Kenan Yaşar’dan “Beyler ve Oğulları”

Kenan Yaşar'ın şiir kitabı "Beyler ve Oğulları" İzan Yayıncılık'tan çıktı.

0

Beyler ve oğulları, Kenan Yaşar‘ın ikinci kitabı olarak kısa bir süre önce raflardaki yerini aldı. İzan Yayıncılık tarafından yayımlanan kitap, yazarın uzun yıllar nazım ve nesir alanlarında paralel sürdürdürmeye özen gösterdiği yazın hayatının nazım kolu olarak görücüye çıkmış oldu.

Genel hatları itibarıyla Kenan Yaşar’ın son dönem şiirlerini kapsayan kitap, on beş yıl öncesine kadar uzanan birkaç şiiri de içine alarak, kısa süreli de olsa kendi kişisel geçmişine dair bir selam niteliği de taşımakta.

Yazarın son bir yıldır cebelleştiği kanırtıcı bir hastalığın, bünyesinde ve hayatın kendisinde yarattığı izdüşümlerle ortaya çıkan dizeler, kısa ve uzun vadeli geçmişiyle de birleşip, şiirsel bir yolculuğa dönüşmüş gibiler adeta. Kitaba adını veren “Beyler ve Oğulları” adlı şiir için, yazarın önemli bir kısmı Beyoğlu’nda geçen İstanbul hayatının tam da o noktasına bir atıf, bir saygı duruşu niteliğinde, dense yeridir.  

“Açıkçası, kitapta kendi kişisel evrenimden uzaklaştığım her an dünya görüşüm odaklı bir sistem eleştirisi yapmayı da ihmal etmediğimi düşünüyorum. İnsanın kendi dünyasından dem vururken de pekâlâ sistem eleştirisi yapması kadar doğal bir şey olamaz aslında. Belki şiir de böyle bir yolculuktur, bilemiyorum.” şeklinde şiir anlayışını dile getiren yazar, şiirde başta hayal gücü ve cesaret olmak üzere hemen her bakımdan olabildiğince özgür olmanın altını çizmeyi de ihmal etmiyor. 

İletişimin yazan ucu olarak, diğer ucundan karşılık alabildiği sürece yazmaya ve yayımlamaya devam etmeyi düşünen bir düstura sahip Kenan Yaşar. Şimdi Beyler ve Oğulları, sonrasında onu takip eden diğerleri.

YazarKenan Yaşar
Yayıneviİzan Yayıncılık
Yayın TarihiMayıs 2023
TürüŞiir
Sayfa Sayısı120
Önceki İçerikENKA Açıkhava Tiyatrosu’nun beklenen etkinlikleri başlıyor
Sonraki İçerikGal Gadot ve Jamie Dornan’lı “Heart of Stone”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments