“SANCI / TWINGE” sergisi 15 Kasım’da Endless Art Taksim’de açılıyor

0

15 Kasım 2019-15 Ocak 2020 “SANCI / TWINGE” sergisi Endless Art Taksim’de sanatseverlerle buluşuyor.

Anlamını ve adını bilmediğimiz bir konu hakkındaki merakımızı öncelikle “onun” ne olduğunu sorgulamakla başlarız. İsmin gücünün bizde yaratacağı kavramı karşılayan tanımlar belleğimizde önceden öğrenilmiş bilginin ve bir olay karşısındaki tutumun sonucunda bizleri bir tümevarıma götüren süreçte şekillenmektedir. Aynı zamanda adlandırmaların bireyin üzerinde oluşturduğu yönlendirme, güdümleme, zihni harekete geçirme, etkileme hâli “manipülasyonu “da ortaya çıkarmaktadır. Bireyin zihnindeki kavramın dışına çıkarak, ismin anlamı, başka bir kavram ile çarpışmasıyla, yeni imgeler oluşmasına sebep olmaktadır.

Günümüzde bir yandan hızlıca tükettiğimiz, görmeye alıştığımız olaylara, varlığından emin olduğumuz nesnelere her zaman ulaşabilme isteği baş gösterir. Tekrar tekrar dönüp baktığımızda ilk anda bize anlattığını, daha sonraki akışta farklı anladığımız ve anlamlandırdığımız süreçlere dâhil oluruz. Kolay ulaşılabilme ve bıraktığın gibi bulma umudunu taşıdığımız şeylerin, zaman içerisindeki biçimsel ve anlamsal evrimine tanık olmaya devam ederiz.

Bu sebeple bizi yeniden tanımlamaya götüren, “NE” olduğu sorusuna cevap ararken; Siz adını bilmediğiniz bir yer, bir olay ve nesne karşısında belleğinizdeki hangi sancı ile doğardınız? Ve size sorulursa onu yeniden nasıl adlandırırdınız?

Sanatçılar: Tuğrul Selçuk, Sami Aslan, Aytuğ Aykut, Ebru Zarakolu, Gözde Can Köroğlu, Damla Yalçın,Nurgül Gün Güney, Şeyda Özdamar, Tarık Ceddi, Doğancan Yıldırım, Muhittincan.

Endless Art Taksim

A: İnönü Mahallesi, Elmadağ Caddesi No:28 Şişli / İstanbul / Türkiye
T: 0(212) 232 80 80
W: www.endlessarttaksim.com

Endless Art Hotel

Önceki İçerikÇin’den teknolojide dev bir adım daha: 6G’nin ön hazırlıkları çoktan başladı bile!
Sonraki İçerikİstanbul Mozaiği ve Afacan Ben
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments