Opera, geleceğine yön verecek yıldızları belirlemeye devam ediyor; Yöntemse “Operalia” adlı bir yarışma

Geleceğin opera yıldızlarının seçildiği prestijli opera yarışması ‘Operalia’ bu sene Prag’da düzenlendi.

İlk kez 1993’te yapılan yarışma dünyaca ünlü opera sanatçısı ve orkestra şefi Placido Domingo tarafından başlatıldı. Binlerce başvuru arasından seçilen 40 kişi bir hafta süren prova ve eğitimlere katılarak jüri karşısına çıkıyor. Maestro Domingo her sene yarışma boyunca genç sanatçılara destek olarak onlara akıl hocalığı yapıyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Operalia (@operaliacomp)’in paylaştığı bir gönderi ()

En iyi erkek sesi ödülünü bu sene İspanyol tenor Xavier Anduaga kazandı. Sahnedeyken yarışma ya da seçmelerde olduğunu düşünmemeye çalıştığını söyleyen genç yetenek, “Kendimi Alayın Kızı’ndaki Tonio olarak hayal ettim. Orada onu söyleyen ben değil de Tonio’ymuş gibi düşündüm ve böylece sahnede kendimi daha rahat hissettim.” şeklinde konuştu.

En iyi kadın sesi ise 27 yaşındaki Guatamalalı soprano Adriana Gonzalez seçildi. Guatamala’da opera sanatını icra etmek için geniş olanaklara sahip olmadıklarını ileten Gonzalez “Maalesef henüz ulusal bir opera binamız yok. Bir gün o da olacak. Guatemala’da sadece üç öğretmen var diyebilirim. Ve biri de ne yazık ki iki hafta önce hayatını kaybetti. O benim öğretmenimdi, bu nedenle yarışmayı kazanmak benim için çok önemli, bu ödülü ona ithaf etmek istiyorum.” dedi.

Etiketler

0 yorum “Opera, geleceğine yön verecek yıldızları belirlemeye devam ediyor; Yöntemse “Operalia” adlı bir yarışma”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest