Lübnan’ın Gülen Sesi: Wadih Al Safi

Lübnan'ın gülümseyen sesi Wadih Al Safi, evrenselleşmiş ve ikon haline gelmiş duayen bir isimdir.

0

Kasım 1921’de Lübnan’ın Niha köyünde dünyaya gelen Wadih Al Safi, yoksulluk içinde yaşamına rağmen eserlerine, mütevazılığından ve gülen sesinden asla ödün vermemiştir. Sesinin gücüyle tanınan sanatçı Lübnan müzik tarihinde bir üstat bir ikon haline gelmiştir. 1930’lu yıllarda Beyrut’a taşınan sanatçı Mukhles okulu Katolik manastırına girdi, koronun ilk vokalisti olmuştu. Wadih El Safi, babasına destek olma adına okulunu bırakmış ve müzik hayatına yönelmiştir. İlk sanatsal çıkışı 1938’de Lübnan, Fransız himayesindeyken “Ya Mursal Al Nagham Al Hunun” şarkısını Lübnan radyosunda söylemiş ve bu alanda birinciliğe layık görmüştür.

Sesinin saflığını meyvesini alan Wadih Orta Doğu radyosuna katılmış ve sanatçı kimliğini oluşturmuştu. Şair Asaad Al-Sabalı, 1940’lı yıllarda Wadeh Al Safi’nin müziklerine yön vermiş ve konu olmuştur. Bu gülümseyen ses, kısa sürede evrenselleşmiş ve ikon haline gelmiştir. 1944 yılında Mısır’a ziyaretinden sonra kendi müzik ekibiyle Brezilya’ya gitmiş, dönüşte ünlendiği “Alluma” şarkısını piyasaya sürmüştü. Birçok sanatçıyla ortak çalışma halinde olan sanatçı bu dönemde hem Lübnan hem de Orta Doğu müziğinde duayen isim olmasını sağladı.

Bu çalışmalarından sonra 1978‘de İngiltere’ye giden sanatçı asla vatan sevgisinden ödün vermeyip, bütün müzik ve eserlerinde sevdiği ülkesi Lübnan’ı konu edinmiştir. Gülen sesiyle vatan sevgisini bütünleştirmiştir. Orta Doğu’da birçok sanatçı yetişmesine ışık vermiştir. Müzik konusunda hocalık yapmıştır. Fayrouz ve Sabah Fakhri gibi isimlere örnek olmuştur. Müziklerinden çok tebessümü ve gülen yüzüyle arabesk müziğinde de tarihe adını yazdırmıştır. 90’lı yıllarda televizyon yarışmalarını yakından takip etmiş ve konuk olarak naif sesiyle eşlik etmiştir. 11 Ekim 2013 tarihinde kalp rahatsızlığı nedeniyle Orta Doğu, gülen sesini en başta müzik hocasını kaybetmişti. Büyük bir kitleyi derin hüzne sokan bu ölümün ardından tatlı tebessüm ve naif sesli müzikleri kalmıştı…

Sizlerle bu duayen ismi paylaşmaktan çok memnun oldum. Bir sonraki yazıma kadar esen ve sağlıkla kalmanız dileğiyle.

Önceki İçerikİçinde bolca Unkapanı, Raks, Kral Tv ve Prestij Müzik geçen yazı
Sonraki İçerikTim Burton’dan The Addams Family dizisi: “Wednesday”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments