M.K. Perker’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi: “Gece Vardiyası”

0

Pilot Galeri, uluslararası çizgi dünyasının önemli aktörlerinden M.K. Perker’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi Gece Vardiyası’na ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar. 12 Mart’ta açılacak olan sergi, 18 Nisan tarihine dek Pilot Galeri’de gezilebilir.

Gece Vardiyası serisi, M.K. Perker’in 2019 yılı boyunca, hava kararınca üzerinde çalışmaya başladığı ve hava aydınlanınca çalışmayı bıraktığı, kağıt üzerine mürekkeple yapılmış 30 desenden oluşuyor.

Sanatçı sergisini; ” Tam 30 yıldır The New York Times’tan Wall Street Journal’a, Washington Post’tan Hürriyet’e, Esquire’dan, The Progresive ve The New Yorker’a kadar birçok yayına çizdim. Hepsinde hissettiğim sıkıntı, her işin bir teslim günü, hatta saati, yani bir deadline’ı olmasıydı. Ama aynı zamanda sanatçıyı müthiş bir problem çözme yetisine de ulaştırıyor bu durum. Bu seriye ‘deadline’ı olmayan işler’ niyetiyle başladım. Ama sanırım sadece gece yarıları üzerlerinde çalışarak ve bilinçli olarak gün içinde bu desenlere hiç dokunmayarak kendi kendime kurgusal bir deadline yaratmış oldum. Bir tür tersten giden Külkedisi gibi; bende kağıtlar, kalemler ve mürekkepler gece yarısı değil de gün ağarırken balkabağına dönüşecekti sanki.” diye anlatıyor.

Pilot Galeri

A: Katip Mustafa Çelebi, Sıraselviler Cd. No:2 D:No:83, 34433 Beyoğlu/İstanbul
T: (0212) 245 55 05

Önceki İçerikCinayetler çözülür, seri katiller tükenmez; Siyah ve Mavi
Sonraki İçerikThe Simpsons’tan kripto para kehaneti
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments