Özlem Özdemir’den “Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü”

0

Gazeteci, yazar Özlem Özdemir’in kaleme aldığı Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof.Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü, Kırmızı Kedi etiketiyle yayımlandı.

Afet İnan adı, Cumhuriyet’in “sembol” kadınları arasında ilk akla gelenlerden… Bunun sebebi sadece Atatürk’ün manevi kızı olmasıyla ilgili değil. O aynı zamanda Çankaya sofralarının ev sahibesiydi. Masada konuşulanlara sadece bir dinleyici olmaktan ziyade, fikirleri, yorumları dikkate alınan adlardandı. En önemlisi kendi hikâyesinde de Cumhuriyet kadınının bir simgesi oldu. Türkiye’nin ilk kadın tarihçisiydi, bilim insanıydı ve Türk kadınının seçme ve seçilme hakkı için mücadele eden, bu yolda harekete geçilmesine bizzat katkıda bulunan ilk isimlerdendi.

Gazeteci yazar Özlem Özdemir, çoklukla gölgede bırakılmış kadın Türkiye’deki hareketinin öncü ismi Afet İnan’ın yaşamöyküsünü kaleme alırken, yakın dönemde İnan’a ve yaptıklarına yönelik asılsız iddialara da cevap veriyor.

Arka Kapak;

Adeta Cumhuriyet kurulmadan önce, kurulacak Cumhuriyet için doğmuş bir kadın Afet İnan. Birçok duraktan geçerek Makedonya’dan Ankara’ya seyreden bir hayat. Dağılmaya yüz tutmuş imparatorluğun son günlerine ve yeni kurulacak cumhuriyetin ilk ekilen tohumlarına bizzat tanık olmuş bir figür. Savaş yıllarında yaşanan çocukluk ve gençlik, “kuruluş” döneminde alınan birbirinden önemli roller. Mustafa Kemal’in manevi çocuklarından, bilim insanı, Cumhuriyet’in ilk kadın tarihçisi Prof.Dr. Afet İnan. Atatürk’ün meşhur Çankaya sofrasının ev sahibesi, kıdemli öğrencisi, Türkiye’de kadın haklarına yönelik çalışmaların başlangıç noktalarından, Afet.

Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof.Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü’nde Özlem Özdemir, ilk üç bölümde Afet’in Makedonya’dan Ankara’ya uzanan yolculuğunun bütün duraklarına uğruyor. Özdemir, yaşamöyküsü yazıp bırakmıyor. Kitabın son bölümünde ise, yakın dönemde Afet’e ve yaptıklarına yönelik çarpıtmalar ve onun adını dahil ederek dillendirilen iftiralara da gerçeklerle cevap veriyor.

Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof.Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü, Afet İnan’ın hakkını teslim etmeye çağırıyor.

Yayın Tarihi:04.03.2021
ISBN:9786052987902
Dil:TÜRKÇE
Sayfa Sayısı:160
Cilt Tipi:Karton Kapak
Kağıt Cinsi:Kitap Kağıdı
Boyut:13.5 x 19.5 cm
Önceki İçerik“HLAG Türkiye Kadın Davulcular Yarışması” başvuruları başladı
Sonraki İçerikMelis Yelman’ın üçüncü teklisi: “Sanma”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments