Melis Dağ: “Kahramanlar, çok değerli bir çalışma benim için”

"Özellikle kadın Rock şarkıcılar ve müzisyenlerin genel özelliğidir çok güçlü karakterler olmaları. Zaten Rock müzik tavır olarak da böyle."

0

Uzun yıllardır yurt içi ve yurt dışında konserler veren Melis Dağ’ın ilk single çalışması “Kahramanlar” Garaj Müzik etiketiyle yayımlandı. Biz de Melis Dağ’la ilk çalışması hakkında konuştuk.

– Merhaba öncelikle ilk single çalışmanız “Kahramanlar” hayırlı olsun, bizlere biraz bu çalışmanızdan bahseder misiniz?

Melis Dağ: Kahramanlar bana yıllar önce sevgili Murat Güneş’in hediye ettiği ve benim dinler dinlemez ‘bu şarkıyı kesinlikle değerlendirmeliyiz’ diye düşündüğüm bir şarkıydı. Bir gün sağ kolum Melek’le harekete geçmeye karar verip, şarkıyı Demir’e yolladık. O da bize güvenip prodüktörlüğü üstlendi ve ortaya çıkan sonuç bu.

– Kahramanlar, söz ve müziği Murat Güneş, düzenlemesi Demir Demirkan’a ait bir çalışma, bu iki özel isimle çalışmak nasıl bir duyguydu sizin için ve albümünüzde de bu isimleri görecek miyiz?

M.D.: Murat çok eski bir arkadaşım ve beni ilk dinlediği gün önüme şarkı yığdı diyebilirim. İnanılmaz yetenekli ve kesinlikle şarkı yazmak için dünyaya gelmiş muhteşem bir insan, müzisyen, dost. Demir’e gelince… Onunla çalışmayı anlatacak cümle kurabilmem gerçekten çok zor. Hayalimdi, gerçek oldu. Sonsuza dek ona sırtımı yaslayabilirim.

– Kahramanlar‘a sevgili Güneş Duru yönetmenliğinde çok özel bir klipte çektiniz, öncelikle çekimler nasıl geçti, bizlere biraz bahseder misiniz?

M.D.: Güneş’in adını ilk duyduğumda çok heyecanlandım. Redd grubundan da yıllardır tanıdığımız muhteşem bir müzisyen. Çok samimi, çok pozitif ve çok profesyonel. Kısa sürede şahane bir sonuca ulaştık.

– Şarkınızla ilgili aldığınız yorumlar nasıl ve ne yönde gidiyor?

M.D.: Uzun yıllardır sahneye çıktığım ve çok farklı tarzlarda performanslar sergilediğim için açıkçası beni dinleyenler ne yapacağımı çok merak ediyorlardı. Memnun kalmayan kimseyi görmedik henüz. Umarım herkes severek dinliyordur.

– İnsanlar önce albüm yapıp sonra sahneye çıkarlar ama ben 15. Sahne hayatımı “Kahramanlar”ımla kutluyorum demişsiniz. Evet, Melis Dağ aslında sahnelerden gelen ve aralarında başta Nilüfer ve Non-Stop olmak üzere İskender Paydaş, Badem, Mirkelam, Deniz Seki, Zeynep Dizdar ve daha birçok önemli isimle çalıştınız. Biraz okurlarımıza kariyerinizden bahseder misiniz?

M.D.: 15 yıl az bir süre değil. Çok fazla hatıra, tecrübe, hüzün, mutluluk biriktirdim. Çok gezdim, çok sahne tozu yuttum. Ben de bunun için doğduğuma inanıyorum. Evet, “Kahramanlar” ilk çalışmam gibi gözükebilir ama bunun altında yatan 15 yıllık tecrübe ve çalışma mevcut. Bugüne kadar sahnelerimde bana eşlik eden tüm müzisyen dostlarıma da burdan sonsuz teşekkürler.

– Melis Dağ, Türk Rock müziği tarzında müzik yapan bir isim, peki bu müziği icra eden diğer kadın isimler hakkında neler düşünüyorsunuz ve genel olarak Türk Rock müziğini dönem olarak nasıl buluyorsunuz?

M.D.: Özellikle kadın Rock şarkıcılar ve müzisyenlerin genel özelliğidir çok güçlü karakterler olmaları. Zaten Rock müzik tavır olarak da böyle. Ticaretten ziyade, duygularını müziğiyle birleştiren bu kadınlar iyi ki varlar. Popülarite olarak sürekli inişli ve çıkışlı olabilen bir tarz. Yazın beach clublarda çalabilecek şarkılar pek çıkmıyor bizlerden. Daha alternatif duruyoruz çoğu zaman.

– Siz aynı zamanda Müjdat Gezen Konservatuarı – Hafif Batı Müziği bölümü mezunu çok önemli bir isimsiniz. Biraz da o yıllardan ve eğitimin kariyerinizdeki etkisinden bahsedelim?

M.D.: Tabii ki müziği bilmek, eğitimli olmak her zaman her yerde işinize yarıyor. Zaman kazandırıyor, işinizi kolaylaştırıyor. Birazcık uzun sürdü gerçi (6 sene kadar) ama yapmak istediğiniz işin eğitimini almak elbette çok keyifli. Müjdat Gezen’e ve tüm hocalarıma da buradan teşekkürler.

KAHRAMANLAR

– Tekrardan Kahramanlar’a dönecek olursak, bu başarılı çalışmanın ardından hali hazırda hala çalışmalarını sürdürdüğünüz albümünüzden de bahsedelim istiyorum. Nasıl gidiyor çalışmalar ve tahminen albüme ne zaman kavuşacağız?

M.D.: Sürekli çalışıyoruz ekip olarak. Şarkı yaratmak örgü örmek gibi bitiş tarihi olabilen bir şey değil maalesef. Bu nedenle tarih vermek tabii ki çok zor. Bir yandan da yaz programları başlıyor ve konserler devam ediyor. Sahneye çıkmadan yapamıyorum ? Fakat çok uzun bir ara olmayacak.

– Melis Dağ, sizi en çok etkileyen müzisyen ve gruplar kimdir?

M.D.: O kadar çok ilham veren isim var ki… Beni tanıyan herkes Janis Joplin hayranlığımı bilir. Kolumda da adı yazmakta. Onun sesini hiç bir sese değişemiyorum, kalbimin kadifeyle kaplı kutusunda saklı. Onun yanı sıra tabii ki Demir Demirkan, Skunk Anansie, Lacuna Coil, Şebnem Ferah, Michael Jackson, Sting gibi isimler sayılabilir.

– Son Olarak NouvArt olarak sorularımızı yanıtladığınız için size çok teşekkür ediyoruz. Sevenlerinize neler söylemek istersiniz?

M.D.: Kahramanlar çok değerli bir çalışma benim için. “İlk” olduğu için sonraki hiçbir şeye benzemeyecek. Umarım bugüne kadar beni dinleyen kimsenin güvenini sarsmamışımdır. Konserler devam etmekte, yeni çalışmalar yakında…

Gökhan Toker
Önceki İçerikMahlas, Polisiyenin Şanından mıdır?
Sonraki İçerikFazıl Say: “Ülkemde yaşamak ve sanatımı yapmak istiyorum”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments