Marie Curie’in hikayesi Londra sahnesinde

Güney Kore ve Japonya'da büyük beğeni toplayan "Marie Curie" adlı müzikal, hikayesini Londra sahnelerinde seyirciyle buluşturacak.

0

Marie Curie‘in yaşamı, radyumun mucizevi potansiyeli ile işçilerin maruz kaldığı tehlike arasındaki çelişkiyi vurgulayan Londra‘daki orijinal prodüksiyonla sahnelenecek; hikaye, Güney Kore ve Japonya’da büyük beğeni topladı.

Polonya’nın doğusundan Paris’in ünlü Sorbonne Üniversitesi’ne gelen genç Marie Sklodowska, fizik dünyasında adını duyurmayı ve bilimin seyrini değiştirmeyi hedefliyor. Eşi Pierre Curie ile birlikte radyum adını verdikleri yeni bir kimyasal element keşfediyor ve bu keşifleriyle Nobel Ödülü’ne layık görülüyorlar.

Ancak Marie, karşısında ezici bir ahlaki ikilemle karşı karşıya. Radyumun kanseri tedavi etme potansiyelini keşfederken, bu parlayan maddeyi işleyen fabrika işçileri radyum zehirlenmesiyle mücadele ediyorlar.

Toplumun kadınlara karşı önyargılı olduğu bir dönemde, Marie radiumun hem olanaklarını hem de tehlikelerini nasıl dengeleyebilir ve radyumun tehlikeleri, olanaklarını gölgede bıraktığında Marie ne olacak?

Hayat ve ölümün hikayesi olan ‘Marie Curie’, geniş kapsamlı müziği ve etkileyici hikayesiyle Güney Kore ve Japonya’da izleyicileri büyüledi ve şimdi Sarah Meadows’un (Ride) yönettiği çarpıcı bir orijinal yapımla Londra izleyicileriyle buluşuyor.

Marie Curie, 2020’de Güney Kore’de Chungmu Sanat Merkezi’nde prömiyer yaptı ve 10 üzerinden 9.8’lik bir değerlendirme aldı. Bir canlı performans daha sonra 790.000 kişi tarafından izlendi. Gösteri, Hongik Sanat Merkezi Büyük Tiyatro’da geri döndü ve 5. Kore Müzik Ödülleri’nde Büyük Ödül, En İyi Kitap, En İyi Müzik, En İyi Yönetmen ve En İyi Yapımcı ödüllerini kazandı. 2023/24 sezonunda Marie Curie, Güney Kore’de altı şehre tur yaparak üçüncü sezonunu açtı. Kore’de sinematik kalitesiyle övgü topladı ve toplamda 100.000 kişi tarafından tiyatrolarda izlendi.

Oyuncular daha sonra açıklanacak.

  MARIE CURIE / KÜNYE

Yapımcılar:Byungwon Kang & LIVE corp.
Kitap & Sözler:Seeun Choun
Yönetmen:Sarah Meadows
İngilizce Kitap Uyarlaması:Tom Ramsay
İngilizce Sözler Uyarlaması:Emma Fraser
Kelime Anlamı Çevirisi:Ahreumbi Rew
Müzikal Direktör:Emma Fraser
Koreograf:Joanna Goodwin
Ses Tasarımcısı:Andrew Johnson
Oyuncu Seçimi Direktörü:Jane Deitch
Prodüksiyon Müdürü:James Anderton
Genel Yönetim:Aria Entertainment
Önceki İçerikUluslararası Mektup Yazma Yarışması başlıyor
Sonraki İçerikASAŞSANAT Heykel Yarışması’na başvurular başladı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments