Nazlı Erdemirel’in ilk kişisel sergisi: “Seeing”

0

Mixer, 05 Eylül – 12 Ekim 2019 tarihleri arasında proje odasında Nazlı Erdemirel’in “Seeing” isimli ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Fotoğraf üzerine odaklanan sanatçı, tekniğin yarattığı iki boyutun sınırlayıcı yapısına karşılık üretim refleksleri geliştiriyor. Fotoğrafın dışına çıkarak video ile oluşturduğu imgenin devamlılığının sürmesine odaklanan Erdemirel, farklı malzemeler ile yeni bir görme biçimi ve ek bir katman oluşturmayı amaçlıyor. Böylece sanatçı anı dondurmanın ötesinde olmamış ama olabilecek şeylerin hayalini kurma ve aklın görüntüyü tamamlama çabasını görselleştiriyor. Görsel ve algısal yanılsamaların yarattığı illüzyon, farklı olasılıkları keşfetmenin heyecanlı yanını oluşturur. İki boyutlu bir düzlemi farklı boyutlar oluşturan cisimlerle temsil etmenin ortaya çıkardığı gerçeküstü illüzyon görme eylemine dair sıra dışı deneyimleri beraberinde getirir. İnsan bedenine odaklandığı yeni serisinde görünmeyeni görünür kılmayı hedefleyen sanatçı aynı zamanda yaptığı yerleştirmeler ile izleyiciyi esere dahil ederek bu süreci deneyimlemeye davet ediyor.

1982 yılında Van’da doğan sanatçı Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun olmuştur. Çalışmalarına ve yaşamına İstanbul’da devam ediyor. 

MIXER

A: Kemankeş Karamustafa Paşa, Mumhane Cd. 46-56, 34425 Beyoğlu/İstanbul
T: 0(212) 243 54 43
W: www.mixerarts.com
M: [email protected]

MIXER

Önceki İçerikAntik Mısır’dan kalma binlerce yıllık mayadan yapsa yapsa bir bilim insanı ekmek yapabilirdi
Sonraki İçerikOpera, geleceğine yön verecek yıldızları belirlemeye devam ediyor; Yöntemse “Operalia” adlı bir yarışma
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments