Murakami’nin romanına sansür

0

Japonya’nın ve dünyanın en çok satan yazarlarından Haruki Murakami’nin son kitabı ‘toplum ahlakına aykırı’ öğeler içerdiği gerekçesiyle bazı ülkelerde sansüre takıldı. Şubat ayında yayınlanan ‘Killing Commendatore’ kitabı Hong Kong’da mahkeme tarafından ‘uygunsuz’ bulundu.

Hong Kong’un Müstehcen Makaleler Mahkemesi, yazılı tüm yayınları değerlendirip üç ana kategoriye ayırıyor. Buna göre ilk sınıfta yer alan kitaplar her yaş grubuna uygun olarak kabul edilirken, ikinci sınıf kitaplar ‘uygunsuz’ olarak değerlendirilip kapağında 18 yaş sınırı uyarısıyla beraber kısıtlı sayıda satışa çıkıyor. ‘Killing Commendatore’ kitabının ikinci sınıf kategorisinde değerlendirildi. Murakami’nin kitabı bu sebeple Hong Kong’daki kitap fuarında da yer alamayacak. 

‘Uygulama keyfi’

Eşinden boşanmış 36 yaşındaki bir ressam kadının hikâyesinin anlatıldığı kitabın uğradığı sansür, ülke genelinde son dönemde artış gösteren sansür uygulamasından da rahatsız okur yazar, akademisyen ve sanatçı çevresi tarafından tepkiyle karşılandı. Kararın duyurulmasının ayrından 21 farklı grup tarafından ortak olarak yayınlanan dilekçede bunun “Hong Kong’lular için utanç verici” olduğu söylenirken Murakami’nin kitabının Hong Kong Kitap Fuarı’nda satılmasına yönelik imza kampanyası da başlatıldı. Guardian’a konuşan PEN Hong Kong başkanı Jason Y Ng, Asya’nın dünya şehri Hong Kong yetkililerinin cinsellik ve edebiyat konusundaki görüşlerinin arkaik olduğunu dile getirdi. Ng aynı zamanda uygulamanın keyfi olduğunu söyledi. PEN International geçtiğimiz günlerde BM İnsan Hakları Konseyi’nde bölgedeki sansürün artması konusundaki endişelerini vurgulayan bir rapor paylaşmıştı. Sansür Endeksinin editörü Rachael Jolley, son kısıtlamaların Çin’de daha kısıtlayıcı olmakla beraber endişe verici bir eğilimin parçası gibi göründüğünü söylemiş ve bunun cinselliğin kitaplarda nasıl tasvir edildiği ve neye ne kadar “izin verildiği” ile ilgili olduğunu söylemişti. Jolley ayrıca “Kitap fuarları sansürü görmeyi beklediğimiz son yerlerdir, bu yüzden Hong Kong kitap fuar stantlarında yeni Murakami romanını görmemekten endişe duyuyoruz” diyerek düşüncelerini dile getirmişti.

‘Killing Commendatore’, Doğan Kitap tarafından kasım ayında Türkçede de yayımlanacak.

Milliyet Sanat
Önceki İçerikAçtık bayrakları… Yürüyoruz Sertab!
Sonraki İçerikÇanakkale’de “Düşler Ülkesi: Troya” sergisi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments