Müzikle geçen yarım asırlık macera: “Sabih Cangil / 50”

50 adlı albümde sanatçının 15 bestesini 15 ayrı solist yorumladı.

0

Besteci, söz yazarı, gitarist ve prodüktör Sabih Cangil müziğin içinde geçen 50 yıllık serüvenini bir albüm ile özetliyor.

50 adlı albümde sanatçının 15 bestesini 15 ayrı solist yorumladı. Rock müziğin ustalarından Teoman, Tibet Ağırtan, Sibel Tüzün, Gür Akad, Gizem Saatçi, Levent Candaş, Serdar Çokuslu (Whisky), Kenan Vural (Yüksek Sadakat), Sabahattin Taşdöğen (Devil), Tunç Arkan, Ogün Sanlısoy, Yusuf Uğurer, Aylin AksuFulya Candaş, Mahmut Özen (Yol Arkadaşları), Emre Önbayraktar albümde birer parça seslendirdi. Müzisyen ve vokalist kadrosu da adeta bir yıldızlar geçidi: Gitarlarda: Tanju Eren, Davullarda: Erhan Akhan, tuşlu çalgılarda: Levent Gülsün, Eser Taşkıran, Ali Otyam, Güven İlter, bas gitarlarda: İsmail Baltalı, Levent Candaş, Cenk Tarhan, vokallerde: Arzu Ece Otyam, Kenan Vural, Tibet Ağırtan, Erhan Akhan, Stüdyo kayıtlarında: Tanju Eren, Tamer Süerdem, Miks, mastering aşamalarında: Tanju Eren.

Albümün kapak görsel çalışmasını ise duayen karikatürist Aptülika (Aptülkadir Elçioğlu) yaptı. Grafik tasarım ise Onur Tonba’ya ait. Albüm, sanatçının kendi yapım şirketi olan SCP’den (Sabih Cangil Productions & Digital Distribution) çıkarak tüm dijital platformlarda yerini alacak.

Sabih Cangil;

08.05.1960 tarihinde İstanbullu bir ailenin ikinci çocuğu olarak  dünyaya geldi. İlkokulu 1966 – 1971 yılları arasında Çapa 19 İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi 1971 – 1979 yılları arasında Sankt Georg Avusturya Lisesi’nde, üniversiteyi 1979 – 1986 Yıldız Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde bitirdi.

İlkokul yıllarında yarı zamanlı olarak İstanbul Belediyesi Konservatuvarına devam ederek solfej ve piyano eğitimi gördü. Avusturya Lisesi okul korosunda tenor olarak 5 yıl boyunca yer aldı. Koro ile katıldığı yurtiçi ve yurtdışı yarışmalarda birincilik dereceleri aldılar. Ortaokul yıllarında müziğe olan ilgisi ve sevgisi nedeniyle gitar eğitimi aldı. İlk müzik grubu ile ilk konserini 1977 yılında verdi. 1979 yılında grup RA’ya katıldı ve bu grupla yaptığı çalışmalarla Türkiye’ nin 1981 yılında en iyi on grubu arasına girdi. (Hey Dergisi okuyucu anketi) .

1983 yılında henüz üniversite eğitimi devam ederken Turizm Bakanlığı’nın açtığı rehberlik kursu sınavlarını kazanarak Almanca dilinde ülkesel profesyonel turist rehberi olmaya hak kazandı. 1979 yılından beri amatörce sürdürdüğü turizm faaliyetlerine profesyonel rehberlik kokartını aldıktan sonra profesyonel olarak devam etti. Şu anda turizm faaliyetini rehber olarak, müzik ile ilgili faaliyetlerini ise besteci, yorumcu ve yapımcı olarak devam ettirmektedir.

2006 yılında çıkardığı “İçimizdeki Pervaneler’’, 2014 yılında çıkardığı “Farkındayım’”, 2016 yılında çıkardığı “Muaf olalım“, 2016 yılında çıkardığı B-SIDE ve 2018 yılında çıkardığı “Bu sefer böyle oldu” olmak üzere Türkiye ve Dünya müzik piyasasında 5 albümü bulunmaktadır. Şu anda da konserlerine Sabih Cangil Band olarak devam etmektedir. Ayrıca yapım şirketi SCP (Sabih Cangil Prodüksiyon ve Dijital Dağıtım) aracılığı ile düzenleme, kayıt, miks, mastering, yayımcılık ve (Spotify, Itunes, Deezer, Muud, Fizy gibi platformlara) dijital dağıtım yapmaktadır.

Önceki İçerikBorusan Müzik Evi’nde üç özel proje
Sonraki İçerik“The Exorcist” devam filmi geliyor
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments