Uluslararası Mektup Yazma Yarışması başlıyor

Evrensel Posta Birliği'nin düzenlediği Uluslararası Mektup Yazma Yarışması, bu yıl 53. kez gerçekleşecek.

0

PTT AŞ´nin de üyesi olduğu Evrensel Posta Birliği (Universal Postal Union-UPU) tarafından Uluslararası Mektup Yazma Yarışması‘nın bu yıl 53’üncüsü düzenlenecek. Adaylar, 19 Nisan 2024 tarihine kadar PTT AŞ’ye başvurarak yarışmaya katılabilecek.

Evrensel Posta Birliği (UPU), 9-15 yaş arası gençlerin mektup yazma geleneğini sürdürmesini hedeflediği Uluslararası Mektup Yazma Yarışmasını bu yıl 53. kez hayata geçiriyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ), ülkemizdeki gençlerin yarışmaya katılabilmeleri ve uluslararası bir yarışmada ülkemizi temsil edebilmeleri için fırsat sunuyor. Önceki senelerde ülkemizi temsilen yarışmaya katılan mektupların da çeşitli ödüllere layık görüldüğü yarışmanın bu yılki teması “Gelecek nesillere, miras almalarını umduğunuz dünya hakkında bir mektup yaz” olarak belirlendi.

Başvurular PTT AŞ aracılığıyla yapılacak

PTT AŞ, mektup yazma kampanyası ile gençlere mektup yazmanın gelecek nesillere aktarılması ve unutulmaması gereken bir değer olduğunu hatırlatıyor. “Gelecek nesillere, miras almalarını umduğunuz dünya hakkında bir mektup yaz” temasıyla gerçekleştirilecek yarışma, insanların gelecek dünyadan beklentilerini vurgulayan mektuplara odaklanıyor. 

UPU tarafından 1971 yılından itibaren her yıl düzenlenen yarışma, 9-15 yaş arası katılımcıları kapsıyor. Türkçe, İngilizce veya Fransızca olarak yazılabilecek mektupların konuya bağlı olarak 800 kelimeyi aşmaması gerekiyor. Yarışmaya katılmak amacıyla PTT AŞ´ye başvuran mektup sahiplerinin, arkasına isim ve soy isimlerini yazdıkları ve herhangi bir belgeye zımbalamadıkları güncel bir vesikalık fotoğraflarını, yarışmaya katılmak üzere yazdıkları mektup ve istenilen belgeleri, üzerinde isim ve soy isim bilgileri bulunan zarfın içine eklemeleri gerekiyor. Adaylar tarafından, adaya ait bilgilerin yer aldığı form, veli izin belgesi, velinin kişisel verilerin korunması kanunu kapsamında açık rıza beyanı gibi istenilen belgelere ve yarışma hakkında detaylı bilgiye PTT AŞ´nin resmi internet sitesi www.ptt.gov.tr  adresindeki ¨Duyurular¨ bölümünden ulaşılabilir. PTT iş yerlerinden ´kayıtlı posta gönderisi´ olarak ¨Uluslararası Mektup Yazma Yarışması¨ ibaresi ile “PTT A.Ş. Uluslararası İlişkiler Daire Başkanlığı, Şehit Teğmen Kalmaz Cad. F Blok, 2.Kat, 06101, Ulus/Altındağ/ Ankara” adresine en geç 19 Nisan 2024 tarihinde PTT AŞ´ye ulaşacak şekilde göndererek yarışmaya katılım sağlayabiliyor.

Dereceye giren mektup sahiplerine ödül verilecek

PTT AŞ oluşturulacak bir komisyon, tüm mektupları titizlikle inceleyecek değerlendirmesi sonucunda seçilen mektup UPU’ya gönderilecek ve ülkemizi Uluslararası Mektup Yazma Yarışması’nda temsil edecek. Ayrıca ülkemizdeki değerlendirmede dereceye girerek birinci olan yarışmacıya 5 Bin TL ve kişisel pul, ikinci olan yarışmacıya 3 bin TL ve kişisel pul, üçüncü olan yarışmacıya ise 2 bin TL ve kişisel pul ödülü verilecek. Sonuçlar Mayıs ayı içerisinde PTT AŞ’nin resmî internet sitesi olan  www.ptt.gov.tr adresindeki “Duyurular” bölümünden ve PTT AŞ´nin resmî kurumsal sosyal medya hesaplarından açıklanacak.

UPU tarafından belirlenecek uluslararası jüri üyeleri her ülkeden gönderilen mektupları değerlendirerek en iyi üç mektubu seçecek. Dereceye girip birinci olan kişiye altın, ikinciye gümüş ve üçüncüye bronz madalyanın yanında derece sahiplerine bir de sertifika verilecek. Altın madalya almaya hak kazanan kişi ayrıca İsviçre’nin Bern şehrindeki UPU Genel Merkezine velisi/vasisi/yasal temsilcisi ile davet edilecek. Özel mansiyon ödülü kazananlara da ayrıca bir sertifika ve UPU tarafından belirlenecek diğer ödüller takdim edilecek. UPU’ya üye ülkelerden iletilen mektuplar değerlendirildikten sonra sonuçları Ekim ayı içerisinde duyurulacak.

Önceki İçerikGlasxs’tan yeni tekli: “Çilekli Milkshake”
Sonraki İçerikMarie Curie’in hikayesi Londra sahnesinde
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments