NetDragon Websoft bir ilki gerçekleştirdi; robot CEO atadı

Çok oyunculu online oyunlar geliştiren Çin merkezli ünlü NetDragon Websoft şirketi ilk sanal CEO'sunu atadı.

0

Çin merkezli mobil oyun ve metaverse şirketi NetDragon Websoft, CEO’luk görevine bir robot atayarak bir ilki gerçekleştirdi.

Şirket tarafından 26 Ağustos’ta yapılan açıklamada, yan kuruluşu Fujian NetDragon Websoft’un CEO’luğuna Tang Yu adlı yapay zeka destekli insansı sanal robotun getirildiği duyuruldu. Tang, dünyadaki ilk robot yönetici unvanını kazandı.

Şirket, robotun organizasyon ve verimlilik departmanın ön saflarında olacağını, operasyonları denetleyeceğini, iş akışını düzene sokacağını ve kaliteyi artıracağını bildirdi. Robot yönetim kurulu için gerçek zamanlı bir veri merkezi ve analitik aracı olarak kullanılacak. Tang’ın, işyerinin çalışanlar için adil ve verimli olmasını sağlayacağı da kaydedildi.

Şirketin başkanı Dr. Dejian Liu, “Yapay zekanın, kurumsal yönetimin geleceği olduğuna inanıyoruz” ifadesini kullandı. “Tang’ı atamamız, işimizi yürütme şeklimizi dönüştürecek ve stratejik büyümemizi yönlendirecek” diyen Liu, robotun kadın olduğuna da özellikle dikkat çekti.

Facebook’un adını değiştirmesinin ardından dikkatleri üzerine çeken Metaverse dünyası her geçen gün büyüyor. Meta’nın yanı sıra Microsoft ve Bytedance gibi dev şirketlerin de yatırımlarıyla sanal evren pazarının değerinin 2025’te 280 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Önceki İçerikYeni bir Türk oyunu: “Under the Moon”
Sonraki İçerikİmalat-Hane’den yeni sezona iki yeni sergi
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments