Kadri Karahan’dan “Karanlık Bir Drama / Bu Masalı Kim Yazdı?” parçasına klip

0

Şair, müzik yazarı ve fotoğraf sanatçısı Kadri Karahan Nisan ayında tüm dijital platformlarda yayınladığı “Karanlık Bir Drama – (Bu Masalı Kim Yazdı)” şarkısı için klip çekti.

Şarkı ilk kez kendini 2018 yılının 14 Şubat’ında  sadece YouTube üzerinde göstermişti ve gelinen süreçte daha fazla dinleyiciye ulaşmak istedi, sanki orası durmak istediği yer değildi. 

Karahan; klibi iki gün boyunca, “bir gün burada mutlaka bir klip çekmeyi çok istiyorum” dediği Marmara Ereğlisi’nde dostları fotoğraf ve video sanatçıları Bülent İçgüdel ve Behlül Üçışık ile birlikte çekti ve yine iki gün boyunca kendileri tarafından kurgusu gerçekleşti. Karahan klibi şu cümlelerle anlatıyor: 

Tamamen vazgeçtiğim bir zamandı, yıllar içinde birçok kere planladığımız ama hayata geçiremediğimiz bir şeydi. Belki de şarkı klip istemiyor diyerek tam da konuyu kapattığım bir anda iki dostum ile çıktığımız kafa dinleme yolculuğu bizi bu kliple geri getirdi evlerimize. Her şeye rağmen başardığımıza en çok sevindiğim şey, bu şarkının tam da renginin, özetinin en başından beri kafamda düşlediğimin olmasıydı ve o oldu. Beni anladıkları ve zaman zaman  da arızalıklarıma katlandıkları için bu iki değerli dostuma ayrıca çok şey borçluyum. 

Ve kıyafetleriyle klibimi tamamladığım  sevgili Ümit Ünal ki her bir tasarımına, her bir rengine şiirler, şarkılar yazarım o derece çalışmarına hayranım; klibi seyrettikten sonra bana söylediklerini de çok ayrı saklayacağım.  

“Bu masalı kim yazdı” ve Eve Dönüş

Karahan’ın “Yaz tam da bu noktadan sonra ne kadar uzak bir mevsim. Bu masalı biz yazdık” dediği ve artık yaşamayan birisine ve onunla birlikte tüm karanlık aşklara ithaf ettiği şarkısının sözü ve müziği kendisine; düzenlemesi, mix ve masteringi İlker Yurtcan’a ait. 

Şarkı bir gecede yazıldı ve bestelendi; Yurtcan bir gecede şarkının altyapısını hazırladı, Karahan şarkıya sadece iki gün stüdyoda zaman ayırdı. “Onun sesini bir iki saniye de olsa bu şarkımda duymak istiyorum” dediği müzisyen dostu Sevtap Ünal da kendisini kırmadı ve yanında vokali ile yer aldı. 

2020 nisan ayı pandemi sürecinde başka bir müzisyen dostu İsmail Karayün’ün de desteği ve yönlendirmesi ile bir anda şarkı kendini tüm dijital mecraların içinde buluverdi. Tamamen bağımsız ve kendi başına buyruk çıktığı bu yolculukta şarkının enstrümantal versiyonuna bir de sürpriz bir klip geldi. Karahan’ın arşivinde olan 90’lı yıllardaki kendi görüntülerinden oluşan bu kolajın da geçtiği yer yine Marmara Ereğlisi’ydi. Yani aslında şarkı bir yerde de iki ayrı versiyonu ile tamamen bir sahil kıyısının sularında yüzdü, sokaklarını dolaştı ama her seferinde farklı farklı kişiler eşlik etti notalara.

Son olarak single’ın kapak fotoğrafı Zafer Erdoğan tarafından çekilirken, tasarıma yine Behlül Üçışık imza attı. 

Şarkı tüm digital platformlarda yayındaydı, klibi de artık Müzik Ekspres YouTube sayfasında yayında. 

Son söz bir kere daha kendisinde; 

Emeği geçen tüm dostlarıma, bugüne kadar şarkımı dinleyen, dünden bugüne yanında olan  herkese tüm kalbimle teşekkür ederim. 

Şimdi artık her şey noktalandı, bir eksik kalmadı. Drama burada, bu kliple bitiyor. Başka bir aşkta, başka bir masalda karşılaşana kadar.

Yolumun başındaki, bugünümdeki, yarınımdaki, hep büyük ilhamım canım Umay Umay’ın dediği ve bana öğrettiği gibi.

Gel ve sakın korkma, aydınlıkta ne varsa karanlıkta da o vardır.

Tam da öyle.

Kadri Karahan;

İstanbul’da doğdu. İşletme mezunu oldu. Bir dönem tiyatro ile ilgilendi, beraberinde söz ve beste çalışmaları yaptı. Kişisel web sitesi kadrikarahan.net başta olmak üzere çeşitli internet sitelerinde ve dergilerde şiirlerine, yazılarına, müzik ve edebiyat içerikli söyleşilerine yer verdi. Çeşitli mekanlarda şiir akşamları hazırladı ve sundu. 2014 yılından itibaren hayata geçirdiği muzikekspres.com adresinde okurlarına müziğe dair notlarını, söyleşilerini paylaşmaya başladı. Albümlerde ve birçok projede sanat danışmanlığı yaptı ve yapmaya devam ediyor.. 

“Ben Bu Filmde Kadri Karahan’ı Oynuyorum” isimli ilk şiir kitabı Mayıs 2008 tarihinde Liman Yayıncılık etiketi ile, proje kitabı “Akustik Şiirler” ise 2013 yılında Esen Kitap etiketi ile yayınlandı. Birçok albüm ve single çalışmanın kapak fotoğrafını çekti. İlk kişisel fotoğraf sergisini (Akustik Fotoğraflar) 2015’in Aralık ayında açtı; 15’e yakın albüm / single için kapak çalışması gerçekleştirdi. “ Son zamanlarda dj, klip yönetmeni hatta reklam oyuncusu olarak da karşımıza çıktı. Karanlık Bir Drama” ilk sözü ya da bestesi değil ama yayınlanan ve yorumladığı ilk çalışması. 

Önceki İçerikSürdürülebilir Yaşam Film Festivali 2020
Sonraki İçerikÖne Çıkanlar: Buşra Aştı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments