Kusursuz İntikam! “Yaban Arısı” | Alt Sahne

0

İnsan hayatındaki değişimleri; dekordan ışığa, koreografiden kostüm tasarımına kadar tiyatronun tüm olanaklarını layıkıyla kullanarak düzgün bir mizansenle ve muhteşem bir görsellikle sahne üzerinden yansıtan Alt Sahne’nin ikinci oyunu olan “Yaban Arısı”nı seyrettik; düşüncelerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Yaban Arısı, 20 yıl sonra yeniden bir araya gelen biri işkenceci ve biri kurban olan iki lise arkadaşının birbirlerinden bağımsız değişen hayatlarında ortak eklemlenen problemleri çarpıcı bir dille konu ediniyor.

Heather okuldayken, gözlüklü, özgüvensiz bir genç kızdır ve bir kabadayı çetesinin mağdurlarından biridir. Şimdi, 20 yıl sonra, lüks bir evde yaşayan zengin bir kadın haline gelmiştir. Heather’ın şimdiki hayatı eski hayatı ile keskin bir kontrast içindedir. En yakın arkadaşı olan Carla, 7. Sınıfın sonunda Heather’ın en azılı işkencecilerinden biri olmuş ve okul yılları boyunca onun korkuyla yaşamasının en büyük sebebi haline gelmiştir.

Carla ise okulu terk ettikten hemen sonra hamile kalmış, kendisinin iki katı yaşında vasat bir adamla yaşamaya başlamış ve çok yakın zamanda 5. çocuğunu doğurmaya hazırlanmaktadır. Heather okul yıllarından beri görmediği Carla ile bir buluşma ayarlar. Bu buluşma böbürlenmek için ayarlanmış bir buluşma değildir. Heather, Carla’ya para dolusu bir çanta ve şaşırtıcı bir iş teklifi ile gelecektir. Carla bu teklifi reddedebilecek durumda değildir.

Heather’ın kurgusu burada başlar. Yaban arısı gibi avını yakınına alır. Roller değişmiştir. Fakat Carla yaban arısının avı misali hiç bir şeyin farkında değildir.

“Yaban Arısı” hayatta bir insanın zorda kaldığında her şeyi yapabileceğini, çekilen acıların yıllar sonra dahi olsa insan psikolojisindeki etkilerini ve dengelerin zaman içerisinde tam tersine dönebileceğini, zaman zaman komik zaman zaman ise sert bir dille seyirciye anlatıyor.

Hacettepe üniversitesinin Alt Sahne’sinin ismi bu ekiple ne şanslıyız ki İstanbul’da bizimle buluşuyor.

İnsanın hayatta karşısına çıkan zorluklara karşı olan duruşunu ve bunun psikoloji sonuçlarını yer yer sert, yer yer komik bir dille ele alan bu oyunu sakın kaçırmayın!

Oyunun Adı: Yaban Arısı

Yazar:
Morgan Lloyd Malcolm


Çeviren:
Başak Gümülcinelioğlu


Yöneten:
Levent Aras


Oyuncular:
Melike Durak Aras ( Heather), Tuğçe Mine Aktulay Çakır ( Carla)


Dekor Tasarım:
Emra Albayrak Şahin


Kostüm Tasarım:
Müge Hooper


Müzik:
Gürkan Çakıcı


Afiş Tasarım:
Ali Cengiz İşcanlı


Asistanlar:
Elif Görmez, Devrim Kabacağlu, Anıl Akagün


Genel Sanat Yönetmeni & Proje Danışmanı:
Tuğçe Mine Aktulay Çakır


Prodüksiyon:
Altsahne


*
Oyun tek perde (70 dk)

* 18 yaş ve üzeri

Murat Çınar
Önceki İçerikMeslek mi Bizi Seçer, Biz mi Mesleği Seçeriz?
Sonraki İçerikKatedralin yanışı, ironik bir şekilde Notre Dame’ın Kamburu’nun satışlarını yükseltti
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments