Jeff Bezos’un uzay yolculuğu tamamlandı

Jeff Bezos'un, sahibi olduğu uzay araştırmaları şirketi Blue Origin'in geliştirdiği roket, kısa süren uzay yolculuğunu tamamladı.

0

Amazon‘un kurucusu Jeff Bezos‘un, sahibi olduğu uzay araştırmaları şirketi Blue Origin‘in geliştirdiği roket Türkiye saatiyle 16:12’de uzaya fırlatıldı.

Bezos’un da aralarında bulunduğu dört kişiyi taşıyan araç, kısa süren uzay yolculuğunun ardından dünyaya döndü. Tarihi yolculukta Bezos’a kardeşi Mark Bezos, 82 yaşındaki Wally Funk ve 18 yaşındaki Oliver Daemen isimli öğrenci eşlik etti.

Kapsül, uzaya fırlatılan en büyük pencerelere sahip kapsül olması ile öne çıkıyor. New Shepard ismi verilen uzay aracı, gelecekte önemli bir yere sahip olacağı öngörülen uzay turizmi alanında hizmet vermek üzere geliştirildi.

CBS kanalına uçuş ile ilgili konuşan Jeff Bezos, “Heyecanlıyım. İnsanlar bana gergin olup olmadığımı soruyor. Gergin değilim ama merak ediyorum. Neler öğreneceğimizi merak ediyorum” demişti.

Bezos röportajın devamında, “Eğitimleri aldık. Araç hazır, mürettebat hazır, ekip inanılmaz. Herkes çok iyi hissediyor” şeklinde konuşmuştu. Aynı röportajda Wally Funk da, “Bu gerçekleşecek. Yukarı çıkmak için çok uzun zaman bekledim ve hayal ettim” demişti. 82 yaşındaki Funk, 1960’lı yıllarda kadınları uzaya götürmesi planlanan ama gerçekleşmeyen bir projede yer alıyordu. Türkiye saati ile 16 sıralarında gerçekleşen fırlatmanın adresi de, Bezos’un Teksas’taki özel merkezi oldu.

Yapılan planlamaya göre, dört mürettebatı taşıyan kapsül, 76 kilometre irtifada roketten ayrıldı. Roket fırlatma platformuna geri dönerken, kapsül 106 kilometre yüksekliğe doğru yolculuğa devam etti.

Uzay turizminde bilet fiyatları ne kadar olacak?

82 yaşındaki Funk da, yerçekimsiz ortamda taklalar atmayı dört gözle beklediğini söyledi. Hedeflenen irtifaya ulaşılması sonrası kapsül yer yüzüne geri dönüşe geçecek ve paraşütle çöle iniş yapacak.

Bu fırlatma, milyarderlerin uzay yarışı olarak adlandırılan gelişmelerin sonuncusu olarak da kayda geçiyor. İngiliz milyarder işadamı Richard Branson da 9 gün önce, Virgin Galactic uzay uçağı ile benzer bir uçuş gerçekleştirdi. Virgin Galactic’in uzayın eşiğine turist taşıyacağı uçuşlarda koltuk başına 250 bin dolar ödenecek. Bezos’un New Shepard’ı ile yapılacak seyahatin ücreti ise henüz açıklanmadı.

200 milyar dolarlık kişisel serveti ile 57 yaşındaki Bezos dünyanın en zengin insanı. Geçen yıl Blue Origin şirkletine daha fazla zaman ayırmak için Amazon’daki CEO’luk görevini bıraktı.

BBC Türkçe
Önceki İçerikÇizgilerle İstanbul hikâyeleri Tarama Ucu Temmuz sayısında
Sonraki İçerikGümüşlük’te ilk konser Gülsin Onay & Ancyra Ensemble’dan
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments