Merlyn Solakhan ve Manfred Blank yapımı belgesel film: “Koro”

0

Belgesel film “Koro” (1996), yönetmenleri Merlyn Solakhan ve Manfred Blank’ın katılımıyla İstanbul’un yeni sanat merkezi Galeri Birzamanlar’da 18 Ocak 2020 Cumartesi günü saat 17.00’de gösterilecek.

Türkiye tarihine farklı bir bakış sunmak mottosuyla yola çıkan Galeri Birzamanlar’ın açılışı geçtiğimiz kasım ayında, 20. yüzyıl başında Türkiye’de kültürel çeşitlilik üzerine “Tarihe Yolculuk” ve Ermeni müzikolog Gomidas Vartabed’in hayatını ve müziğini konu alan “Kalbim O Viran Evlere Benzer” sergileri ile yapılmıştı.

Sergilere paralel konferans, panel, film gösterimi, kitap tanıtımı, okur-yazar buluşmaları gibi kültürel etkinliklerin düzenlendiği Galeri Birzamanlar’da, bu kapsamda, kendini Ermeni müziğine adamış, müziği ve  kaderiyle Ermenilerin bu yüzyıldaki acılarının sembolik kişiliğine dönüşen Gomidas ve öğrencilerinin çalışmalarının mirasını layık oldukları yere oturtmak ve korumak görevini üstlenen Sipan-Komitas korosunun belgesel filmi ücretsiz gösterilecek.

Yüz yıla yakın bir süredir varlığını sürdüren, amatörlerden oluşan bir koro

Fransa’nın en eski göçmen korosu olan Sipan-Komitas; müziği ve şarkı söylemeyi seven mimar, öğrenci, ev kadını, muhasebeci, teknisyen, terzi, elmas sarrafı gibi meslekleri olan yaklaşık elli erkek ve kadından oluşuyor.

Uzun yıllar koro şefi Garbis Aprikian yönetiminde Fransa’daki profesyonel koroların yanında mevcudiyetini sürdüren Sipan-Komitas’ın kökleri, 1915’te hayatta kalan Osmanlı Ermenilerine dayanıyor. Kendi tarihlerinin bilincinde olan koro üyeleri, çok çekmiş bir ulusa gösterilen acımayla yetinmek ve kurban oldukları için saygı talep etmek yerine, yeni çevrelerinde, üç bin yıllık bir dil ve kültürün sahibi bir ulus olarak saygın bir konum edinme çabasına girişmişler. Osmanlı topraklarında yüzyıllarca bir devlet örgütlenmesine dayanmadan kültürlerini geliştirme ve kültürel kurumlarını yaratıp yönetme konusunda edindikleri yetenekler, yeni ülkelerinde kendi kültürlerini mümkün mertebe koruyarak bulundukları topluma entegre olma açısından iyi bir örnek yaratmalarında da yardımcı olmuş.

KORO

Yönetmen: Merlyn Solakhan, Manfred Blank
Yapım: 1996, ZDF/3 Sat blankfilm prodüksiyonu
Tür: Belgesel film (renkli)
Dil: Fransızca-Ermenice (Türkçe altyazılı)
Süre: 60 dakika

Galeri Birzamanlar;

Adres: Vali Konağı Cad. Şafak Apt. No.23 Kat: 6 Nişantaşı-Şişli/İstanbul

Önceki İçerik2020 Oscar adayları açıklandı
Sonraki İçerikVolkan Özkan’ın müzikseverlerle ilk buluşma şarkısı: “Yakamozlar”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments