Genç Osman’dan ikinci solo albüm: “Sensizlik Anlatılmaz”

0

Mavi Sakal grubunun “İki Yol” ve “Kan Kokusu” albümündeki solistliğiyle tanınan Genç Osman Yavaş, ilk solo albümü “Gökyüzü Masmavi’nin devamı olarak tanımladığı ikinci solo albümü ‘Sensizlik Anlatılmaz’ı Arpej Müzik etiketiyle yayınlıyor.

Kendiyle barışık, irdelerken ve isyan ederken kendi yanlışlarını inkar etmeyen şarkıların yanı sıra sistem eleştirisi getiren ‘Çirkin Krallar’ şarkısının da bulunduğu ‘Sensizlik Anlatılmaz’, Genç Osman’a göre ilk albümü ‘Gökyüzü Masmavi’yle kıyasla biraz daha ferah, biraz daha dinamik ve melankoli-dozu az da olsa hafifletilmiş.

Albümün vokal kayıtlarından hemen önce geçirdiği akciğer sönmesi nedeniyle albümdeki tüm vokal kayıtları evde hazırladığı demo kayıtlarından kullanılmıştır.

Albümü oluşturma sürecini ‘kendi kabuğuna çekilme’ olarak tanımladığından, tüm aranjmanlar kendisine ait. Miks ve mastering ise Alen Konakoğlu’na ait.

Albümün iki güzel de sürprizi var. Biri; Özdemir Erdoğan’ın ‘Gurbet’ şarkısının Genç Osman Yavaş’a özgü yorumu… Bu şarkı, İsviçre’de doğup büyüyen, İstanbul’a geldikten sonra ailesinden ve sevdiklerinden yıllarca ayrı kalması nedeniyle onun için ayrı bir önem taşımakta.

Diğeri sürpriz ise ‘Nefes Al’ şarkısında sanatçıya eşlik eden ‘Jehan Barbur’. ”Şarkı, tartışma esnasında sıkça tekrarlanan bir durumun yansımasıdır; iki kişinin farklı kelimelerle aynı şeyleri söylemesi, farkında olmadan aynı isyanları dile getirmelerini konu alıyor. ‘Şarkı bu yüzden yazıldığı andan itibaren bir düetti. Jehan Barbur’un sıra dışı ve gizemli sesine çok yakışacağını inanarak teklif ettim. Kabul etmesi feci güzel, neticesi ise harika oldu!’

Albümün çıkış şarkısı ‘Kavuşamayanların Hikayesi’ olarak belirlendi. Şarkı, birbirini seven iki kişiye karışmayı hak olarak görenler yüzünden isyan eden bir çifti konu alıyor.

Bu şarkının videosunu da bugüne kadar sanatçının neredeyse tüm kliplerini çekmiş olan ve ‘görüşünü’ çok beğendiği arkadaşı ‘Özgüç Yiğit’ üstlendi. Genç Osman bu videoyla sevdiği Yeşilçam filmi ‘Üç Arkadaş’a da bir gönderme yapıyor.

Video’da kör kızı Beyza Pakyürek, kötü adamı Mehmet Sezer, kızın gözlerini açan ‘Altın elli Doktor’u da Cem Kongur oynadı.

Tüm söz ve aranjmanların (Yıllar Yıllar: Genç Osman Yavaş-İlkay Özboyar) Genç Osman Yavaş’a ait olduğu ‘Sensizlik Anlatılmaz’da yer alan şarkılar:

1- Olmaz Bazen
2- Nefes Al (Düet: Jehan Barbur)
3- Yıllar Yıllar
4- Kavuşamayanların Hikayesi
5- Gurbet (Özdemir Erdoğan)
6- Sensizlik Anlatılmaz
7- Kaptan
8- Deli Bu
9- Güneş Doğmadan
10-Çirkin Krallar

Milliyet Sanat
Önceki İçerikFashion Film Festival Istanbul 2018
Sonraki İçerikKorkulu Sayfalar Arasında: “Medici Aynasının Sırrı”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments