Meta: Yapay zekâ yavaş yavaş yerimizi mi alıyor ne?

Mark Zuckerberg, üzerinde çalıştıkları yeni yapay zeka projelerinden bahsetti.

0

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, kısa bir süre önce düzenlenen ‘Inside the Lab’ etkinliğinde şirketin üzerinde çalıştığı yeni yapay zeka projelerini açıkladı.

Zuckerberg, ses komutları aracılığıyla dilenen şekilde sahneler yaratabilen bir teknolojiyi tanıttı. Meta’nın yapay zeka araştırmacıları, kullanıcıların sanal ortamlarını sesli komutlarla değiştirmelerine olanak tanıyan ve ses komutlarıyla çalışan bir bot üzerinde çalışıyor. Builder Bot adı verilen bu sistemin daha fazla insanı metaverse’e çekmesi beklendiği gibi, yapay zekâ temelli sanatın üretiminde gelişmelere yol açabileceği de söyleniyor.

Zuckerberg, şirketin en son yapay zeka araştırmalarının detaylarını paylaşan bir sanal etkinlikte, Builder Bot adlı teknolojinin erken safhalardaki bir versiyonunu tanıttı.

Mark Zuckerberg: “Bir dünyayı sözlerle tasvir etmenize olanak tanır ve dünyanızı sizin için, tanımladığınız şekilde oluşturur” dedi. Tanıtım sırasında, Zuckerberg ve bir başka Meta çalışanı, sesli komutlar aracılığıyla bir sahil sahnesi yarattı. Yaratılan bu sahnede piknik masası, sahil kıyısı, palmiye ağaçları, piknik örtüsü gibi detaylar yer aldı. Ayrıca martı ve okyanus dalgalarının sesleri de yine sesli komutlarla sahneye eklendi. Örnek vermek gerekirse, “haydi parka gidelim” diyor. Bot hemen bunu yaparak bir park oluşturuyor.

Etkinlikte Meta, konuşmadan konuşmayı tüm dillere çevirebilecek evrensel bir konuşma tercümanı yaratma planlarını da açıkladı.

META Küresel çapta kullanılabilecek özel bir çevirmen getiriyor

Mark Zuckerberg’in Inside the Lab isimli etkinlikte değindiği en dikkat çekici konu dünya üzerindeki tüm dilleri birbirine çevirebilen yapay zeka destekli bir sesli asistan oldu.

Zuckerberg’in açıklamalarına geliştirilen yapay zeka destekli çevirmen, tüm dillerde kullanılabiliyor. Bu küresel çevirmen, dünya üzerindeki herkesi dil sorunu olmadan bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Zuckerberg, “Bu teknolojiyi daha da ilerlettikçe, yalnızca sesinizle deneyimlerinizi keşfetmek ve başkalarıyla paylaşmak için nüanslı dünyalar yaratabileceksiniz” diyor.

“CAIRaoke” ile sesli asistan oluşturulabilecek

Sesli asistanlar ise Meta’nın üzerinde çalışmaya devam ettiği başka bir yapay zeka projesi olacak. Teknoloji devi, kullanıcıların sesli asistanlarla arkadaş gibi olmalarını sağlayacak çalışmalar yürütecek. Şirketin yeni projesi “CAIRaoke“, sesli asistan oluşturmaya olanak tanıyacak.

Mark Zuckerberg, etkinlikte bu projeye ilişkin bir video da gösterdi. Videoda “CAIRaoke” ile geliştirilen sesli asistanın, kullanıcıya yemek pişirmede yardımcı oluyor. Sesli asistan, yemek pişirme işlemi sırasında evde biten tuzun siparişini verdi. Ve kullanıcının yemeğe tuz eklemesine yardımcı oldu.

Önceki İçerikAdidas’tan bir ilk: Londra’nın göbeğinden erkek egemen dünyaya yükselen kadın heykeller
Sonraki İçerikEren Tümer’in yeni kitabı: “YOL”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments