Netflix’in yeni bilim kurgu dizisi: “3 Cisim Problemi”

Cixin Liu'nun derin fikirlerini çarpıcı gerilimle birleştirerek, izleyicilere sunan Netflix'in yeni dizisi "Üç Cisim Problemi", etkileyici bir bilim kurgu sunuyor.

0

Netflix‘in 3 Cisim Problemi (The Three-Body Problem) uyarlaması, Cixin Liu‘nun aynı adlı 2008 bilim kurgu romanından esinlenerek hazırlanmış bir dizi. Dizi, başlangıçta filmin uyarlanamaz olduğu düşünülen karmaşık dünyasını başarıyla ekrana taşıyor. Ancak, bu uyarlamada kitabın derin fikirlerinin ve karmaşık gizeminin yerini daha lineer bir hikaye alıyor.

Dizinin merkezinde, insanlığın geçmişinin geleceğini nasıl şekillendirdiğini anlatan çarpıcı bir gerilim hikayesi yer alıyor. Özellikle, gizemli bir tehdidin dünyayı tehdit etmesiyle özel istihbarat görevlisi Clarence Shi ve bir grup araştırmacı, gezegeni yok olmaktan kurtarmak için bir yarışa girişiyorlar.

Kitabın yapısının karmaşıklığı göz önüne alındığında, Netflix’in uyarlaması daha lineer bir yaklaşımla Lost tarzı bir gizem içinde gizemi izleyiciyle birlikte çözmeye çalışıyor. Ancak, bu değişikliklerin en belirgin olduğu yer karakterlerin grubu. Kitaptaki karakterlerin çoğu, gizemi yalnızca çözme yolunda ilerlerken, dizinin Oxford Beşlisi olarak bilinen grup hızla bir araya gelip birlikte çalışmaya başlıyorlar. Bu değişiklikler, dizinin interpersonal drama açısından kitapta bulunmayan yeni bir boyut getiriyor.

Dizi, ana karakterlerin geçmişlerini keşfederken, Çin Kültür Devrimi’nin etkilerini ve politik sonuçlarını ele almaktan kaçınıyor gibi görünüyor. Bunun yerine, dizi, dünyanın savaşa hazırlandığı bir kronik olmaya odaklanıyor.

Netflix’in “3 Cisim Problemi” uyarlaması, Liu’nun eserini sekiz saatlik bir televizyon dizisine dönüştürmeye yönelik yeterli bir çaba gibi görünüyor. Ancak, gelecek sezonlarda Liu’nun daha derin ve karmaşık hikayelerine dokunabilecek bir planla, dizinin potansiyelini gerçekleştirebileceği de açıkça görülüyor.

Benedict Wong, Jess Hong, Jovan Adepo, Eiza González, Alex Sharp ve John Bradley gibi yetenekli oyuncuları kadrosunda bulunduran 3 Cisim Problemi, geçtiğimiz günlerde Netflix’te izleyiciyle buluştu.

3 CİSİM PROBLEMİ

Önceki İçerikVedat Özkaya’dan yeni şarkı: “Göğsümde Sakladım”
Sonraki İçerikTavla oyununun atası Alanya’da bulundu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments