Redd’den yeni albüm: “Yersiz Göksüz Zamanlar”

0

“Yersiz Göksüz Zamanlar” adlı albümüyle yıllar sonra yeniden görücüye çıkan Redd, adından yine çok söz ettireceğe benziyor…

Daha iki gün önce, 22 Mart 2019’da yayınlanan “Yersiz Göksüz Zamanlar” albümü ile, akıllı aygıtlardan başını kaldıramayan, fitrelenmiş hikâyelerde ve paylaşımlarda hitap ettiği kalabalıklara karşın bireyin gerçekte içine düştüğü yalnızlığa dem vuran grup, her parçada bu derin hissiyatın dinleyicilerine geçmesini ve kalcı bir şekilde yer etmesini hedefliyor. Yep yeni şarkıların yanı sıra Aşk Virüs, Bugün Herkes Ölsün İstedim, Kanıyorduk gibi Mükemmel Boşluk’un hit şarkılarının yeni ve canlı versiyonları ise albümün sürprizi.

‘’Yersiz Göksüz Zamanlar’’ın öne çıkan şarkılarından ilki ‘’Siktiret Boşver’’ … Uzun zamandır Topluma pompalanan öfke, mutsuzluk ve korku duygusuna eğlenerek direnen insanın ağzından yazılmış.  Şarkının sözü ve müziği, 2005 yılında yazdığı efsane şarkı  ‘’ Mutlu olmak için ‘’ de başladığı hikaye anlatıcılığına  Redd’in her albümünde yer veren Doğan Duru’ya ait.

Redd

Redd 2005 yılında yayınladıkları 50/50 albümünden bugüne yaptıkları tüm işlerle müzik dünyasının sıradışı gruplarından biri olarak değerlendirilmektedir. Grup bu değerlendirmeyi kendine has şarkı sözü yazarlığı, ve yenilikçi, cesur müzikal arayışları kadar toplumsal olaylarda üstlediği rollere borçludur. Redd başta Van İçin Rock üzere pek çok sosyal sorumluluk projeye öncülük etmiş ya da gönüllü olarak içinde yer almıştır.

Doğan Duru, Güneş Duru ve Berke Özgümüş’ten oluşan redd altı stüdyo albümü, bir konser DVDsi ve bir soundtrack albüm yayınladı. 2006 yılında Falan Filan şarkısı ile U2’nun ardından MTV World Chart Express’te ilk 10’a girmeyi başaran grup bine yakın konser verirken, Bon Jovi, Guns n’ Roses, Stereophonics, Editors gibi dünyaca ünlü pek çok grubun önünde de sahne almıştır.  

2016 yılında yayınladıkları, elektronik öğelerle katmanlandırdıkları Mükemmel Boşluk ile yeni bir süreç içine giren Redd bu albüm ile medya organları ve müzik yazarlarınca yılın en iyi rock müzik albümü ve tüm müzik türleri içinde yılın en iyi albümleri içinde üçüncü sırada yer almayı başarmıştır.

Diskografi

50/50, 2005

Kirli Suyunda Parıltılar, 2006

Gecenin Fişi Yok (Konser DVDsi), 2008

Plastik Çiçekler ve Böcek (Canlı Akustik kayıt), 2008

Prensesin Uykusu (Soundtrack),

Hayat Kaçık Bir Uykudur, 2013

Mükemmel Boşluk), 2016

Yersiz Göksüz Zamanlar, 2019

Doğan Duru

Redd’in solisti Doğan Duru Redd’in solisti olmasının yanı sıra grubun şarkı sözlerinin tamamını yazmış ve müziklerinin çok büyük bölümünü bestelemiştir. İstanbul Üniversitesi ve Milano Verdi konservatuvarlarından Opera eğitimleri alan, Yıldız Üniversitesi Sanat Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansını yapan Doğan Duru, pek çok film müziğine imza atmış, Cemil Ağacıkoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı Eylül filmiyle 6. Dadaş Film Festivali’nde en iyi film müziği ödülü almıştır. Bunların yanı sıra Doğan Duru sanat yönetmenliği, vokal koçluğu yapmaktadır. 2015 yılında Işık Üniversitesi’nde müzikal sahneye koyan Duru, ayrıca purevox adını verdiği ingilizce şarkılarından oluşan projesi ile Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde zaman zaman solo konserlerine devam etmektedir.

Güneş Duru

Redd’e ismini veren Güneş Duru, Twitter’ın varolmadığı, blogların ve blogerların ise henüz bu denli yaygın olmadığı yıllar olan 21 albümünün yapım sürecinden başlayarak grubun biografik hikayelerini ve albüm sürecini anlatan yazılar kaleme almıştır. Buradaki yazılarıyla bir anlamda müzik grupların dinleyicisiyle doğrudan etkileşim kurması fikrine öncülük etmiştir. Van İçin Rock yardım konserinin fikrini ortaya atarak gerçekleşmesini sağlayan Güneş Duru tarihöncesi arkeoloji alanında da doktora derecesine sahiptir.

Berke Özgümüş

Redd’in farklı soundunda önemli bir pay sahini olan Berke Özgümüş lise çağlarında bir süre gitar çaldıktan sonra davul çalmaya başladı. 1994 yılında İ.Ü. Fen Fakültesi matematik bölümünü kazandı. Daha sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Performans bölümünden tam burs kazandı ve aynı okuldan başarıyla mezun oldu. Berke Özgümüş Redd öncesinde Mehmet Güreli, Bulutsuzluk Özlemi gibi önemli isimlerin de bulunduğu birçok grup ve sanatçıyla çalıştı, albümlerinden çaldı. Redd’in yanı sıra önemli bir caz davulcusu olan Berke Özgümüş bu alanda pek çok isimle birlikte halen müzik yapmaktadır.

Önceki İçerikMelis Danişmend: “İlham ve güç veren müzisyenlerle bir araya geldiğim zaman kendimi daha da iyi hissediyorum”
Sonraki İçerikCep telefonu mesajlarını dokunsal alfabeye dönüştüren cihaz: “Taktilnaya Ruka”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments