Peter Dinklage: “İlk defa gerçek bir insanı oynadım”

Yeni filmi My Dinner with Herve’de Fransız aktör Herve Villechaize’i canlandıran Game of Thrones yıldızı Peter Dinklage, role hazırlanırken yaşadıklarını anlatırken, “Tüm hazırlıklar bir yana en çok canımı yakan kaşlarımı aldırmak oldu. Bence dünyanın en korkunç şeyi ama yapmak zorundaydım” dedi.

Game of Thrones dizisinde canlandırdığı Tyrion karakteriyle sevilen Peter Dinklage, Fransız aktör Herve Villechaize’in hayatını anlatan My Dinner with Herve filminde rol aldı.

“İlk defa gerçek bir insanı oynadım”

Filmde Herve karakterini canlandıran oyuncu, Hüriyet’ten Barbaros Tapan’a verdiği röportajda, yönetmen Sacha Gervasi’nin verdiği Herve hakkındaki kasetleri izlemediğini söyleyerek, “İlk defa bir insanın hayatını oynadım. Herve’ün imitasyonu olmak istemedim. Eğer o kasetleri izleseydim Herve’ün kopyası olabilirdim. Büyük ihtimalle bilinçaltıma yerleşirdi o kasetler… Ben oyuncu olarak kendi yorumumu katmak istedim” dedi.

“Kaş aldırmak dünyanın en korkunç şeyi”

Dinklage, role hazırlanma sürecini şöyle anlattı:

“Karakterin içine girmek ve sonrasında sette her şeyi gösterecek kadar rahat olmak zaman alıyor. Herve bende olmayan farklı cücelik özelliklerine sahip. Karakterin kendi versiyonumu yaratmak istediğimi söyledim, yoksa maske takıyor olacaktım. Ses ve konuşma üzerinde çok çalıştım. Sacha, Herve’ün sesi için ‘içine helyum çekmiş bariton’ derdi… Tüm hazırlıklar bir yana en çok canımı yakan kaşlarımı aldırmak oldu. Benim kalın kaşlarım var, Herve’ün kaş şekli daha ince ve güzeldi. Neden kaş aldırılır? Bence dünyanın en korkunç şeyi ama yapmak zorundaydım.”

“İnsanlar acımasız”

“İnsanlar acımasız. Boyumuz, kilomuz, ten rengimiz… Karşısındakini eleştirecek bir şeyler arıyorlar resmen. Bir de güvensizler” diyen Dinklage, “Bu acımasızca aşağılama durumu içinde derin güvensizlik yaşayanlar da var. Onlar bu şekilde davranarak iyi hissediyor. Karşısındaki kısa boyluysa o kişiye bunu hatırlatarak daha iyi hissediyorlar. Bu insanlar için üzülüyorum. Herve çok gururlu bir adamdı. O insanlara karşı sessiz kalmadı. Kendini sevdi. Biyonik cüce tişörtü giyiyordu mesela. Kim yapar bunu!” şeklinde konuştu.

“GOT Bitince kalplerimiz acıdı”

“Game of Thrones’un çekimlerini temmuz ayında bitirdik. Tabii ki çekimler bitince kalplerimiz acıdı… Harika bir dizi olmasının yanı sıra bizim hayatımız olmuştu. 9 yıl, dile kolay” diyen ünlü oyuncu, Game of Thrones (GOT) dizisi hakkında şunları anlattı:

“GOT harikaydı. O diziyi her şeyden çok sevdim. Dizinin bana verdiği en güzel şeylerden biri ne biliyor musun, ‘sorumluluk’. Herve gibi, I Think We Are Alone Now gibi daha küçük projeleri tanıtacak platform sağladı. Çünkü gerçekten yapmak istediğim, gurur duyduğum işleri yapıyorum ve onların promosyonunda da yer almak istiyorum. GOT bana bu platformu bana sağladı.”

“İnsanlar yüzlerine benim dövmemi yaptırıyorlar”

“İnsanlar yüzlerine benim dövmemi yaptırıyorlar” diyen Dinklage, “Tamam, Game of Thrones’ta canlandırdığım Tyrion karakterinin dövmesini yaptırıyorlar ama o benim sonuçta. Vücutlarına beni kazıtıyorlar, bana oldukça garip geliyor” dedi.

“Senaryoları sonradan okurdum”

Dinklage, Game of Thrones senaryoları hakkında şunları anlattı:

“Her sezon, son bölümün son sayfasından okumaya başlardım. Elimde değildi. İlk sayfadan okumaya başlayamıyordum. Yaratıcılarımız Dave ve Dan tüm sezonun senaryosunu bir anda verirdi. Sadece bu son sezon dışında her sezon 10’uncu bölüme gidip geriye doğru okurdum.”

“Şöhret bazı kapıları kolay açıyor”

“Şöhretin iyi ve kötü yönlerini biliyorum” diyen ünlü oyuncu, “Karşında oturup şöhretten nefret ediyorum demeyeceğim çünkü şöhret bazı kapıları kolaylıkla açıyor. Eğer elimden giderse ne olur? Hazır olmalıyım, şöhretten önce kim olduğumu unutmamalıyım. Gençken darmadağınık bir adamdım. Eğer o zamanlar şöhret olsaydım farklı olurdu. Daha geç yaşlarda yakalamam belki daha iyi oldu çünkü ayaklarım yere sağlam basıyor. Ayrıca beş parasız olmanın, hiçbir şeyi karşılayamamanın nasıl olduğunu iyi biliyorum” ifadesini kullandı.

NTV

Etiketler

0 yorum “Peter Dinklage: “İlk defa gerçek bir insanı oynadım””

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest