Mutlaka görülmesi gereken en iyi dalış yerleri: Manyetik Ada

"Manyetik Ada, Kuzey Avustralya’daki en çok koalaya ev sahipliği yapan yerlerdendir. Adada yaklaşık 800 koala yaşadığı tahmin edilmektedir."

0

Avustralya‘nın Queensland eyaletine bağlı bir ada olan Manyetik Ada, Avustralya anakarasındaki Townsville‘in 8 km açığında, Mercan Denizi‘ndeki Cleveland Koyu‘nda yer alır ve Townsville’in bir banliyösüdür. Adanın keşfi 1770 yılında Avustralya’nın doğu kıyılarında seyreden James Cook‘un, adanın yakınlarından geçerken gemideki pusulanın “manyetik” bir etki altında kalması sonrasında “Manyetik Ada (Magnetic Island)” adını almıştır.

Mercan Denizi’nde çok sayıda ada ve resifin yanı sıra dünyanın en büyük resif sistemi olan ve 1981 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Alanı ilan edilen Büyük Set Resifi (GBR) bulunmaktadır. Önceki tüm petrol arama projeleri 1975 yılında GBR’de sonlandırılmıştır. Ardından balıkçılık birçok alanda sınırlandırılmıştır. Mercan Denizi’nin resifleri ve adaları özellikle kuşlar ve su yaşamı açısından zengindir; hem ulusal hem de uluslararası olarak popüler bir turizm merkezidir.

Pleasure Divers Magnetic Island, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor. Pitoresk Geoffrey Körfezi kıyılarında bulunan Pleasure Divers Magnetic Island, adanın en iyi kıyı dalışlarına ve Moltke Gemi Enkazı da dahil olmak üzere şnorkelli yüzme alanlarına sahiptir. Magnetic Island’da yer alan dalış eğitimi havuzuna, kolay erişimli dalış alanlarına ve birinci sınıf eğitmenlere sahip olan Pleasure Divers Magnetic Island, dalmayı öğrenmek için en çok tercih edilen bölgelerdendir. Manyetik Ada küçük olabilir (en geniş noktasında 11 kilometre uzunluğunda),  kapısının önündeki Büyük Set Resifi ve arka bahçesi Manyetik Ada Ulusal Parkı ile, Townsville’den en maceralı ve pastoral günübirlik gezi seçenekleri arasında yer almaktadır. Magnetic Island’da, sizi koylara ve Magnetic Island Milli Parkı’na götüren yaklaşık 25 kilometrelik (15.5 mil) yürüyüş parkuru vardır. En popüler çalı yürüyüş parkuru, tamamlanması yaklaşık 1,5 saat süren Forts Walk’tur. El değmemiş 2. Dünya Savaşı kalelerine, top mevzilerine ve Mercan Denizi’nin panoramik manzarasına ev sahipliği yapmaktadır. Picnic Bay’de iki doğal ancak kısa yürüyüş Rocky Bay ve Hawkings Point’e yapılır. Başka bir seçenek de ulusal parka Nelly Bay üzerinden, sizi Endeavour Şelaleleri’nden geçen altı kilometrelik (3,7 mil) bir parkur olan Arcadia yürüyüşü bekliyor.

Manyetik Adası’nda ayrıca biniciliğe meraklı olanlara, binicilik deneyimleri sunulmaktadır. Biniciler, atlarına binip, doğal çalılıklardan Horseshoe Körfezi sahilinde tur attıktan sonra tekrar atlarıyla denize geri dönmektedirler.

Manyetik Ada’nın Great Barrier Reef Marine Park’ta Hem Nelly Bay’de (Base Backpackers yakınında) hem de Geoffrey Bay’de takip edebileceğiniz şnorkel parkurları var. Yolun ana hatlarını çizen ve şnorkelli yüzerken insanlara dinlenebilecekleri yerler bulunmaktadır. Geoffrey Körfezi şnorkel parkuru daha açık denizdedir, ancak Moltke batığının çevresinde daha fazla balık göreceksiniz. Alternatif olarak, Floransa ve Arthur Körfezi’nde bulunan sınır kayalıkları vardır.

Manyetik Ada, Kuzey Avustralya’daki en çok koalaya ev sahipliği yapan yerlerdendir. Adada yaklaşık 800 koala yaşadığı tahmin edilmektedir. Bungalow Bay Koala Köyü’nde bir koalayla birlikte bir hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz, Forts Walk ise adadaki koalaları görmek için en iyi yer olarak bilinir. Sabahın erken saatlerinde veya öğleden sonra geç saatlerde koalaları görme olasılığınız daha yüksektir.

Horseshoe Bay

Horseshoe Bay, su sporları kiralamaya odaklanmış çeşitli yerel şirketleri bulacağınız bölgedir. Ayrıca bir GBRMPA Rekreasyonel Balıkçılık bölgesi olduğu için Horseshoe Körfezi’ndeki plajdan balık tutmaya izin verilmektedir.

Ziyaretçiler arasında çok popüler olan su sporları arasında yer alan Horseshoe Bay’de Magnetic Island Sea Kayaks’tan bir kano veya Jet Ski Hire Magnetic Island’dan bir jet ski kiralayarak günü keyifli geçirmek mümkün. Jet ski kiralamak için herhangi bir lisans veya deneyim gerekmez, ancak güvenlik ve çalıştırma talimatları güler yüzlü personel tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca GoPro kiralama hizmeti sunulmaktadır.

Manyetik Adası’nda en çok tercih edilen yerlerden biri de Magnetic Island Country Club’tır. Adanın tek golf sahası ve Milli Parkıdır. Kulüpte sopalar ve arabalar kiralayabilir, dokuz delikli golf sahasında gece golfü de oynayabilirsiniz. Ayrıca adanın koalalar, kangurular ve yerli kuş yaşamıyla görülmeye değer eşsiz bir doğal cennetidir. Koalaları tespit etmenin yanı sıra, wallabies ve gökkuşağı loriketlerini de elle besleyebilirsiniz.

Geoffrey Körfezi’ndeki kayalıkların arasında yaşayan büyük bir kaya kanguru popülasyonu vardır. Yerel servis istasyonunda onları beslemek için yiyecek satın alabilirsiniz, meyve ve sebzeleri de (özellikle havuç ve elmaları) seve seve ısırırlar; Ayrıca burada Moltke gemi enkazında çok sayıda balığa ekmek verebilirsiniz.

Bungalow Bay Koala Village, her gün 16: 15’te beslenen bir gökkuşağı lorike ev sahipliği yapmaktadır. Halka açık olduğundan, katılmak için tesiste kalmanıza gerek kalmaz. Ada, sualtı canlılarında eşsiz bir çeşitliliğe sahiptir.

Çoğu resif gezisinde, belirli mercanları ve deniz yaşamını işaret edecek, resifin büyüleyici yaşamına dair görüşlerini paylaşacak bir deniz biyoloğu eşlik etmektedir. Fitzroy, Normanby ve Lizard gibi bazı adalar, etrafı çevrili mercan resifleri ile bezenmiştir, suya adım atmanın, kendinizi bir deniz anemonunun dokunaçları arasında saklanan dev istiridyelerin, melek balıklarının ve palyaço balıklarının yanından geçerken eşsiz deniz canlılarının çeşitliliğini görebilirsiniz.

Şerit Resifleri, cüce minke balinalarının çok sayıda toplandığı dünyadaki tek yerdir; özellikle turistler bu canlıları görebilmek için yılın her yıl Temmuz ayında bölgeyi ziyaret ederler. Ekolojik dengeyi sağlayan mercanlar sıklıkla görülmektedir. Manyetik Ada’da, 1.700 balık türü, dünyadaki 7 deniz kaplumbağası türünden 6’sı, 133 köpekbalığı türü, 30 balina ve yunus türü ve 1.800 tür solucan vardır.

Manyetik Adası, Avustralya’nın Kuzey Queensland kentindeki Townsville sahilinin hemen dışında yer alır. Adaya gitmek için doğrudan Townsville Havaalanından uçabilir, isterseniz arabayla da ulaşım sağlayabillirsiniz.

Adada çeşitli konaklama yerleri vardır; en çok tercih edilenlerden bir tanesi ise güzel bir Bali havasına sahip olan Pure Magnetic Villas’tır. Tüm villalarda mutfak, çamaşırhane, özel balkon ve ortak havuz  bulunmaktadır. Ayrıca feribot terminalini, marketleri, restoranları ve diğer işletmeleri bulabileceğiniz en merkezi bölge olan Nelly Koyu’nda yer almaktadır. Gitmek için en iyi zaman 320 gün güneşli olan Townsville ve Manyetik Ada, yılın herhangi bir zamanında ziyaret etmek için muhteşemdir. Temmuz ayında ziyaret ettik ve ne kadar sessiz olduğunu da gözlemledik. Kasım-Nisan aylarında, okyanusta yüzmek sadece iğne ağlı plajlarda tavsiye edilir. Mayıs-Ekim ayları arasında şnorkelle güvenli yüzmek için idealdir.

WIFI sinyali Tropik bir adada olmanıza rağmen, WIFI hizmeti bu bölgede mevcuttur ve konaklama yerlerinin çoğunda ücretsizdir. Yani, Adada uzaktan çalışmayı düşünüyorsanız bir İGA, deniz ürünleri yenen bir mekanı ve likör dükkanları sizin için ideal yerlerdendir. Anakarada alışveriş yapacak vaktiniz yoksa, adaya geldiğinizde ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz.

Horseshoe Körfezi’nde gün batımını izlemek için, adanın en popüler plajlarından biri olan Horseshoe Koyu’na doğru yol alabilirsiniz. Koy, Titreyen palmiyeleri ve büyük kumlu körfezin en çok tercih edilen yerlerindendir. Koala Köyü’nün yanında yer alan The Early  Koala Köyü Deneyimi Bungalow Bay Koala Village, ziyaretçilerin bir korucunun rehberliğinde yerel Avustralya yaban hayatıyla yakından ve kişisel olarak öğrenip öğrenebilecekleri bir parktır.

Forts Walk, adadaki en popüler yürüyüş ve tavsiye edebileceğim bir yürüyüştür. Kendinize 3 saat sürüngenler, vombatlar ve timsahlar hakkında bilgi edinmek için bir program belirlemenizi tavsiye ederim.

Townsville’in Gün batımı için en güzel yerlerinden biri de Castle Hill’in tepesidir; olağanüstü manzarasıyla görülmeye değer olan tepe, deniz seviyesinden 286 metre yüksektedir. Arthur Körfezi’ne giden engebeli yolu bulunmaktadır. Bölgede bir şeyler yemek ve kahvaltı etmek için en çok tercih edilen Nelly Körfezi’ndeki Shaka’da, ayrıca plajdan da faydalanılabilir. En fazla ilgi gören yerler arasında MOUA (Sualtı Sanatı Müzesi) yer almaktadır. Townsville’deki büyüleyici su altı heykelleri görülmeye değerdir.

Manyetik Ada, büyüleyici ve eşsiz güzellikleriyle en popüler yerler arasında yer almaktadır.

Blue World’de haftaya görüşmek üzere hoşçakalın, sevgiyle kalın…

Gül Önen
Önceki İçerikEkrem Ataer: “Toplum neye evriliyorsa müziği de oraya akar”
Sonraki İçerikDanimarkalı grup Kalaha ve Hilal Kaya’dan yeni single: “Laga Luga”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments