Sanata, bilime ve doğaya farklı bir gözle bak: “Mozartcultures”

0

Kasım 2017 yılında kurulan Mozartcultures, sanata bilime ve doğaya farklı bir perspektiften bakmayı hedefliyor. Sanatçıların ilham veren hayatının yanı sıra eserlerinin hikayeleri, popüler bilimle ilgili yazılar ile okuyucuların hayatlarına dokunmak isteyen Mozartcultures’ın amacı; başta ülkemizin sanatını ve bilimini ön plana çıkarmaktır. Bu amaç uğruna çeşitli projeler planlıyorlar. Yapmakta oldukları Felsefe çevirileri projesi ile insanın özünü bulup düşünebilmesini sağlamaya çalışmak. Bunun gibi internet sitesi ve sosyal medyalarında da birçok projeleri mevcut. Önem verdikleri öncelikli projelerden biri de Youtube ile ilgili projeleridir. Bu Proje, temelinde kültür ve sanat olan belgesellerin çekimini esas almaktadır. Türkiye’de kültür ve sanatı her kesim için ulaşılabilir kılmak, herkesin eşit olarak ve kolayca erişebileceği şekilde kültür ve sanat içerikli bir belgesel serisi yayınlamak istiyorlar.
Bu kapsamda gerçekleştirecekleri projeyle çekilecek olan belgeseller Türkiye’de sanatı her kesimden insanın takip etmesine imkan verecek ölçüde ulaşılabilir kılmak.

Bir diğer amaçları Türkiye’deki gerek tarihi gerek arkeolojik gerekse kültür içerikli lokasyonların detaylarını paylaşarak ulaşabilecekleri hedef kesime Türkiye’deki bu yerleri tanıtmaktır. Aynı zamanda bunu şehirler arası turizmi canlandırmasını öngörüyorlar.

Bununla birlikte yabancı dillerde de sunacakları belgesellerle Türkiye’deki yerleri yurt dışına tanıtmak ve ülke turizmine katkıda bulunmak.

Proje kapsamında gerçekleştirecekleri ve çekimlerini üstlenecekleri belgesellerin Türkiye’deki yerleşik kültür ve sanat algısını değiştirerek bu projeyle bağlantılı panel, etkinlik ve seminerler düzenlemek.

Hedefleri bu belgesel serisiyle okul hayatındaki öğrencilere veyahut kültür ve sanata merak duyanlara elinden gelen hizmeti sağlamak, ülkemizde yerleşik bir belgesel, kültür ve sanat algısı oluşturmak.

www.mozartcultures.com

Mozartcultures’a destek olmak için;

Önceki İçerikBİFO, Fazıl Say’ın Flüt Konçertosu’nun dünya prömiyeriyle sezonu açıyor
Sonraki İçerikNobel Fizik Ödülü’nün sahipleri belli oldu
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments