Ödüllü Yönetmen Tolga Karaçelik, 34. Varşova Film Festivali’nin jüri koltuğunda

34. Warszawski Miedzynarodowy Festiwal Filmowy / Warsaw Film Festival 2018 foto www.RafalNowak.com

Her biri çok sayıda ödül kazanan “Gişe Memuru”, “Sarmaşık” ve “Kelebekler” filmlerinin başarılı yönetmeni Tolga Karaçelik, dünyanın en önemli film festivalleri arasında gösterilen 34. Varşova Film Festivali’nde bu defa jüri koltuğunda oturuyor. Karaçelik’in, festivalin özel bölümünde gösterilen son filmi “Kelebekler” ise, ilk günde tüm biletlerinin tükenmesiyle festival rekoru kırdı.

Daha önce, Londra’da gerçekleşen East End Film Festival 2016’da jüri başkanlığı yapan ödüllü yönetmen Tolga Karaçelik, 51. Karlovy Vary Uluslararası Film Festivali’nin East of West bölümünde de jüri üyeliği yaptı. İmza attığı tüm filmlerle hem yurt içinde hem de yurt dışında çok sayıda ödüle layık görülen Karaçelik, şimdi de 12-21 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen 34. Varşova Film Festivali’nin jüri üyeleri arasında yer alıyor.

Dünya Yapımcılar Birliği’nin listesinde yer alan ve dünyanın en önemli 15 festivalinden biri olarak gösterilen Varşova Film Festivali’nin bu yılki yarışma jürisinde ayrıca; Toronto Film Festivali’nin direktörü Piers Handling, Polonyalı yönetmen ve senarist Joanna Kos-Krauze, İngiliz yapımcı Nik Powell ve İsrailli yapımcı-yönetmen Marek Rozenbaum bulunuyor. Festivalde bu yıl toplam 15 film yarışıyor.

Tolga Karaçelik’in, Sundance Film Festivali 2018’de tarihi bir başarıya imza atarak, Dünya Sineması Büyük Ödülü’nü kazanan ilk ve tek yerli yapım olan son filmi “Kelebekler” de, 34. Varşova Film Festivali’nin özel bölümünde gösteriliyor. Her üç gösteriminin de biletleri iki gün içerisinde tükenen film, böylece bir festival rekoru kırdı.

Çok sayıda ödül kazanan “Gişe Memuru” ve “Sarmaşık” filmlerinin ardından, Tolga Karaçelik’in “Kelebekler” filmi de hem yurt içinde hem de yurt dışındaki festivallerde birçok önemli ödül kazandı. Seyircilerin yoğun ilgisi üzerine 2018’de iki kez vizyona giren “Kelebekler”, gişede de dikkat çekici bir başarıya imza attı. Karaçelik, filmlerinin yanı sıra, Young Guru Academy için çektiği reklam filmi ile 30. Kristal Elma Festivali’nde de En İyi Reklam Filmi Yönetmeni ödülüne layık görüldü.

Etiketler

0 yorum “Ödüllü Yönetmen Tolga Karaçelik, 34. Varşova Film Festivali’nin jüri koltuğunda”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest