Kafka’nın altı öyküsü bir arada: “Ceza Kolonisinde”

Bu kitaptaki öyküler modern insanın açmazlarına, kendisinin dahi farkında olmadığı karanlık ve sisli noktalarına soğukkanlı bir şekilde eğiliyor.

0

Ayrıntı Yayınları, dünya edebiyatının en önemli ve gizemli yazarlarından biri olan Franz Kafka’nın bir konuğun, ceza sömürgesini ziyaretini anlattığı Ceza Kolonisindeadlı öyküsüyle birlikte toplam altı öyküsünü Ceza Kolonisinde – Tüm Hikâyeler 1 adlı kitapta bir araya getirdi! “Ceza Kolonisinde” adlı öyküde, bu kolonide işkence ve infaz için kullanılan bir makineyi merkezine alan Kafka, 20. yüzyılın başlarında Avrupa’ya hâkim olan modernleşme sancılarını anlattığı tüm eserleriyle okurlarını karanlık, tekinsiz ortamlara davet ediyor.

Kafkaesk anlatım türünü edebiyat dünyasına kazandıran Franz Kafka’nın “Bakış”, “Karar”, “Ateşçi”, “Ceza Kolonisinde”, “Bir Köy Doktoru” ve “Bir Açlık Sanatçısı” adlı öykülerinden oluşan Ceza Kolonisinde – Tüm Hikâyeler 1, Ayrıntı Yayınları’nın Klasik Dizisi kapsamında okurlarla buluştu. Levent Bakaç’ın Almanca aslından dilimize çevirdiği kitabın “Kafka’yı Nasıl Okumalı?” başlıklı sunuş yazısını ise A. Ömer Türkeş kaleme aldı.

Kafka’nın sağlığında yayımlanan bu kitaptaki öyküler modern insanın açmazlarına, kendisinin dahi farkında olmadığı karanlık ve sisli nokta­larına soğukkanlı bir şekilde eğilmekte: tek tek parçalardan çıkarılabilecek bir sonuç varsa şa­yet, o da insanın, kapitalist dünyanın mülkiyet, otorite hırsı, ceza pratikleri, suçluluk hissi, ha­set ve nefret ekseninde işleyen ilişkileri arasın­da sıkışıp kalmasıdır. Hayvanla insan arasındaki gri bölgelerde türlü acılar çeken, kendini ifade edemeyen, kurumsal kafeslere kapatılmış mo­dern insanın kölelik koşullarından herhangi bir çıkış ihtimali vardır, ama bunun için esas itiba­rıyla bir çıkış düşüncesinin imkânsız olduğunun bilincine varılması gerekir. Kaçışı kaçışsızlık, çıkışı çıkışsızlık düşüncesinde sorunsallaştıran Kafka, yavan ve temelsiz bir umuttansa çok daha verimli ve radikal bir negatif-estetik du­yuşu kuşanarak insanın komik de olan dramını irdeler, muntazam bir ustalık ve sevecenlikle…

Ceza Kolonisinde – Tüm Hikâyeler 1, raflarda ve internet satış sitelerinde satışa sunuldu.

YazarFranz Kafka
ÇevirmenLevent Bakaç
YayıneviAyrıntı Yayınları
Yayın TarihiAralık 2023
TürüHikaye
Sayfa Sayısı224
Önceki İçerikBelleğin İzi: Neolitik Kent Çatalhöyük
Sonraki İçerikElif Turan “İyi Değilim” ile geri döndü
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments