MüziKoridor #7

"Ferman Akgül farkında mı bilmem ama kendisini eleştiren bayağı bir kitle var; hem sektöründen hem de müzik dünyasını takip eden müzikseverlerden…"

1

Rockçı mısın Yandaş mı tartışmasında tarafımız belli: Rock forever!

Bir önceki MüziKoridor’da Ferman Akgül’ü ve Rock camiasında tepki olarak karşılığını bulan reklamını yazmıştım. Ve Ferman Akgül o dönem koyu bir sessizliğe bürünmüştü. Meğer seçimi bekliyormuş. Kazanan tarafta olduktan sonra konuyu tartışmaya açan Aylin Aslım’ı ve Redd grubunun üyeleri Güneş Duru ile Doğan Duru’yu mahkemeye vermiş.

Demir Demirkan da ortak çalışmaları olan şarkıyı yine o dönem aynı haber nedeniyle kaldırmıştı yayından. Hedef göstermek gibi olmasın ama duruşundan rahatsız olanların üç kişiye indirilebileceği bir dava konusu değil bu. Ferman Akgül farkında mı bilmem ama kendisini eleştiren bayağı bir kitle var; hem sektöründen hem de müzik dünyasını takip eden müzikseverlerden…

Üstelik Demir Demirkan 2020’den bu yana ilk defa şarkı yayımlamıştı -muhtemelen kendisi de dahil- hepimizin kursağında kaldı güzel projesi… Umarım arayı daha uzatmadan projeden başka şarkıyla tekrar başlar. Talihsiz Fermanlı şarkısı da tarihteki sesliğinde kalmaya devam eder.

KÖFN için riskli dönemler mi?

KÖFN ismini ben de birçoğumuz gibi “Bi’ Tek Ben Anlarım” şarkısı ile duyanlardanım. Oysa öncesine baktığımızda 2018’de başlamışlar yeni şarkılarını yayımlamaya. Patlayan şarkıları sonrası yazacaklarımı biraz demlemek ve “Bi’ Tek Ben Anlarım” sonrasını gözlemlemek için önceki yazılarımda hiç KÖFN’e yer vermemiştim. Ama bu gözlem ve bekleyiş çok uzun sürdü çünkü son iki şarkıları arasında 1 senelik bir süre var. Öncelikle tebrik etmem gerekir; günümüz müzik sektöründe tek bir şarkıyı bir sene boyunca gündemde tutmak, dinlenir kılmak çok zor; bunu başardılar.
Tabii başka açıdan yeni şarkıları için de beklentiyi arttıran bir süre oldu bu geçen zaman. Süre uzadıkça, dinleyici beklentisi de arttı. Peki yeni şarkıları “Al Aramızdan” ile bu beklenti karşılığını buldu mu sence diye sorarsanız; kendi adıma PR’la ve önceki şarkının sansasyonuyla “KÖFN” biraz daha ilerler ama “KÖFN”ün bundan sonraki şarkısı bence çok daha önemli: “Bi’ Tek Ben Anlarım” kadar patlayacak bir hite ihtiyaçları olacak diye düşünüyorum.

Barış Demirel’e “Adam” şarkısı…

Barış Demirel ilk çıktığı zamanlarından takip ettiğim, Barıştık mı Barış Demirel olarak tanıdığım; çok başarılı da bir trompet sanatçısı. Son dönemlerde ortak ve solo projelerde de görüyorum ama itiraf edeyim enstrümantal müziğini daha çok seviyordum. Ki aslında o da haklı sözsüz müziğin ülkemizde bilinir ve tanınırlığı çok olamıyor; değişik çalışmalarda da yer almak istemiş de olabilir. Hepsi mümkün. Bu kez Sibel Alaş”ın 90 yıllardaki sevilen şarkısı “Adam”ı yorumlamış Barış Demirel. İlk klipsiz izlesem ne hissederdim ya da yine bunları mı yazardım bilmiyorum ama hepimizin ölüm acısı çektiğimiz sevdiklerimiz varken klipteki “ölen evi yaşananları” konulu bu yeni klibi sevemedim, şarkıya da odaklanamadım.
“Adam” Türk Pop müziği tarihinde yer edinmiş çok önemli bir şarkı ve o dönemki klibi üzerine klip neredeyse günümüzde bile yapılamıyorken bu yeni yorumu ve “acı evi” temalı yeni klibi bünyem kabul etmedi.
Bu yorumum tamamen kişisel, herkesin kendi karar vereceği türden bir eleştiri olarak kabul edin.

MÜZİKORİDOR #7

"Fecri Ebcioğlu 100 Yıllık Şarkılar" projesi

1961 yılında Bob Azzam’ın “C’est écrit dans le Ciel” adlı parçasına Türkçe sözler yazıp “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” adıyla İlham Gencer’e söyletmesi ile Türk Popu’nu başlatan Fecri Ebcioğlu şarkılarından hazırlanan albüm her yaştan müzikseveri yakalayacak kalitede hazırlanmış. Bilen bilir bu tarz compilation albümlere hep imtinalı yaklaşırım: Projeleri ya altyapı vb konusunda çok zayıf bulurum ya eski halinin birebir kopyası olmasını eleştiririm. “Fecri Ebcioğlu 100 Yıllık Şarkılar” ise çok yönden özenli çalışılmış bir proje olmuş. Her şarkısını önereceğim bu projeyi temsilen MüziKoridor’a Sertab Erener – Boş Sokak’ı aldım. Müzik dünyamızın önemli isimlerinden Nilüfer’in yorumuna alıştığımız bu şarkı yine müzik dünyamızın başka bir önemli ismi Sertab Erener tarafından tekrar yorumlanmış.

Albümde ayrıca Candan Erçetin, Ege gibi yıllanmış isimlerin yanında günümüzün son dönem başarılı bulunan temsilcilerinden Tuğkan, Ufuk Beydemir, Gökçe Kasacı gibi isimler ve bununla birlikte bu albümdeki yorumlarıyla adını duymaya başlayacağımızı umduğum çok yeni isimler yer alıyor. Bu proje belki de en çok bu nedenle önemli. Çünkü genelde bu tarz anma albümlerinde köşeler tutulmuş olduğundan yeni isimlerin pek şansı olmuyor. Bu albümü gençlere ve yeni isimlere de fırsat tanıdığı ve bu şekilde dinlenir, arşivlik bir çalışma haline getirdikleri için emeği geçenleri ayrıca tebrik ederim.

Emir Aksoy - Basit

Emir Aksoy’un “Basit”i Keşfedilmeyi hak ediyor.

Emir Aksoy’u “Emir Bey” kanalından müzisyen dostlarıyla yaptığı çalışmalarıyla tanıyıp sevdiğim dönemler daha dün gibi ama 10 – 12 yıl civarı olmuş bile…

Nilipek’i mesela ilk Emir Bey videolarında tanıyıp sevip ayrıca takibe almaya başlamıştım.
Sonra Korhan Futacı ve Kara Orkestra’nın “Cenaze” şarkısına yaptığı cover hala en sevdiklerimdendir ve yine o dönem sosyal medyada kaç kere paylaştım ben bile hatırlamıyorum.

Sonrasında “Karşı Müzik” oluşumu ile müzik dünyasının yeni şarkılarının tanıtımına çok önemli hizmetleri oldu Emir Aksoy’un. Şu an çok aktif olmasa da ara ara güncellediği sayfası beni hep çok mutlu ediyor. Çünkü yeni şarkılar keşfetmemize vesile oluyor. Ki kendisi ile de bağlantımız bu müzik yazarı ve listeleyicisi kimliği ile oldu. Yeniye ve iyi olan müziğe ilgisini ve desteğini bir müzisyen olarak sakınmadan sunmasını da ayrıca hep takdir ettim.

Son dönemde de kendi şarkılarını yayımlamaya başladı ki şu an yazımı okuyanlara önereceğim şarkı Emir Aksoy’un üçüncü single çalışması. Ben Emir Aksoy’dan “Basit”i listeye aldım, siz diğer şarkılarını da mutlaka dinleyin.

Emirhan Çakmak “Aklımı Geri Versem”

Emirhan, geçtiğimiz yıllarda birlikte de çalıştığımız ve sonrası başarılı adımlarını mutlulukla takip ettiğim yeni neslin dikkat çeken isimlerinden. İyi bir müzisyen olduğu kadar çok iyi bir şarkı yazarı. Duyguyu dinleyene aktaran şarkılarına bir yenisini daha eklemiş: “Aklımı Geri Versem”. Mutlaka dinleyin dediğim, soundu ile de beğeneceğiniz bir şarkıya daha imza atmış Emirhan.

Ediz Hafızoğlu - Masal

Geçtiğimiz ay Sanat Okur sitesi röportaj serimde konuğum olan Ediz Hafızoğlu’nu daha yakından tanıma fırsatım oldu. Ve şu anki müzikal kalitesinin ve bildiği yoldan şaşmama başarısını nasıl da ince ince emek emek işlendiğini daha iyi anladım. Vazgeçmeden, pes etmeden devam ettiği müzik dünyasına katkıları olan kaliteli şarkıları daim olsun dileğimle MüziKoridor listesinde yer verdiğim son çalışması “Masal”ın derinliğinde siz de kaybolmaya hazır olun: “Bir varmış Bir yokmuş meğer masaldaki bizler…”

Elif Yakarçelik – Buradayız Şimdi

Söylediği şarkıları dönüştürdüğü caz tınısını çok sevdiğim bir müzisyen Elif Yakarçelik. İster kendi şarkısı olsun ister daha önce başka müzisyenlerden dinlemeye alıştığımız cover çalışmaları olsun; hüzünlü tonları notalara bırakan, dinlediğinizde sizin de hissi yakaladığınız bir tarzı var. Yeni şarkısı “Buradayız Şimdi” de aynı vuruculukta.

Bu arada Elif Yakarçelik’in aynı zamanda çok başarılı bir film-dizi yapımcısı da olduğunu iletmek isterim. Güldür Güldür Show, Var Bunlar, Hava Muhalefeti, Dedemin Fişi, Anasının Oğlu, İnsanlar Alemi, 5’er Beşer, Benim Annem Bir Melek gibi Türk televizyon ve sinema tarihinde önemli projelere imza atmış olması da sanatın başka alanındaki başarıları. Kamera arkası isimler pek bilinmez bu nedenle bu başarılarına da özellikle değinmek istedim.

İrfan Güney – Kıra Döke

İrfan Güney birlikte yol aldığım müzisyenlerden. Öncelikle piyanist besteci yönüyle tanıştığım, Tema yararına da birlikte harika bir projeye imza attığımız. Bu yeni çalışması “Kıra Döke” benim için de sürpriz oldu. Piyanosu başında duygusal ve lirik bestelerine alıştığım İrfan Bey’in bu hareketli yeni çalışmasını çok sevdim. On Air ekibimizle keyifle tanıtım çalışmalarını yürüttüğümüz şarkı günümüz yaşam şeklindeki özensizliğe de dikkat çeken sözlere sahip: “Kıra Döke geçmez, kısacık hayat…”

Şarkıya ayrıca; Yol Project grubundan Orçun ve Zeki Açabey’in katkı sağladığını ve şarkının düzenlemesinin de yılların müzik insanı, duayen Turhan Yükseler tarafından gerçekleştirildiği bilgisini de atlamayayım.

Ogün Sanlısoy - Anlatsana

Özlediğim Ogün Sanlısoy sounduna yeniden kavuştuğumu düşündüğüm yeni EP “Gel”den “İnan Buna” bir önceki MüziKoridor listemin konuğuydu. Şimdi ise yerini “Anlatsana” şarkısına bırakıyor. EP sağlam, yeni yazılarda diğer şarkıları da görür müyüz listemde ben de merak ediyorum. 🙂

MüziKoridor’daki yolculuğumuzun yeni yazısında buluşuncaya kadar müzikle kalın.
Listemizi dinliyorsanız, beğenmeyi de unutmayın.

SPOTIFY

YOUTUBE

Önceki İçerikHepAynı’dan yeni single: “Boş Ver Dans Et”
Sonraki İçerikZamanı Kitapla Mühürleyenler: Kitapçı
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
İrfan Güney

Kin, nefret ve kötülüğün insanların ruhlarını kararttığı dünyamızda, müziğin evrensel diliyle ruhlarımızı sevgi ve hoşgörü ile aydınlatan, yaşama ümidimizi ve gayretimizi artıran tüm sanat emekçilerine, yazılı, görsel ve dijital medya da desteklerini esirgemeyen sanat yazarlarına ve basın mensuplarına teşekkür eder, sevgi ve saygılarımı sunarım..