Sabih Cangil’den yarım asra özel bir seçki: 50. Yıl Albümü

0

50 yıldır müzik dünyasının içinde olan besteci, söz yazarı, gitarist, yorumcu ve prodüktör Sabih Cangil, farklı dönemlerdeki bestelerinden yaptığı seçkiyle “50. Yıl” albümü çıkarıyor.

Bu albümde Sibel Tüzün, Kenan Vural, Tibet Ağırtan, Gür Akad gibi duayen 15 solist Cangil’ in parçalarını yeniden yorumlayacak. Albüm kendi yapım şirketi olan SCP (Sabih Cangil Productions) aracılığıyla 2020 yılının Şubat ayında piyasaya çıkacak. İlk ve ortaokul dönemlerinde İstanbul Belediye konservatuarında piyano ve solfej eğitimi görerek müziğe adım atan sanatçı orta ve lise eğitimini Sankt Georg Avusturya Erkek Lisesi’nde aldı, sonrasında Yıldız Teknik Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu ve iş hayatını profesyonel müzisyenlikle birlikte yürüttü. 1979-1984 yılları arasında bestecisi, söz yazarı ve solo gitarcısı olduğu döneminin başarılı rock gruplarından RA” ile solo ve karma konserler veren sanatçı TRT ve çeşitli özel kurumların açtığı yarışmalarda besteci ve söz yazarı olarak ödüller aldı. 1997 yılından başlayarak kendi stüdyosunda uzun metrajlı ve dizi filmlere müzik yaptı. İçimizdeki Pervaneler (2006 / PB Müzik), Farkındayım (2013 / Ütopya Müzik), Muaf Olalım (2016 / SCP), B-SIDE (2017 / SCP) , Live Tracks (2018 / SCP) ve Bu Sefer Böyle Oldu (2019 / SCP) albümlerini çıkaran sanatçı bugünlerde birçok ünlü yorumcunun yer aldığı 50. Yıl Albümünün kayıt aşamasında.

50.Yıl Albümünün lansman konserinde albüme katkı sağlayan solistler Sabih Cangil Band ile aynı sahnede yer alacak ama henüz tarihi belirlenmemiş olan bu büyük konserden önce Sabih Cangil ve grubunu 12 Aralık ‘ta Kadıköy’ün çiçeği burnunda konser salonu The Wall Saloon’da izleyebilirsiniz. Grup konserlerinde hem yeni dönem bestelerini, hem de eski RA” repertuarından örnekler çalmakta. Sabih Cangil ’in gitar ve vokalde yer aldığı grupta yılların müzisyenleri; gitar ve geri vokalde Tanju Eren (Mirage, Tibet Ağırtan, Foma) , bas gitarda Cenk Tarhan, klavye ve geri vokalde Güven İlter ( Bluesaint, Organix ) ve davulda Alpay Şalt (Whisky, Yüksek Sadakat, Gitarizma) yer alıyor.

Önceki İçerikTüm kötülükler yok olsa ve yaşamak için ‘Güneş Doğsa!’
Sonraki İçerikGüçlü Kayral: “Tüm zamanların en iyi online Efsane Cuma satışları yaşandı.”
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments