Borusan Quartet “Amsterdam Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Bienali”ndeydi

Gördüğü büyük ilgiyle, her yaştan müzikseverin severek takip ettiği Borusan Quartet; üç seçkin konser ve bir coffee talk’la Amsterdam Bienali’nin yıldız konuklarından biriydi.

0
Borusan Quartet / © Ben Bonouvrier

Dikkat çekici mimarisi ve harika akustiğiyle Amsterdam Muziekgebouw, geçtiğimiz hafta müzikseverler için dünyanın odak noktasıydı.

25 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında, bu yıl ikincisi düzenlenen Amsterdam Yaylı Çalgılar Dörtlüsü Bienali; sabahın erken saatlerinden akşamın geç saatlerine dek süren zengin programıyla, kendi türünde, önemli etkinliklerden biri. İki yılda bir düzenlenen bienal, henüz çok yeni olmasına rağmen, sekiz güne yayılmış; konser, konferans, söyleşi ve ustalık sınıfı gibi 50’yi aşkın etkinlikten oluşan programıyla, bu yıl toplamda 12.500 izleyiciyi ağırladı.

Gördüğü büyük ilgiyle, her yaştan müzikseverin severek takip ettiği Borusan Quartet; üç seçkin konser ve bir coffee talk’la Amsterdam Bienali’nin yıldız konuklarından biriydi. Selected by / Borusan Quartet başlıklı ilk konser; Vasks’ın 4. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile Verdi’nin Yaylı Çalgılar Dörtlüsü’nden oluşan bir seçkiydi. Konserin bis eseri ise dörtlünün daha önce seslendirdiği ve oldukça beğenilen Karahisar Kalesi adlı türkünün düzenlemesiydi. 28 Ocak’ta düzenlenen ve ayakta alkışlanan bu konseri, coşkuyla karşılanan 29 Ocak tarihli, Extending String Quartet başlıklı ikinci konser izledi. Yazar ve müzikolog Serhan Bali’nin konuşmacı olarak katıldığı bu konserde; Fazıl Say, Ulvi Cemal Erkin, Ahmed Adnan Saygun ve Hasan Uçarsu gibi dünya çapındaki bestecilerimizin yapıtlarından oluşan eserler seslendirildi. Borusan Quartet’in bienal kapsamındaki üçüncü ve son konseri 30 Ocak’ta düzenlenen, bu yıl 250. doğum yılı kutlanan büyük besteci Beethoven’a referansla, Early Beethoven başlıklı konserdi. Sabah konseri olarak 9.30’da düzenlenen etkinlikte; Beethoven’ın Opus 18, 5. Yaylı Çalgılar Dörtlüsü ile Burhan Öcal’ın Eski İstanbul adlı eserleri seslendirildi.

Borusan Quartet’in bu üç muhteşem konser yanı sıra, bienal kapsamındaki diğer bir etkinliği bir coffee talk oldu; Borusan Quartet üyesi Esen Kıvrak’ın katıldığı ve eğlenceli anların da yaşandığı etkinlik, oldukça verimli geçti. Yurtiçi ve yurtdışından aldığı övgüler yanı sıra, bienal katılımcısı diğer toplulukların da coşkuyla karşıladığı Borusan Quartet, İstanbul’da sezon konserlerine devam ediyor.

Borusan Quartet’in Amsterdam günlüğüne http://bit.ly/borusan_quartet adresinden ulaşılabilir.

Önceki İçerikKuruçeşme Hamam Arts Hub “Şaman İzleri” sergisine ev sahipliği yapıyor
Sonraki İçerikOscar Ödülleri tüm zamanların en kötü reytingini elde etti
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments