Karantina “Lost”u hatırlattı

0

Belki de çoğu kişinin “karantina” konseptiyle ilk detaylı tanışması Lost dizisiyle olmuştur. 2004 yapımı dizinin önemli karakterlerinden Desmond uzun süre tecrit altında yaşamıştı.

Koronavirüs nedeniyle şimdilerde dünyanın dört bir yanında insanlar kendini tecrit altına almışken, 2004 yapımı popüler bilim kurgu dizisi Lost’u ve dizide geçen karantina temalı bölümleri hatırlamamak elde değil. Özellikle de bir karakteri; Desmond Hume’u. Ücra bir adada düşen bir uçağın ardından yaşanan gizem dolu olayları konu alan dizinin hayranları için Henry Ian Cusick tarafından canlandırılan Desmond’un farklı bir yeri vardı.

Nerdist’te yer alan habere göre Desmond’un dizide ilk ortaya çıkışı dizinin en önemli gizemlerinden birine kapı aralamıştı. İlk sezonda Locke (Terry O’Quinn) ve Boone (Ian Somerhalder) ormanın ortasında tesadüfen bir ambar kapısı keşfetmişti. İkili ambarın etrafını kazmaya karar vermiş ancak diğerleriyle bu sırrı paylaşmamıştı. Boone ölüm döşeğindeyken ambarın yerini adanın fiili lideri cerrah Jack’e (Matthew Fox) söylemiş ve sezon finali ambarı açıp içinde ne olduğunu keşfetme görevine odaklanmıştı.

Final bölümü Jack ve Locke’un ambarın kapağını açıp içine baktığı anlarla son bulmuş ve izleyiciler ambarın içinde ne olduğunu öğrenmek için bir yaz boyu bekleyeceklerini anlamıştı.

Peki içeride ne vardı? İkinci sezonun açılışında izleyiciler dizideki olay örgüsüyle tamamen ilgisiz bir dizi sahneyle karşılaştı. Normal bir güne başlayan bir adamın görüntüleri. Ancak çok geçmeden anlaşıldı ki bu adam aslında 70’lerden kalma gibi görünen tuhaf, sığınak benzeri ambarın içinde yaşıyor ve yıllar süren tecrit hayatının ardından Oceanic 815 kazasının ardından hayatta kalanlarla karşılaşmak üzere. İzleyiciler ayrıca kapak açıldığında kapının içinde “Karantina” kelimesinin damgalı olduğunu gördü. Desmond, sığındığı bu evin onu adadaki bilinmeyen bir hastalıktan koruduğuna inanıyordu. Ve dizi ilerledikçe izleyiciler meselenin özünü öğrenmeye başladı.

Desmond’ın adaya nasıl geldiği ve daha sonra ona neler olduğunu anlatan hikayesi dizideki en ilgi çekici ve yürek parçalayıcı hikayelerden biriydi. Peki Desmond’ın tecrit günlerindeki sabah rutininden neler öğrenilebilir?

Öncelikle Desmond’un günü, ranzasından atlayıp bilgisayarında birkaç tuşa basmasıyla başlıyor (Tecrit günlerinizde “dünyayı kurtarmaya” çalışmadığınızdan siz bunu yapmak zorunda değilsiniz). Karakter ardından kendine bir plak seçip çalıyor. Şarkı çalarken önceki günün bulaşıklarını yıkıyor ve ardından egzersiz bisikletine binerek spor yapmaya başlıyor. Kısa bir duşun ardından kahvaltısı için smoothie’sini hazırlayan Desmond için işler bundan sonra tuhaflaşıyor. Kendisine gizemli bir iğne yapmasının ardından ambarın kapısının patlamasıyla dizideki aksiyona dahil oluyor. Ancak öncelikle üzerindeki kıyafeti değiştirmeyi ihmal etmiyor. Uzmanların da dediği gibi evden çalışmanın en iyi yolu, sanki ofise gidiyormuş gibi davranmaktır ve giyinmek de buna dahil. Kuşkusuz izleyiciler diziyi izlerken bundan yıllar sonra bu sahneden ilham alacaklarını düşünmemişti.

Dünya genelinde yaşanan bu tecrit günlerinde bazı sosyal medya kullanıcıları Lost’un Desmond’unu hatırladı. Bir kullanıcı “Lost’taki Desmond üç yıl boyunca karantinaydı” diyerek karakterin sabah rutininden görüntüler paylaştı.

Bir diğer kullanıcı da Desmond’un her sabah aynı sabah rutinini gerçekleştirdiğini belirterek, “Şimdi bunu ben de yaşıyorum” diye yazdı.

Önceki İçerikBilge Günaydın’ın ilk albümü: “Daydreams”
Sonraki İçerikKarantina “Lost”u hatırlattı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments