Metot Sanat Akademisi 22 farklı sanat branşı ile Bahçelievler Ömür’de açıldı

0

Kurucu Genel Sanat Yönetmenliğini Aykut Korhan Varol’un üstlendiği “Metot Sanat Akademisi” geçtiğimiz Şubat ayında Bahçelievler Ömür bölgesinde bulunan Mevlana İlkokulu’nun Sahne ve Dersliklerinde 22 farklı branş ile eğitim ve üretim hayatına başladı.

Akademinin Metot ismini nereden aldığını ve kuruluş amacını kurucu Aykut Korhan Varol şu sözlerle açıkladı:

“Gerçek anlamda eğitim önce öğrenmeyi öğrenmekle başlamalıdır. Yaratıcılığı ortaya çıkararak geliştirmek ve kullanılır kılmayı öğrenmekle devam etmelidir. Metot Sahne Sanatları Akademisi’nin kuruluş fikri bu tümceden ortaya çıktı. Geçerliliğini yitirmiş ve bilinenleri tekrarlamak yerine; üzerinde çok uzun zamandır çalıştığımız, denediğimiz, dönüp tekrar araştırdığımız, öğrenciliği hiç elden bırakmadığımız, üretmeyi ilke edindiğimiz sahne ve gösteri sanatlarında bilinmeyeni araştırmak, öğrenmek ve öğretmeyi hedeflemek zorundayız. Metot, ismini bu düşünce yapısından çıkarmıştır. Yeteneklerden çok, içimizde bir yerlerde gizli kalmış ve dışarı çıkartamadığımız yatkınlıklarımızı keşfetmeliyiz. Benim için çok geç demek yerine, hemen bugün; belki dediğimiz ama emin olamadığımız ilgilerimizi, hobilerimizi, ya da içimizde kalan ukdelerimizi gerçekleştirmek üzere yola koyulmalıyız.”

Sahne korkusu, şarkı söyleyememek, enstrüman çalamamak, dans edememek, düşünceleri kağıt kaleme dökememek, kostüm dikememek, doğru ve etkili konuşamamak ve daha nicesi…

Bunların hiçbirisi gerçekleştiremeyeceğimiz, üstesinden gelemeyeceğimiz şeyler değil. Tam tersine bunları yapabiliyor olmaktan mutluluk duymak ve sahneye çıkıp bir role bürünmenizi, doğru şarkı söyleyip bir enstrüman çalıyor olabilmenizi, dekor kostüm ve aksesuar tasarlıyor olmanızı, doğru ve etkili konuşmanızı, dans edebildiğinizi tüm çevrenizle paylaşmak için hemen bugün diyoruz.

Çocuklar da ve yetişkinlerde zamanı doğru kullanmak, hedeflere giden yollarda üretken ve yaratıcı olmak, bireylerin grup çalışmalarından çıkardıkları gözlemlerle bireysel sosyal kazanımlarını arttırmak iyi bir sanat eğitimi ile gerçekleşir. Sanat eğitimi akademik, sosyal ve çalışma hayatınıza mutlaka etki edecektir.”

Uzman eğitmen kadrosunda, önemli tecrübelerini Metot Sanat Akademisi’ne aktaran yol gösterici çok önemli hocalar yer alıyor. Bu isimler arasında; Oyunculuk ve Hareket eğitmeni Öğr. Gör. Mark Levitas, Kamera Önü Oyunculuk eğitmeni Başak Özel, Oyunculuk eğitmeni Meral Asiltürk, Dans eğitmeni Kareograf Uğur Can Arıkan, Müzik eğitmeni ve Ses Mühendisi Atilacan Alpsakarya gibi pek çok başarılı sahne eğitmeni, yönetmen, müzisyen ve oyuncu koçu bulunuyor.

Eğitim içeriğini Yaz okulu ve Kış okulu olarak ayıran kurucu Aykut Korhan Varol, öğrencileri pek çok branşla buluşturuyor: Uygulamalı Tiyatro, Genç Tiyatro, Müzik Bölümü (Farklı 7 branş), Çağdaş Dans, Yaratıcı Drama, Yaratıcı Yazarlık, Diksiyon, Konservatuvar Hazırlık, Kamera Önü Oyunculuk, Mesaiden Sonra Gel, Düşler ve Tasarım Atölyesi, Sahne Sanatları-Dekor-Kostüm-Kukla-Atölye ve Şan.

Metot Sanat Akademisi hakkında detaylı bilgi almak ve ilgi duyduğunuz eğitimlere başvuru oluşturmak için www.metotsanatakademi.com sitesini takip edebilirsiniz.

Önceki İçerikSır Olanın Peşinde: Osmanlı Tasavvuf Kültürü ve Elyazmaları
Sonraki İçerikMetot Sanat Akademisi 22 farklı sanat branşı ile Bahçelievler Ömür’de açıldı
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments