Öne Çıkanlar: Buşra Aştı

0

Müzik piyasasında her ay yayınlanan çalışmaları dikkate alarak oluşturduğumuz Spotify listemiz Öne Çıkanlar’da Eylül ayında 3 şarkılık single’ı Travma’dan “Karanlık Zamanlar” şarkısıyla yer alan “Buşra Aştı”yı yakından tanımak istedik, hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

– Müziğe ilginiz nasıl ve ne zaman başladı?

Buşra Aştı: Lise yıllarında başladı. Daha önce de tiyatro topluluklarında oyunlarda şarkı söylüyordum ama müzik yapmalıyım düşüncesi o zamanlar yoktu. Lisede kasdav yarışmasına katılmam ile birlikte, müzik ile ilgilenmeye başladım.

– 3 şarkılık single’ınız Travma’nın ortaya çıkış sürecini nasıl değerlendirirsiniz?

B.A.: 2011 yılından bu yana pek çok grupla çalıştım, beste gruplarıyla da çalıştım. Ancak içimde hep ortak çalışmak nedeniyle tam olarak ortaya koyamadığım, ifade etmek istediğim şeyler vardı. Bir bütünün parçası olmak harika ama bir yandan da ortak noktada buluşmak fedakarlık gerektiriyor. Ses mühendisliğini bitirir bitirmez ilk single’ım Hayatta Kalmam Lazım’ı yayınladım.

Sonra zaman buldukça single yayınlamaya devam ettim. Sonra zor bir süreç yaşadım, bir süre biraz uzaklaşmak zorunda kaldım. Toparlanma sürecinin arkasından hayatımın dönüm noktalarını ve değişimlerimi ifade eden parçalar yayınlamak istedim. Pandemi nedeniyle kısıtlı şartlarda ürettiğim bir çalışma oldu ancak bir yandan da o  durum kendimi daha kolay odaklamamı sağladı. Söz-müzik, düzenleme, mix masteringini kendim üstlenmem yorucu oldu. Hep üretimim böyle ancak bu kez 3 parça bir bütün ve parçalar tavır ve enerji olarak bambaşka şeyleri ifade ediyordu, onları ortak bir noktaya getirmek o kararları vermek farklı bir süreçti.

– Çalışmanızın ortaya çıkış sürecinde ne gibi zorluklar yaşadınız?

B.A.: Kayıt sürecinde yoruldum çok, bileğimi incitmiştim ve henüz tam iyileşmemişti, gitar çalarken biraz sorun yarattı.

– Geleceğe dair projeleriniz neler?

B.A.: Sırada albüm var. Bu süreçte de yine dönem dönem single yayınlamayı düşünüyorum. Biraz daha aktif sahneye çıkma planı içindeyim.

– Bir müzisyen olarak kimleri takip ediyor ve dinliyorsunuz?

B.A: Çok fazla dinlediğim, takip ettiğim müzisyen var. Son zamanlarda yoğun dinlediklerimi sayabilirim. Soen, son zamanlarda çok sık dinliyorum. Plini, Tesseract, Agnes Obel… Ve asla vazgeçemediklerim Tool, King Crimson, In Flames.. Çok müzisyen var sevdiğim, çoğunu atlıyorum aslında.

Önceki İçerikKadri Karahan’dan “Karanlık Bir Drama / Bu Masalı Kim Yazdı?” parçasına klip
Sonraki İçerikTürkiye’nin Oscar adayı filmi: “7. Koğuştaki Mucize”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments