Mike Tyson’dan Hulu’ya tepki

Mike Tyson'ın kendisine haber verilmeden dizileştirilmesi, ünlü boksörü çileden çıkarttı.

0

Boks efsanesi Mike Tyson, kendi hayat hikayesini izni olmadan dizi yapan yayın platformu Hulu’yu topa tuttu.

Tyson, Hulu’nun hayat hikayesini “çaldığını” ve hiçbir şekilde dahil edilmediği projeden maddi gelir elde etmediğini vurguladı.

Eski ağırsiklet boks şampiyonu açıklamasına “Hulu, köle sahipliğinin yayın platformu versiyonu” yazdığı Instagram paylaşımında şöyle dedi:

“Hulu’nun sizi kandırmasına izin vermeyin. Platformun hayatım hakkındaki hikayesini desteklemiyorum. 1822’de değiliz. 2022’deyiz. Hayat hikayemi çaldılar ve para ödemediler.”

Tyson, paylaşımın devamında Hulu yöneticilerinin kendisini açık artırmada satabilecekleri bir siyah olarak gördüğünü belirtirken ABD’de siyahlara hakaret olarak kabul edilen “nigger” kelimesini kullandı.

Ünlü boksör Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda da Hulu’nun UFC başkanı Dana White’a dizinin reklamını yapmasını için “milyonlar” teklif ettiğini ama onur ve haysiyete daha çok önem veren White’ın bunu reddettiğini söyledi.

Tyson daha önce de diziyi Siyah Tarihi Ayı olarak kutlanan şubatta duyuran yapımcıları “duyarsız kültür yağmacılığı” yapmakla suçlamıştı.

25 Ağustos’ta yayına başlayacak Mike’ın geçen ay düzenlenen basın turu esnasında yapımcılara Mike Tyson’ın eleştirileri soruldu.

Daha önce Ben, Tonya (I, Tonya) gibi biyografik yapımlarda çalışan Steven Rogers, Tyson’ı kahraman veya kötü adam olarak yansıtmadan, Tyson’dan bağımsız, tarafsız bir hikaye sunmak istediklerini söyledi:

“Hikayeyi taraf tutmadan yansıtıp seyircinin ne düşüneceğine kendisinin karar vermesini istiyoruz. Bir hikaye anlatıcısı olarak tek bir kaynağa bağlı kalmak istemiyorum. Geniş bir araştırma yapıp mümkün olduğunca farklı fikirlere ulaşmak istiyorum. Tyson diziyi izlediğinde umarız onun da fikri değişir.”

Yapımcılar, diziyi çekmek için gerekli olan kişilik haklarının zaten alındığını söyleyerek Tyson’ın iznine gerek duymadıklarını ekledi.

Tyson’ın temsilcileriyse boksörün verdiği kişilik haklarının süresinin yıllar önce dolduğunu söyledi.

Öte yandan, kamuya mal olan kişilerin hayat hikayesi röportajlar, haberler ve diğer açık kaynaklar kullanılarak ünlünün kendi izni olmadan film veya diziye uyarlanabiliyor.

Yine de, hayat hikayesinden film yapılan biriyle imzalanan kişilik hakları anlaşmasıyla projenin ardından açılabilecek iftira, karalama, özel hayatın ihlali gibi davaların önüne geçiliyor.

Independent Türkçe
Önceki İçerikMarilyn Monroe’nun 60. yılı için özel sergi
Sonraki İçerikUS3F’den CGI teknolojisine özel yarışma
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments