Korkulu Sayfalar Arasında: “Medici Aynasının Sırrı”

"Eğer lanetli eşya hikâyelerini seviyorsanız sizi oldukça tatmin edecek; kısa cümleler, anlaşılır ifadelerle okuyucuyu yormayan bir roman Medici."

0

Sayfa6 Yayınları tarafından Belkıs Dişbudak çevirisiyle okuyucuyla buluşan Medici’nin orijinal adı “Medici Mirror” olarak geçiyor. Melissa Bailey tarafından yazılan kitap, yazarın edebiyat dünyasına adım atışını sağlayan ilk eser. Korku ve fantastik unsurlar barındıran kitap, 1900’lü yıllardan kalma bir ayakkabı fabrikasının renovasyonunu üstlenen mimar Johnny Carter karakterinin bu bina içerisinde gizli bir odada keşfettiği aynayla ilgili yaşadıklarına odaklanıyor. Geçmişteki olaylar, yani Catherine Medici’nin yaşadıkları, üçüncü şahıs anlatımı üzerinden aktarılırken; günümüzde geçen hikâye Johnny’nin dilinden okuyucuya aktarılıyor.

Catherine Medici, eşi kral II. Henry ve Henry’nin metresi Diane’nın gerçek yaşamlarında bilinen detayların üzerine Catherine’in okültizmle uğraştığına dair söylenceleri birleştiren yazarın başarılı bir tarihi kurgu yaratması da romanın değerini oldukça yükseltiyor. “Ölüm Kraliçesi” ya da “Kara Kraliçe” olarak bilinen Catherine Medici’nin hikâyesinde Saint Bartholomeus Katliamı’ndan bahsedilmese bile, eşi II. Henry ve metresi Diana ile ilgili duyguları, krala bir veliaht doğurmak adına yaşadıkları ve okültizmle ilgili çalışmaları oldukça gerçekçi biçimde okuyucuya aktarılıyor. Topuklu ayakkabının ilk kez Catherine Medici tarafından Avrupa’da giyilmiş olması da bu romanın içerisindeki bir gizemin detayını okuyucu açısından daha da lezzetli hale getiriyor.

Yer yer korku unsurlarının yer yer romantizmin yer yer ise dramın ağırlığının hissedildiği romanın dili akıcı ve sürükleyici. Lanetli bir aynanın elden ele geçiş öyküsüne Johnny’nin günümüzdeki araştırmaları ve yaşadıkları eşlik ediyor. Başlangıçta insanlardan uzak durmaya çalışan, hayata biraz küskün olan Johnny karakterinin aynayı bulması ve sırlarına odaklanmasıyla karakterinin uğradığı değişim de oldukça başarılı biçimde anlatılmış. 16. Yüzyıl Fransa’sından günümüz İngiltere’sine uzanan sırlarla dolu bir yolculuğa çıkmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan. Eğer lanetli eşya hikâyelerini seviyorsanız sizi oldukça tatmin edecek; kısa cümleler, anlaşılır ifadelerle okuyucuyu yormayan bir roman Medici.

Yazarın ikinci romanı olan ve 2014 yılında okuyucuyla buluşan Beyond The Sea de Medici’ye benzer şekilde korku ve fantastik unsurlar barındırsa da Türkçeye henüz çevrilmemiş.

Romanı okumak isteyenlere dönük bir sırla, bu yazıyı sonlandıralım:

“Donec totum impleat orbem”

Arka Kapak Metni:

“İntikam yemini etmiş bir kraliçe… Yasak aşklar… Ve aynanın sırrında bir karanlık … Mimar Johnny Carter, neredeyse yüz yıldır kullanılmayan bir fabrikanın restorasyon işini büyük bir heyecanla alır. Ancak kaderini bu iş değil, fabrikanın bodrumunda sırlarıyla birlikte terk edilmiş, muhteşem bir Venedik aynası değiştirecektir. Johnny ve kız arkadaşı Ophelia aynanın hipnotize edici karanlığını gün yüzüne çıkarınca kendilerini geçmiş ruhların pençesinde bulurlar. Johnny bir kadınla birlikte karabasanların dibine yuvarlanır; üstelik hiç tanımadığı bir adamın bedenindedir. Ophelia ise kaybettiği ailesine anbean daha da yaklaşmaktadır. Çünkü onları sadece ölüm yeniden bir araya getirebilir. Johnny, kendisini ve sevgilisini bu ölümcül sondan kurtarmak için aynanın ardındaki sırları aydınlatmalıdır. Ve bu karanlığın izleri onu 16. yüzyıl Fransası’na, Kraliçe Catherine de Medici’nin ettiği intikam yeminine götürür. Medici; intikam, aşk ve büyü üçgeninde ustalıkla kurgulanmış; her sayfasında gerilimin daha da yükseldiği; korku, gizem ve macera dolu bir roman.”

YazarMelissa Bailey
ÇevirmenBelkıs Dişbudak
YayıneviSayfa 6 Yayınları
Yayın TarihiOcak 2015
TürüRoman
Sayfa Sayısı296
Önceki İçerikGenç Osman’dan ikinci solo albüm: “Sensizlik Anlatılmaz”
Sonraki İçerikYaşam süresi en uzun olan ülke: “İspanya”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments