok yaklaşıldığında çini mürekkebi kullandığı esnadaki tarama vuruşları görülebilir. Gerçekçi tekniğini, oluşturduğu gerçeküstü ortamlarla kaynaştırmaktadır.

Jean ‘Moebius’ Giraud, aynı zamanda eserleriyle çizgi roman sektörüne ve Hollywood filmlerine yön vermiştir. Silver Surfer’ın gümüş kayağını tasarlamış, ve Marvel ve Dark Horse ile anlaşarak bir çok Marvel ve Dark Horse çizgi romanı için poster çalışması yapmıştır. He Man and The Masters of The Universe çizgi romanlarındaki birçok unsuru tasarlamıştır. Daha sonra 1987’de aynı konulu Dolph Lundgren’in başrol oynadığı Masters of The Universe filminde kullanılan bilim kurgu öğelerin tamamını film için yeniden tasarlamıştır.

Alejandro Jodorowsky’nin sonradan iptal olan Dune filminde Dan O’Bannon ile beraber baş tasarımcı olarak yer almıştır. 1979 yılında Ridley Scott’un Alien filminde HR Giger ile beraber Shepperton Studio’daki setlerde bulunmuş, ve filmdeki Nostromo gemisini tasarlamış ve filmin Storyboard’larını tasarlamıştır. Disney’in Tron filminde baş tasarımcı olarak bulunmuştur. 1981 yılında tamamen kendisine ait L’Incal çizgi romanını üretmiş, ve Philippe Druillet ile birlikte Arzach çizgi romanını üretmiştir.

Eserlerinde gerçeküstü ve bilim kurgu ekollerini kaynaştırması dışında kendisine özgü bir çizgi dili de oluşturmuş ve 70’ler ile 80’lere damgasını vurmuş olan Moebius, 2012 yılında hayata gözlerini yummuştur.

Can Emed
Önceki İçerikOnur Hunuma’dan Yeni Single: “Dreams I Have Seen”
Sonraki İçerikCrew Dragon kapsülü, uluslararası uzay istasyonuna ulaştı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments