Mutlaka görülmesi gereken en iyi dalış yerleri: Tayland

"Tayland Körfezi’nin kıyısında yer alan Pattaya, ülkenin en önemli turizm merkezlerinden birisidir. “Pattaya”nın kelime anlamı “Güney Batı Muson Rüzgarı”dır. Her yıl yaklaşık 5 milyon turisti ağırlayan şehirdeki “Walking Street”en önemli merkezidir."

0

Tayland, resmî adıyla Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam, Hindiçin yarımadasının orta kısmında bulunan Güneydoğu Asya ülkesi. Batıda Myanmar (1.800 km), doğuda Kamboçya (803 km), kuzeyde Laos (1.754 km) ve güneyde Malezya (506 km) ile sınırları bulunmaktadır. Güney kısmında Tayland Körfezi, batı kısmında ise Andaman Denizi yer almaktadır. Tayland 513.120 km² yüz ölçümü ile dünyanın en büyük 51. ülkesidir. Nüfusu ise yaklaşık 67 milyondur ve bu Tayland’ı dünyanın en kalabalık 20. ülkesi yapmaktadır. Ülkenin başkenti ve en kalabalık şehri Bangkok’tur. Etnik Tayların yanı sıra Çin, Khmer, Laos ve Malay kökenli halklar da Tayland’da yaşamaktadır. Ülkenin resmî dili Tayca’dır. Nüfusun % 95’lik bölümü Budizm dininin Theravada koluna mensuptur. Tayland Krallığı Parlamenter Monarşi ile yönetilmektedir. Tayland kültürü Hindistan, Çin, Kamboçya, Laos, Myanmar ve diğer Güneydoğu Asya ülkeleri kültürlerinden yoğun bir biçimde etkilenmiştir.

Budizm’de görevlendirilmeden önce Taylandlı çocuklar Songkran Festivali’nde büyüklerine saygı duyarlar.

Tayland’da insanlar birbirlerini selamlarken veya dua ederken avuç içlerini birleştirir ve başlarını öne eğerler. Wai adı verilen bu selamlama biçimi Hindistan kökenlidir. Tayland’da ikili bir hiyerarşi sistemi vardır. Buna göre gençler yaşlılara, fakirler zenginlere, öğrenciler öğretmenlere vb kesinlikle saygı göstermek zorundadırlar. Tayland kültüründe anne, baba ve diğer aile büyüklerine saygının büyük önemi vardır. Çocuklar ailelerine destek olmakla yükümlüdürler. 2016 yılından beri tahtta bulunan Çakri Hanedanı mensubu kral Maha Vajiralongkorn [X.Rama] devlet başkanı ve silahlı kuvvetler başkanı unvanlarına sahiptir. Tayland kültüründe başkalarına karşı tolerans göstermek ve çatışmadan kaçınmak son derece önemlidir. İnsanları eleştirmek, azarlamak, kavga etmek son derece ayıp sayılmaktadır.

İklim olarak, Tayland tropik iklime sahip bir ülkedir. Mevsimler kabaca üçe ayrılmaktadır. Kasım ve Şubat ayları arasındaki dönem serin mevsim olarak adlandırılmaktadır. Bu mevsimde sıcaklık ve nem aşırı yüksek değildir ve yağışlı gün sayısı azdır. Mart ve Nisan ayları arasındaki dönem sıcak mevsim olarak adlandırılmaktadır. Bu döneme yüksek sıcaklık ve nem damgasını vurmaktadır. Mayıs ve Ekim ayları arasındaki dönem ise yağışlı mevsim olarak adlandırılmaktadır. Bu dönemde muson yağmurları görülmektedir.

1200 millik kıyı şeridinden hem Andaman Denizi’nde hem de Tayland Körfezi’nde dalgıçlara ev sahipliği yapan bu scuba destinasyonu, her seviyedeki dalgıç için mükemmel bir seçimdir. Tayland’da tüplü dalış, balina köpekbalıkları ve manta ışınlarıyla dalış yapma fırsatı nedeniyle popülerdir. Pek çok  balık ve canlı  görebilirsiniz. Birçok dalış bölgesi, güzel sert/yumuşak mercanlara ve bol deniz yaşamına sahiptir. Tayland 6 coğrafi bölgeden oluşmaktadır. Bu bölgeler Kuzey Tayland, Kuzeydoğu Tayland, Güney Tayland, Batı Tayland, Orta Tayland ve Doğu Tayland’tır.

Koh Tao

TAYLAND’IN EN İYİ DALIŞ NOKTALARI

KOH TAO: Tayland’da tüplü dalış için en iyi bölgelerden birtanesidir. Balina köpekbalıkları ve manta ışınlarıyla dalış yapma fırsatı  olması nedeniyle popülerdir. Pek çok pelajik türün yanı sıra daha küçük balık sert yumuşak mercanları ve yaratıkları da görmek mümkündür. Tayland dalış okulları büyük bir üne sahiptir, bu nedenle tüplü dalış öğrenmek veya sertifikalı bir dalgıç olarak yeni beceriler öğrenmek için en iyi yerlerden biri olarak bilinir. Büyük ve küçük deniz yaşamı, batıklar ve çeşitli seviyelerde dalış alanlarının birleşimi, Tayland’ı Güneydoğu Asya’daki en iyi tüplü dalış noktalarından biri haline getirmektedir.

KOH PHI PHI: Dünyanın her tarafından çeşitli turistlerin dalış için tercih ettiği en popüler bölgeler arasında görülmektedir. “The Beach” filmi çekimlerinden kısa bir süre sonra ada, bembeyaz kumlu plajları ve berrak mavi suları ile turistler arasında en fazla tercih edilen bölgeler arasında yer almıştır… Adanın çevresinde, leopar köpekbalıklarının görülebileceği çok sayıda dalış alanları vardır. Deniz canlıları içinde en fazla denizatı ve mantis karidesi görülmektedir. Balina köpekbalıkları ve manta vatozları ayrıca kaya oluşumları ve güzel mercanlar da görülmektedir.

KOH LİPE: Tayland dalış okulları büyük bir üne sahiptir. Birçok dalış bölgesi, güzel sert ve yumuşak mercanlara ve bol deniz yaşamına sahiptir. Bu nedenle tüplü dalış öğrenmek veya sertifikalı bir dalgıç olarak yeni beceriler öğrenmek için en iyi yerlerden biri olarak bilinir. Büyük ve küçük deniz yaşamı, batıklar ve çeşitli seviyelerde görülmektedir Adada çekilen”Kumsal” filminden kısa bir süre sonra ada mükemmel beyaz kumlu plajları ve berrak mavi suları ile  popülerlik kazandı. Adanın çevresinde, bazılarında leopar köpekbalıklarını görebileceğiniz çok sayıda dalış alanı vardır. Ayrıca denizatı ve mantis karidesi bulabilir.  Kaya oluşumları ve güzel mercanlar, adanın dalış için harika olmasının bir başka nedenidir. Dalışlar sadece tekne ile yapılmakta olup dalış koşulları her seviyeye uygundur.

SİMİLAN ADALARI: Similan Adaları  bol deniz yaşamı, büyük pelajikler balinaları, yumuşak ve sert mercanların yanı sıra kolay dalış koşulları,  ayrıca çok sayıda köpekbalığı türü görebilirsiniz. Surin Adaları  eşsiz türler, çeşitli sert ve yumuşak mercanlarıyla UNESCO çevre programının koruması altında, Surin Adaları’nda dalış yapmak gerçekten bir zevktir. Adanın dalış alanları inanılmaz mercan çeşitliliğine sahiptir ve deniz yaşamı açısından zengindir. Ada uzak ve turistler arasında popüler değil, bu yüzden Tayland’daki diğer dalış noktalarında göremeyeceğiniz bazı balık türlerini burada bulabilirsiniz. Surin Adaları, çoğunlukla ekim ayından mayıs ayının başlarına kadar süren bir dalış liveaboard ile keşfedilebilir. Yılın geri kalanında Mu Ko Surin Deniz Ulusal Parkı dalgıçlara kapalıdır. Bazı yumru kafalı papağan balığı, napolyon wrasse, anemon balığı, sarı maskeli melek balığı ve barramundi görebilirsiniz.

Similan Adaları

PATTAYA: Tayland Körfezi’nin kıyısında yer alan Pattaya, ülkenin en önemli turizm merkezlerinden birisidir. “Pattaya”nın kelime anlamı “Güney Batı Muson Rüzgarı”dır. Her yıl yaklaşık 5 milyon turisti ağırlayan şehirdeki “Walking Street”en önemli merkezidir. Su Altı Dünyası Akvaryumu, Asya’nın en büyük ve en modern okyanus akvaryumudur. 100 metre uzunluğunda olan bu yapı, su altı dünyasının zenginliğini gözler önüne sermektedir. Uzun plajları, pek çok su sporu fırsatı ve plajlarda yapılan çeşitli animasyonlarla keyiflice vakit geçirilebimektedir En önemli plajlar Hat Dongtan, Hat Naklua, Hat Jomtien ve Hat Ta Waen adlı plajlardır. Koh Larn Adası, Pattaya’ya en yakın tropikal adalardan bir tanesidir. Bu adanın en önemli yanı ise, çok sayıda güzel koylara sahip olmasıdır.

KOH SAMUI: Tayland’daki diğer bazı yerlerden daha kalabalık ve çok popüler bir tatil yeri olan Koh Samui’de  Yelken Kayası gibi Tayland’daki en iyi dalış alanlarından bazıları Koh Samui’ye çok yakındır. Balina köpekbalıkları genellikle Koh Samui çevresinde tüplü dalış yaparken görülür. Ayrıca makro sevenler için birçok barakuda, kaplumbağa, jackfish, çeşitli nudibranch ve karides görebilirsiniz. Buna ek olarak, dalış noktası çevresindeki dalış koşulları, sakin suları ve genel olarak iyi bir görüş açısı ile yıl boyunca mükemmeldir.

Blue World’te “Dünyanın En İyi Dalış Yerleri”nde tekrar görüşmek üzere sevgiler…

Gül Önen
Önceki İçerikOkan Oganer’den “Yarın Son Deme”ye akustik versiyon
Sonraki İçerikDoom metal grubu Sis’ten “Hiç”e klip
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments