Kuruçeşme Hamam Arts Hub “Şaman İzleri” sergisine ev sahipliği yapıyor

0

Kuruçeşme Hamam Arts Hub’da 9 Mart-5 Nisan tarihleri arasında açık kalacak “Şaman İzleri” sergisinde, geçmişin en çok merak edilen ve en gizemli kültürlerinden biri olan Şamanizm ile ilgili eserler görülebilecek.

Türk dünyasının ve kadim Türk kültürünün temel taşlarından biri olan Şamanizm, tüm yönleriyle Kuruçeşme Hamam Arts Hub’da açılacak “Şaman İzleri” sergisinde sanatseverleri geçmişten bugüne taşıyacak. 300 yıllık tarihi Osmanlı hamamının restore edilmesiyle sanata kazandırılan Hamam Arts Hub’ta 9 Mart tarihinde açılacak serginin küratörlüğünü Denizhan Özer üstlendi. Şamanizmi “Kadın, doğa, sağlık” üçlemesiyle irdeleyecek olan Şaman İzleri sergisi 5 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Sabiha Tansuğ’a ithaf edilen, ilginç olduğu kadar derin kültür hazinesini de günümüze ulaştıran sergiye Hüsamettin Koçan, Tomur Atagök, Fevzi Karakoç, Murat İrtem, Selçuk Fergökçe, Nesim Saydın, Nigar Bilgen, Hayri Emrah Elpaş, Akagu Cenk Sertdemir, Ahmet Özçetin ve Yuko Sönmez gibi sanatçılar katkıda bulundular. Kadın Kültür Platformu’nun yapımcılığını üstlendiği sergide ayrıca Nesrin Öcal, Berrin Öztoprak, Sabiha Tansuğ, Buğra Karahan, Kevser Gürcan Akbaş ve Nigar Bilgen gibi koleksiyonerlerin sahip olduğu Şaman kültürüne ait eserler de yer alacak.  

Etno çağdaş özellikli interaktif bir sergi olmasıyla dikkatleri çekecek olan Şaman İzleri Sergisi’nde resim, yontu, fotoğraf, enstalasyon, video art ve tasarım ürünleri yer alırken, çeşitli koleksiyonlardan toplanan eşya, giysi, araç-gereç, müzik aletleri, obje ve takılar da görülebilecek.

Şaman kültürüne ait yaşamsal süreci, Şaman estetiği ve kültürü üzerinden zaman akışı içinde tanıtacak olan sergi, İstanbul’daki ilk gösterimden sonra Ankara, Eskişehir, Bursa, İzmir, Adana, Gaziantep, Malatya da izleyiciler ile buluşacak ve daha sonra da Asya, Avrupa ve farklı coğrafyalarda turneye çıkacak.

Sergilenecek koleksiyon parçaları ve yeni üretilen yapıtlara ilave olarak sergi süresince şaman kültürü ve yaşam biçimiyle ilgili söyleşiler, müzik dinletileri, performanslar ve film gösterimleri de olacak. Sergi kapsamında sergi küratörü ve farklı yazarların katkılarıyla bir kitap da hazırlanıp yayınlanacak.

Hamam Arts Hub;

A: Hamam Arts Hub, Kuruçeşme Caddesi, No 41, Kuruçeşme, İstanbul
T: 0(312) 287 87 08
W: www.hamamartshub.org
M: [email protected]

Önceki İçerik20 bin dolarlık sanat eseri yanlışlıkla parçalandı
Sonraki İçerikBorusan Quartet “Amsterdam Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Bienali”ndeydi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments