K-pop’tan gelen ilhamla yeni Filipin müziği: “F-pop”

0

Güney Kore’nin pop müziği, dünyaca ünlü K-pop grupları sayesinde Asya’nın en tanınan kültür ögelerinden biri haline geldi. Şimdi K-pop gruplarından ilham alan Filipinli erkek grubu SB19 da F-pop’u dünyaya tanıtıyor.

Grup, Güney Koreli şirket ShowBT’nin yerel kolu ShowBT Philippines Corp. tarafından tarafından kuruldu. Şirketin kurucusu, eski komedyen Seong Han Geong, grubun dünya çapında büyük bir etki yaratmasını umuyor.

Geong, “Beş yıl önce pazar araştırması için Filipinler’e ilk ziyaretimde, buradaki hayranların K-pop coşkusunu ve enerjisini fark ettim. Ayrıca İngilizcelerinin de daha akıcı olması, K-pop’un zayıf noktasını da aşma olanağı sunuyor. K-pop modeli zaten bütünlük taşıyor. Bu nedenle onu F-popla buluşturup yeni bir kültür yaratmak istedim. O yüzden SB19’un, yerelleştirmeyle oluşturulan benzersiz bir tarzı var.”

ShowBT, grubu kurarken K-pop dinleyicisi 5 genci seçti: Josh, Sejun, Stell, Ken ve Justin. Böylece üç yıllık eğitimin ardından SB19, ilk single’lı “Tilaluha”yı 2018’de piyasaya sürdü.

K-pop’tan öğrendiklerini anlatan grup üyesi Sejun, “Evrenselliğe inanıyoruz; bir şeyi alıp daha iyisini yapmak için kullanıyoruz. K-pop gruplarının orada yaptığı çok büyük bir şey. Hareketlerinizi senkronize etmeniz ve dans ederken şarkı söylüyorsunuz, bu gerçekten zor. Bunu Filipinler’e uyarlamak da harika. Çünkü fırsat verilmeyen birçok yetenekli Filipinli var, böylece tüm dünyaya bu yeteneği gösterebiliriz.”

SB19, Koreli bir şirket tarafından kurulmasına ve K-pop’tan ilham almasına rağmen, Filipinli kimliğini öne çıkarmaya özen gösteriyor. Grup üyeleri, K-popçulardan ne kadar farklı olduklarını gösterdiklerine ve başka bir dilde şarkı söylerken onları taklit etmenin mümkün olmadığına inanıyor.

Grubun üyelerinden Josh, “İnsanlar başta bizi F-pop grubu olarak değil, K-pop grubu olarak gördü ama bence önemli olan, ruhumuzu müziğe nasıl yansıttığımız. Evet, müziğimizi F-pop endüstrisinde nasıl ifade ettiğimiz önemli. Tanınmayı hak eden birçok Filipinli yetenek var. Biz Filipin’in yeteneğini tüm dünyaya gösterebileceği basamaklardan biri olabiliriz.”

Aslında K-pop’un yerelleştirilmesi ve başka kültürlere uyarlanması, yeni bir şey değil. Japon ve Çin pazarlarına açılan birçok Güney Koreli eğlence şirketi var. Ancak SB19, başarıya ulaşan ilk grup. Grubun özellikle sosyal medyadaki görünürlüğü, Billboard’ın bugünlerde ağırlıklı olarak K-pop gruplarıyla dolan Sosyal 50 Listesi’nde yer edinmesini sağladı.

Aslında SB19, kariyerinin henüz başında; üyeler zaman zaman büyük zorluklarla karşılaştıklarını ve umutsuzluğa kapıldıklarını söylüyor. Ancak birlikte ilerlemekte kararlılar. Çünkü Filipin müziğini ve kültürünü küresel çapta popüler hale getirme hayali kuruyor ve bu hayali gerçekleştirmeyi çok istiyorlar.

Forbesa konuşan Sejun, “Her ülkenin kendi pop kültürü var” diyor ve ekliyor: “Bizi diğer ülkelerden ayıran şey, müziğe kattığımız ruh. Etkilendiğimiz ve deneyimlediğimiz her şeyi, kültürümüzü ve dilimizi müziğimize yansıtıyoruz ve bunu tüm dünyaya göstermek istiyoruz.”

Önceki İçerikK-pop’tan gelen ilhamla yeni Filipin müziği: “F-pop”
Sonraki İçerikBeş gezegeni çıplak gözle izlemeye hazır olun: “Gezegenler Geçidi”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments