Açtık bayrakları… Yürüyoruz Sertab!

“Bu yazı bakım sürecinde olan sitemizin hızla aramıza dönmesine yardımcı bir yazıdır.” diye tarihe not düşelim desem ayıp olmaz bence. Çünkü arayıp epey bir darladım yazı yazacağım diye.

Sertab Erener geçtiğimiz günlerde “Bastırın Kızlar” isimli bir single yayınladı. Ayak sesleri öncesinde gümbür gümbür geldi tabii ki. Instagram sayfasında başlattığı proje ile kadınların sesini duymak istediğini, en sevdiği hikayenin sahibine çift kişilik “Sertab’ın Müzikali” biletini armağan edeceğini açıkladı. E hikayeler ardı ardına geldi tabii sonrasında. İyi ki de geldi. Başlattığı bu hareketi çok kıymetli buluyorum. Buram buram feminizm kokan bir yazı yazmak gayretinde değilim. Ancak bence birazcık ruhumda var. Kendimi dizginlemeyeceğim. Ayrıca gözümüzü, gönlümüzü kapatmamamız gereken ülke gerçekleri var.

“Bastırın Kızlar”ın sözleri Can Bonomo’ya, müziği Ersel Serdarlı’ya , düzenlemesi Emre Kula’ya, mixi başarılarıyla kalpleri fetheden Joel Hamilton’a ait. Gitarlar Emre Kula, bass gitar Cenk Turanlı, davul Onur Başkurt tarafından çalınmış. Kemana, çelloya ve perküsyona Onur Nar hayat vermiş. Geri vokalde Gaye Biçer ve Eurovision sahnesinden beri tanıdığımız, Sertab’ın canı, çalışmalarına ve güçlü sesine hayran olduğumuz Özge Fışkın var. Single’ın illüstrasyonu ise Cem Özüduru tarafından yapılmış. Posteri olsa asılır. Öyle güzel…

İçimize su serpen şarkının klibi oldukça hareketli, kıpır kıpır. Öyle ki sözlerini biliyorsan sözlerine eşlik etmeden duramazsın zaten. E hadi diyelim sözleri bilmiyorsun…O zaman da omuzlar hafif oynar o tatlı ritimle valla!

Klibi ilk izlediğimde dikkatimi çeken pembeli background oldu. Tüm bunlar bana Sertab’ın ilk albümüne de adını veren, hepimizin çok da iyi bildiği “Sakin Ol” şarkısının klibini hatırlattı. “Sakin Ol” klibini tekrar dikkatle izlerseniz yönetmenin hangi sahnelere tatlı tatlı atıfta bulunduğunu siz de farkedeceksiniz. Hoş bir detay daha geliyor…”Sakin ol”da gelinliği ile dans eden Sezen Aksu’ya da ufak bir selam var bence “Bastırın Kızlar” klibinde. Klibi bu gözle izlediğinizde Sertab’ın olgunluğunun, 90’lı yıllardaki Sertab ile harmanlandığını göreceksiniz. Ve bence bir insanın başına gelebilecek en tatlı şey; eskinin o ilk heyecanının, şimdinin güvenli olgunluğu ile buluşması.

Klipte Fatma Turgut ile kucaklarına aldıkları bez bebekler eşliğinde aşağıdaki sözler dökülüyor ağzından…

“Süslüyorsa tacını hoş söz ve iyi niyetle
Çekilir çileymiş, sıkı tut elinden aman kaybetme.
Saldırırsa mabedine kaba kuvvetle
Genç kızsın, kadınsın, ayık ol
Aynen sepetle”

Böyle kıymetli sözlerin bir erkek tarafından yazılmış olmasının tekrar tekrar altını çizmek ve yanımızda, yamacımızda desteğini hissettiğimiz beylerin varlığını da hatırlatmak gerekir.

“Ayık ol. Aynen sepetle” derken hecelerinin teker teker üstüne basılarak söylenmesi, bilinçaltımıza işleyiversin de gerektiğinde kullanalım diye değil mi kızlar?

“Bitmedi kahrınız
Tükendi sabrımız
Açtık bayrakları
Yürüyün kızlar
Bitmez inadınız
Bizi ne sandınız
Çıktık sokaklara
Bastırın kızlar”

Sözleri de eylemimize açık davettir. Kadına fiziksel ve psikolojik şiddetin gitgide arttığı bu çağda farkındalık oluşturalım, kendimizin kıymetini bilelim, canımızı sıkanı sepetleyelim diye…

Çünkü kadın ya da erkek farketmeksizin tüm resme baktığımızda da şunu farkediyoruz ki ; herkes anlaşılmak istiyor. Herkes sınırlarına saygı duyulsun istiyor. Herkes özgürlüğünü istiyor. Ve tüm bu isteklerin hiçbiri lüks değil.

Beyler! Siz de size zarar veren hiçbir ilişkinin içerisinde olup, kaytan bıyıklı gülüşünüzün gölgelenmesine izin vermeyin sakın. Tek bir hayatınız var. Şarkıda “kızlar” diyor ancak önemli olan gerekli mesajı almak… Öyle değil mi?

Şarkılarımızı dinleyelim, söyleyelim. Ateş böceklerini seyre dalalım. Tatlı tatlı yaşayalım. Klipteki gibi dans edelim… İşte bunun adına da “hayat”diyelim. Böyle de bir hikayemiz olsun.

Üreten, emek veren, kalbini temiz tutan herkese sevgiyle!

Sertab Erener - Bastırın Kızlar

Müzikli Kız

Etiketler

0 yorum “Açtık bayrakları… Yürüyoruz Sertab!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müzikli Kız’ı Takip Edin

Müzikli Kız | Soundcloud

Müzikli Kız | Instagram

 • Ruhunu satma lazmkar iin bakalarna yamanmaHatalarn olabileceini kabul etinsansn Yalann
  2 hafta ago by secilaltinoz Ruhunu satma, lazım.Çıkar için başkalarına yamanma.Hataların olabileceğini kabul et;insansın. Yalanın beyaz olanı hadi anı kurtarsa da, bari geri kalan 49 renginden uzak dur. Kendi mahallenin asan kesen "başgan" ı olma.Egonu besledikçe özden uzaklaşıyorsun. Yorma. 09.10.18 Naçizane Günaydın
 • Dnden beri kulamda Zeki Mrenin sesi var zekimren ahbuarklarngzkrolsun ryalardabuluuruz
  2 hafta ago by secilaltinoz Dünden beri kulağımda Zeki Müren'in sesi var...  #zekim üren  #ahbu şarkılarıngözükörolsun  #r üyalardabuluşuruz  #birbaharak şamı  #s öyleyememderdimi  #huysuzvetatl ıkadın (Afife Jale 'ye saygıyla )  #inleyenna ğmeler  #hi çbirşeydegözümyok  #a şkagönülvermem
 • Ne gemiler yaktk neticede Sezen de Kor atelerde yrtmeliyim tekrar
  2 hafta ago by secilaltinoz Ne gemiler yaktık neticede Sezen de... Kor ateşlerde yürütmeliyim tekrar tekrar bu kızı. Değirmenlerde öğütmeliyim. Aşk uğruna harp etmeliyim. Anaokuluna yazıldığım gün eve gelip sevinçten yatağın üstünde zıpladığımı hatırlıyorum. Ertesi gün olduğunda sihirli bir güçle boyumun hemeeen çook uzayacağını, makyaj yapacağımı, topuklu ayakkabı giyeceğimi sanmıştım. Okula gidenler "büyük" olurlar çünkü... E bi gittim değişiklik yok :) Boy uzamıyor bari makyaj yapayım dedim. Evdeki makyaj malzemerini anaokuluna götürmüş, makyajımı yapıp hoşlandığım çocuğun önünden geçmiştim salına salına ahah. Adamda sıfır farkındalık tabi ahah. Yaşımız 5 falan. Velhasıl sonra büyümenin çok zaman alacağını farkettim. Büyüdüm. Hala daha o kızı büyütüyorum. Sonu yok sanki.
 • ocuu dar kardm yzdeyzaksahne Emeklere salk tekrar tekrar
  5 gün ago by secilaltinoz Çocuğu dışarı çıkardım.  #y üzdeyüzaçıksahne Emeklere sağlık tekrar tekrar
 • nsanlarn tanmaya ayracak zamanlar yok artk Aldklarn hazr alyorlar dkkanlardan
  1 gün ago by secilaltinoz "İnsanların tanımaya ayıracak zamanları yok artık. Aldıklarını hazır alıyorlar dükkanlardan. Ama dost satan dükkanlar olmadığı için dostsuz kalıyorlar. Dost istiyorsan beni evcilleştir işte. Hep aynı saatte gelsen iyi olur. Sözgelimi öğleden sonra saat dörtte gelecek olsan, ben saat üçte mutlu olmaya başlarım. Her geçen dakika mutluluğum artar. Saat dört dedi mi meraktan yerimde duramaz olurum. Mutluluğumun armağanını veririm sana. Ama gelişigüzel gelirsen içimi sana hangi saatte hazırlayacağımı bilemem. Ayinsiz olmuyor."  #k üçükprens