“Orhan Taylan Sokağın Direniş Hafızası” Nilüfer Belediyesi’nde

"Orhan Taylan Sokağın Direniş Hafızası" sergisi 27 Nisan’da Nilüfer Belediyesi’nde ziyarete açıldı.

0

Nilüfer Belediyesi, 27 Nisan – 28 Temmuz 2024 tarihleri arasında, geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan Orhan Taylan’ın çalışmalarını “Orhan Taylan Sokağın Direniş Hafızası” başlığıyla sanatseverlerle buluşturuyor. Orhan Taylan’ın toplumsal muhalefetle doğrudan ilişkilendiği iki dönemini bir araya getiren sergi, Nâzım Hikmet Kültürevi ve Meteor I Balat Kültürevi’nde kapılarını açtı.

Orhan Taylan’ın büyük kısmını 2013 yılında yaptığı Gezi Resimleri ile DİSK’le beraber çalıştığı dönemden afişleri, fotoğrafları, çizimleri ve yazılarını buluşturan sergi; aile arşivi yanında DİSK ve SALT arşivinden bir seçkiyi de Bursa’ya taşıyor. 1 Mayıs kutlamalarının simge afişlerinin yaratıcısı Orhan Taylan, onsuz gerçekleşen ilk 1 Mayıs’ta saygıyla anılıyor.

Herhangi bir akım içerisinde sıkışıp kalmaktansa birçok akımdan ve disiplinden ilham alan Taylan’ın çalışmalarında hikâye anlatımına sıklıkla rastlıyoruz. İnsanların kendilerini ifade edebilmek için yarattıkları yeni eylem biçimlerini resimleştirirken kendisi de yeni bir dil arayışına giren sanatçının çalışmalarında sosyopolitik yansımalar ağırlıkla yer alıyor. Figüratif üslubuyla Türk resim sanatında önemli bir konum edinen sanatçının üretimlerine farklı perspektiflerden mercek tutan “Orhan Taylan Sokağın Direniş Hafızası”, 28 Temmuz’a dek Nâzım Hikmet Kültürevi ve Meteor I Balat Kültürevi’nde görülebilecek.

A: Yüzüncüyıl, Uğur Mumcu Blv. 7/A, 16120 Nilüfer/Bursa
T: +90 (224) 413 27 37
W: www.nilufer.bel.tr

A: Balat, Bozkir Sk No:6, 16140 Nilüfer/Bursa
T: +90 (224) 504 68 50
W: www.nilufer.bel.tr

Önceki İçerikNeandertal kadının 75.000 yıllık yüzü yeniden oluşturuldu
Sonraki İçerikPiramitlerin Gölgesinde Bir Düğün
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments